В Ободівці знайшли «капсулу» з портретом Шевченка і посланням, яке не можна прочитати

- Шістдесят років пролежала під пам’ятником «капсула».
- Її відкопали 14 квітня нинішнього року.
- Що в ній і хто залишив її для нащадків?
У далекому 1965-му в селі Ободівка колишнього Тростянецького району відкрили пам’ятник Григорію Котовському. Це колишній військовий, служив командиром низки підрозділів Червоної армії. Радянська влада зробила його героєм, при цьому закрила очі на те, що у минулому він був злочинцем, неодноразово засудженим, навіть до смертної кари.
В Ободівці іменем Котовського на той час називався колгосп, вулиця, це ім’я присвоїли також музею, відкритому у 1959 році.
Пам’ятник Котовському демонтували у 2016-му, а тепер взялися розбирати постамент. Саме під ним відкопали капсулу.
Про це написала у Фейсбуці директорка Ободівського музею Ольга Кучер.
З нею розмовляв журналіст «20 хвилин».
Сторічні монети збереглися, а газети — ні
—Працівники музею знали про капсулу, яка знаходилася під постаментом пам’ятника, — говорить Ольга Кучер. — У музеї збереглися матеріали про відкриття пам’ятника. У них розповідається про те, що під постаментом закладають капсулу. А далі зазначено перелік захованих предметів.
Навіть є фото капсули 1965 року. Насправді це звичайна скляна 3-літрова банка, в яку поклали предмети.
Понеділок у працівників музею вихідний. Незважаючи на це, 14 квітня 2025-го, вони зібралися біля того місця, де раніше знаходився пам’ятник.
— Ми дізналися, що працівники комунгоспу будуть демонтувати постамент пам’ятника, — продовжує Ольга Кучер. — Прийшли, аби попросити, щоб дістали капсулу. Зробити це було непросто, бо цемент виявився дуже міцний.
Попри це, сховану банку все-таки відкопали. Вона була закрита кришкою і поміщена у відро. На жаль, кришка відкрилася, у банку набралося води. Тому не всі предмети збереглися.
Прошу співрозмовницю уточнити, що знаходилося у банці. Згідно із записом, що є у музеї, тодішнє покоління ободівчан залишило нащадкам такі предмети:
-три значки: на одному зображено портрет Шевченка, на другому — Леніна, на третьому — червона зірка;
-декілька монет, різного періоду чеканки: 1924 року, а також пізнішого періоду, монети дрібного номіналу;
-газети 1924 троку випуску;
-лист-послання майбутнім поколінням земляків.
—Прикро, але газетний папір вщент розмок, — говорить Ольга Кучер. — Навіть назви газети прочитати не вдалося, бо від них залишилися тільки маленькі частинки. Навіть метал почорнів, а в деяких місцях покритий іржею. Це я кажу про значок червоної зірки.
Знахідку представлять в експозиції
—Шістдесят років простояла під постаментом наша капсула, — читаємо у дописі директорки музею Ольги Кучер. — Вона мала б з’явитися нащадкам і відкрити послання предків. Шкода, що природа розпорядилася по-своєму і прочитати послання вже не вдасться нікому.
Хоча інші предмети вціліли.
За словами керівниці музею, його працівники із задоволенням звітують землякам про завершення ще однієї маленької історії у великій історії Ободівки.
—Якщо вас зацікавили знахідки, які дістали з-під постаменту, приходьте в музей і ми розповімо і покажемо їх вам, — зазначає Ольга Кучер.
Співрозмовниця повідомила що знайдені артефакти будуть представлені в експозиції музею.
Читайте також:
Дівчина відмовилася брати букет від військового: у Жмеринці ветеран створив студію квітів
Скоро вже буде паска. Скільки тепер коштує великодній кошик — ми дізналися
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.