Дівчина відмовилася брати букет від військового: у Жмеринці ветеран створив студію квітів

Дівчина відмовилася брати букет від військового: у Жмеринці ветеран створив студію квітів
Олексій Бородій разом з дружиною Катею створив студію квітів за грантові кошти для ветеранів, не сподівався, що найбільше замовлень на букети буде від військових з фронту.
  • Після поранення доброволець разом з дружиною створив студію квітів Flora. Грантові кошти у сумі 250 тисяч гривень отримали за програмою для ветеранів. Найбільше замовляють букети військові з фронту.  
  • Чим відрізняється Flora від інших продавців квітів?
  • Як  отримати грант на власну справу тим, хто повернувся з війни?

Студія квітів Flora розташована у центрі Жмеринки за адресою: вулиця Богдана Хмельницького,7. Крім її власників, тут працює флористка. Значну частину букетів продають через інтернет-магазин з кур’єрською доставкою.

Як вдалося створити власну справу, про це журналісту RIA розповіла дружина ветерана Олексія Бородія пані Катерина.

Для фронтовиків доставка безкоштовна

—Не сподівалися, що у нас буде стільки замовлень від військових з фронту, — розповідає пані Катерина. — Здавалося б, війна, не до квітів, а виявилося навпаки — попит на квіткову красу став більший, ніж до війни.  Люди  хочуть дарувати радість одне одному.  

Відео дня

Власники студії квітів переконалися, що чоловіки, молоді хлопці, які нині на війні, хочуть зробити приємне тим, хто в тилу. На фронті це почуття набуває особливого смислу. Подарувати букет квітів у мирному місті і надіслати його від того, хто знаходиться у бойових умовах, — це різні речі. Квіти від наших оборонців сприймаються по-особливому. Пояснити це може тільки той, хто їх отримував від дорогої людини, на яку з нетерпінням чекає повернення додому. Ще більше почувається щасливим той, хто їх замовляв. Саме тому військові не забувають подякувати власникам студії за букети, доставлені матерям, дружинам, донькам, коханим.

Олексій Бородій пішов на фронт добровольцем після почату великої війни.

—Flora була першим реалізатором квітів у Жмеринці, де організували доставку букетів на замовлення, — продовжує розповідь пані Катерина. — Влітку виповниться два роки, як ми почали працювати. Підписали договір з таксистом і він виконує роль кур’єра нашої студії. На перший погляд, все просто, але в роботі виникають різні нюанси. Деякі замовлення необхідно виконати у конкретно зазначений час. Це зобов’язує і нас, і кур’єра подбати про те, щоб кожен подбав про задоволення потреби клієнта. Є й інші ситуації.

Співрозмовниця згадала випадок, коли дівчина відмовилася брати букет. Дізналася від кого і сказала, що не хоче від нього отримувати квіти. Замовляв їх хлопець з фронту.

—Кур’єр телефонує нам, з розчаруванням запитує, що робити, — каже пані Катерина. — Ми почали телефонувати замовнику. Додзвонитися вдалося не одразу. Коли він почув наші слова, відповів без роздумів: «Та викиньте ви той букет у смітник і забудьте».

Доставку букетів, які замовляють військові, Flora виконує безкоштовно. Але тільки по місту Жмеринка. У села району — зі знижкою оплати.

—Як клієнти обирають букети онлайн? — перепитує пані Катерина. — По-різному. Якщо замовник каже, що він не уявляє, якою має бути композицію, пропонуємо йому на вибір варіанти: надсилаємо фотографії готових букетів. Він визначається і робить вибір. Є ті, хто пояснює, які квіти хотів би бачити у букеті, бо вони улюблені для людини, якій зібрався дарувати. Беремо до уваги побажання, готуємо букет, надсилаємо фото і доходимо до спільної думки.

За словами співрозмовниці, більшість букетів їхньої студії є ексклюзивні. Це заслуга їхньої флористки.

Від аеродизайну — до квітів

—Чому саме квіти, а не, скажімо, кав’ярня, чи пекарня? — запитую пані Катерину.

За її словами, разом з чоловіком обдумували різні варіанти власної справи. Коли Олексій повернувся з війни після поранення, постало питання, чим далі  займатися, як заробляти на життя?

До війни пані Катерина виготовляла композиції з повітряних кульок. Водночас пробували продавати квіти. Може, продовжити розвивати квітковий бізнес? Втім, обдумували різні варіанти. Як кажуть засинали і прокидалися з думкою, за що взятися?

 —Не раз виникали сумніви, чи варто взагалі щось починати, — каже пані Катерина. — Бо не знаєш, що тебе чекатиме завтра. Перемогло бажання робити щось гарне для людей. Нести їм радість. Саме квіти у більшості випадків асоціюються з радістю. Тому вирішили продовжити те, що пробували починати до війни.

Одразу постало питання приміщення. У Жмеринці люди люблять, аби все для них було у центрі. Знайшли на вулиці Богдана Хмельницького. Аби менше платити за оренду, розділили площу навпіл з іншим підприємцем. Кошти на придбання обладнання отримали за грантову програму. Про грант для ветеранів дізналися з Інтернету.

Як оформляли документи?

Без бухгалтера не обійтися

Для написання бізнес-плану потрібна участь бухгалтера. Так стверджує пані Катерина. Вона за освітою менеджер, але вникнути у бухгалтерські тонкощі цього недостатньо. У бухгалтерії свої закони. Розрахунки для бізнес-плану мають бути точні. Інакше комісія може не прийняти такий план для участі у конкурсі. Та й для себе треба знати, чи вистачить тобі грантових коштів, чи доведеться додавати власні заощадження. Якщо вони є, звичайно, якщо ні, треба шукати або більшу суму гранту, або інший, дешевший бізнес.  

У свою чергу бухгалтер має знати вартість обладнання, матеріалів, зарплату тощо. Без цього не вдасться зробити розрахунки для бізнес-плану.

Приблизно тиждень, день у день, Олексій і Катерина обдзвонювали фірми, які пропонують обладнання для квіткових магазинів. З’ясовували також вартість квітів. Вивчали тенденцію їх продаж, ситуацію на ринку.

Якщо маєш намір розпочати власну справу, повинен думати про неї постійно, — говорить пані Катерина. — Втім, думки це одне, а практика зовсім інше. Поки не наб’єш шишок, доти не дізнаєшся про всі нюанси. У голові можна малювати багато чого, а ось як воно буде на практиці, покаже безпосередня робота.

—В організації справи багато допомогли у Жмеринському центрі зайнятості, — каже співрозмовниця. — Під час написання плану ми знайшли бухгалтера, яка допомогла з розрахунками, а з усіма іншими питаннями йшли до фахівців центру зайнятості. Вони уважно поставилися до нас. Хочеться подякувати за підтримку.

Уточнимо, що грантову програму для ветеранів реалізує Державна служба зайнятості.  

Кошти повернуть з податків

Конкурсна комісія схвалила бізнес-план ветерана Олексія Бородія. На створення студії квітів йому надали 250 тисяч гривень.  Щоправда, ці кошти необхідно повернути з податків. Так стверджує пані Катерина.

Найбільше грошей з отриманого гранту витратили на придбання холодильника. Купили також стелажі, стіл для флориста, касовий апарат, деякі інші матеріали.

Квіти закуповують на оптових базах. Беруть зарубіжних постачальників, а також українських. Закордонну пелюсткову красу доставляють переважно з Еквадору і Нідерландів. Вони різних сортів і селекцій. Є назви — язик можна зламати, поки вимовиш. Однак не в цьому головна проблема. Ціни кусаються. У нас у державі теж є великі площі теплиць, де вирощують квіти. Вони знаходяться на Київщині, заході України.

—Квіти не той товар, який довго зберігається, — ділиться думками пані Катерина. — Буває, не вгадаєш із замовленням. Якщо не вдалося продати, пелюстки зів’яли, ось і рахуємо збитки, а не прибутки. Це все ті самі шишки, про які згадувала раніше, наші мозолі. Такі ситуації повторювалися і повторюються не раз і не два.

На думку співрозмовниці, треба постійно працювати з клієнтами. Щоб вони могли й надалі звертатися до Floru не тільки 8 Березня, чи  у день закоханих. Тоді можна мати упевненість у систематичних продажах. Але квіти це не хліб, щодня все одно не купуватимуть. Дуже непросто спрогнозувати попит на такий товар. Як каже співрозмовниця, нема на світі такої жінки, яка не любить квіти, але…

А що в букетику?

У кожному букетику від Floru покупець може знайти таку річ, на яку не  сподівався.

—Ми додаємо інструкцію по догляду за тими видами квітів, які є у композиції, — розповідає Катерина Бородій. — Здавалося б, дрібниця. Насправді це повага до наших клієнтів і підказка, яким чином можна продовжити життя квітам.

Є ще одна знахідка: фірмовий знак Floru з Q-кодом. Перейшовши на нього, можна дізнатися все про студію квітів.  

На запитання журналіста, який зиск мають власники студії від реалізації пелюсткової краси, пані Катерина каже: «По-різному буває, але загалом тенденція позитивна. Плануємо взяти на роботу ще одну флористку».

Мільйон гривень на створення чотирьох робочих місць

Гранти на власну справу ветеранам і членам їхніх сімей дає держава. Для тих, хто має намір створити одне робоче місце, може отримати 250 тисяч гривень, два місця до 500 тис.грн., на забезпечення роботою чотирьох людей можна отримати один мільйон гривень.

Всі подробиці про участь у грантових програмах для ветеранів можна дізнатися на сайті Державної служби зайнятості за посиланням.

Читайте також:

«Що це, як не земельна афера?»: в Іллінцях віддали у власність пам’ятку Трипілля

Перший автобус Вінниця — Штутгарт уже в дорозі: відкрито новий маршрут до Німеччини

«Вчили розвідці та скидам»: у Вінниці пройшов вишкіл операторів БПЛА  

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up