Установка сонячних панелей у Вінниці: скільки коштує і що це дає бізнесу?

Установка сонячних панелей у Вінниці: скільки коштує і що це дає бізнесу?
В середньому вартість СЕС складає 500 доларів за 1 кВт генерації. Це разом з матеріалами та роботою майстрів, які будуть монтувати сонячну електростанцію на підприємстві
  • У Вінниці бізнес активно інвестує в сонячну енергетику — встановлено вже понад 33 тисячі панелей із загальною потужністю понад 17 мегаватів. 
  • Ми дізналися, скільки коштує СЕС, що входить у цю суму, як довго триває монтаж і коли система окупиться. 
  • Чи справді власна сонячна електростанція для бізнесу — це шлях до економії?

Понад 17 мегаватів електроенергії генерують від сонця вінницький бізнес та комунальні заклади у Вінниці. Про це на своїй facebook-сторінці написав заступник міського голови Андрій Очеретний.

«Сумарно бізнесом встановлено понад 33 тисячі панелей. Вони мають загальну потужність 17,19 МВт», — написав він.

Ми вирішили дізнатися, скільки для бізнесу коштує сонячна електростанція, що входить у цю вартість, через скільки років окупиться СЕС, та які є ризики. Про це все поговорили з генеральним директором компанії «Промавтоматика» Михайлом Ганчуком.

Відео дня

Про ціну питання

— Скільки в середньому коштує встановлення сонячної електростанції для малого/середнього бізнесу? Можете навести приклад для об’єкта на 10, 30 і 100 кВт?

— В середньому вартість встановлення сонячної електростанції складає 500 доларів за 1 кВт потужності. Це без акумуляторів для зберігання виробленої енергії. Адже при встановленні ще акумуляторів вартість проєкту збільшується удвічі — в середньому 1 тисяча доларів за кіловат.

Щодо прикладів: маємо серед наших кейсів станцію на 10 кВт в Мурованих Курилівцях — 235 тисяч гривень (кіловат потужності коштував 564 долари - авт.); 30 кВт в Липовці — 581 тисяча гривень (464 долари за кіловат); 100 кВт в Хмельницькому — 2 мільйони 90 тисяч гривень (501 долар за кіловат).

У деяких з цих прикладах кіловат потужності коштував більше, ніж 500 доларів. Чому? Бо є різниця між установкою станцій на даху чи на землі. Якщо ми робимо наземну СЕС, то це завжди дорожче, бо для її монтажу потрібно більше металоконструкцій. Є ще невеликі різниці у вартості обладнання: особливо, якщо ці деталі виробляє відомий бренд.

— Що входить у вартість СЕС: обладнання, монтаж, документи, підключення тощо?

— Як правило, у вартість СЕС входить: розробка технічного рішення, обладнання, роботи із монтажу, виконавчі схеми, технічна документація на обладнання. Це все робиться «під ключ».

— Як змінились ціни на сонячні електростанції за останній рік? Чи подорожчало обладнання?

— За останній рік вартість обладнання СЕС, а саме сонячні панелі, інвертори, кабельно-провідникова продукція зросли в середньому на 20%. Це пов’язано із подорожчанням сировини, оновленням технологій виробництва та збільшенням податків для виробників.

Скільки триває монтаж і про «зелений тариф»

— Який середній термін реалізації проєкту — від підписання договору до запуску станції?

— Термін реалізації проекту залежить від багатьох факторів і займає в середньому від 14 до 45 днів. В нас були кейси, коли встановили сонячну електростанцію за один день. Але, звісно, перед цим ми розробили увесь проєкт, закупили матеріали, підвезли це все на місце до підприємства, де поставили сонячну електростанцію.

— Які дозволи потрібно отримати бізнесу, щоб встановити сонячну електростанцію? Скільки це займає часу?

— За чинного законодавства встановлення СЕС не потребує отримання будь-якої дозвільної документації. Ставите сонячну електростанцію після комерційного обліку й починаєте споживати те, що отримали від сонця.

Оформлення знадобиться лише у випадку продажу згенерованої електроенергії, коли підприємство починає торгувати по «зеленому» тарифу.

— Чи можуть вінницькі бізнеси продавати надлишок енергії в мережу?

— Будь-які фізичні особи та суб’єкти господарювання мають можливість продавати надлишки згенерованої електроенергії. Оформлення такої діяльності у Вінниці займає, як показує досвід, до 90 днів. «Зелений тариф», за яким держава буде викуповувати згенеровану енергію, наразі складає близько 4 гривень за кіловат-годину.

Про окупність

— Через скільки років сонячна електростанція окупається для бізнесу наразі?

— На сьогодні середня окупність сонячної станції для бізнесу складає від 2-х до 3-х років. Тут варто розуміти, що на термін окупності сонячної станції впливає правильне формування технічного рішення під конкретне підприємство. А саме: баланс підбору обладнання, розміщення, адаптація під режим споживання. Комерційний тариф за електроенергію також є одним з основних факторів, що впливають на окупність. 

— Наскільки реально сьогодні зменшити витрати на електроенергію бізнесу за рахунок СЕС?

— Нині, як показує досвід, сонячні станції допомагають підприємствам економити від 50 до 80 відсотків спожитої електроенергії. Зустрічаються випадки, коли підприємство у деякі місяці отримує «нульові» рахунки від електропостачальної компанії.

Проте тут варто розуміти, що така тенденція спостерігається у теплу пору року, тоді як взимку сонячна електростанція втрачає свою ефективність в кілька разів.

— Чи можете навести приклад вашого клієнта, де сонячна електростанція уже повністю себе окупила? Які результати?

— Одним із перших та постійних наших клієнтів, яким побудовані сонячні станції є компанія Парк Аудіо, де СЕС формувалось у декілька черг протягом п’яти років та наразі налічує загальну потужність близько 100 кВт. Залишки згенерованої електроенергії на даному підприємстві використовуються для підігріву води. Станція демонструє високу ефективність. Перші черги вже окупились.

Про ризики

— Які найпоширеніші помилки бізнес робить при встановленні СЕС?

— Серед таких помилок поспішне формування технічного рішення, встановлення сонячних панелей із неефективною орієнтацією або кутом нахилу. Також поширеною помилкою є не врахування розміщення будівель чи рослин, що можуть викликати затінення сонячних панелей. Та ще помилками є невірний підбір потужності СЕС, використання неякісного, або не сертифікованого обладнання, нехтування регулярним сервісним обслуговуванням.

— А як часто потрібно обслуговувати СЕС?

— Рекомендується це робити 1-2 рази на рік. Обслуговування включає візуальну перевірку сонячних панелей на предмет пошкоджень, перевірку контактних з’єднань та кріплень, перевірка електричних параметрів та систем охолодження, тестування системи у різних режимах роботи, та інше за необхідності.

— Наскільки надійними є сучасні сонячні панелі? Який термін служби?

— Сучасні сонячні панелі мають термін експлуатації — 25-30 років, протягом якого панелі зберігають 80–90% своєї початкової потужності. Гарантія від виробника на панель складає 10–15 років. Втрата потужності складає до 1% на рік протягом всього терміна експлуатації. Але зараз технологія покращується, відповідно і відсоток деградації стає все меншим.

Хто займається установкою сонячних панелей у Вінниці

Перелік компаній у Вінниці, які надають послуги з монтажу сонячних електростанцій «під ключ» для підприємств:

  • Сонце Дарує. Послуги: проєктування, монтаж, підключення до «зеленого» тарифу, гарантійне обслуговування. Гарантії: 10 років на панелі та 1–5 років на інвертори (при реалізації проєкту «під ключ»), 2 роки на монтажні роботи. Сайт: sontse-daruie.com.ua
  • SIM-I SUN ENERGY. Послуги: повний цикл — від виїзду на об'єкт до оформлення «зеленого» тарифу. Гарантійне обслуговування: 10 років. Сайт: sim-i-sunenergy.com
  • Промавтоматика Вінниця. Послуги: проєктування, монтаж мережевих, гібридних та автономних СЕС. Особливості: виїзд експертної групи, яка безкоштовно підготує комерційну пропозицію для бізнесу. Сайт: pa.ua
  • Hexagon Energy. Послуги: проєктування, монтаж, шеф-монтаж, енергоаудит, підключення до «зеленого» тарифу. Додатково: очищення сонячних батарей у період гарантії. Сайт: hexagon-energy.com.ua

Цей список не є вичерпним. Якщо ви хочете поставити СЕС для своєї фірми, можете звернутися і до інших українських компаній. Рекомендуємо звернутися до кількох з них для отримання комерційних пропозицій та порівняння умов співпраці.

Як бізнесу отримати компенсацію за установку СЕС

Щоб підприємства активніше долучалися до установки відновлювальних джерел енергії міська влада у 2023 році запровадила порядок часткової компенсації витрат вінницькому бізнесу. 

Розмір відшкодування — 30% від сплачених підприємцем податків, але не більше 1 мільйона гривень. Йдеться про компенсацію витрат на обладнання та встановлення сонячних, вітрових електростанції та гідроустановок, а також на акумулятори до них. Отримані кошти можна витрати на власний розсуд.

Податись на компенсацію можуть ФОПи та юридичні особи з числа мікро-, малого та середнього підприємництва. Важливою умовою є реєстрація на території Вінницької міської тергромади та відсутність заборгованості по сплаті податків.

Компенсацію виплачують один раз. І не «авансом», а по факту. На момент подачі заяви бізнес уже має придбати обладнання, встановити та ввести в експлуатацію автономне джерело живлення.

Які потрібно подати документи — викладено в рішенні Вінницької міськради №1511 від 20 червня 2024 року.

Є питання щодо компенсацій за СЕС? Можете їх поставити фахівцям з міського департаменту економіки та інвестицій. Телефон: (0432) 59-50-46; e-mail: [email protected].

 

Читайте також:

Сонце працює на бізнес. Підприємства Вінниці генерують до 15 МВт енергії на сонячних електростанціях

У Вінниці дали перші компенсації за установку інверторів і акумуляторів. Подробиці

Конкурс на 12,5 мільйона гривень. У Вінниці дадуть гроші на запуск і розвиток бізнесу

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (3)
  • Костя

    3.14 дят не окупиться вона через 2-3 роки. 5-6 років повірю, хочя якщо для бізнесу там ціна кВт дорожчі, а не для зеленого тарифу, то можливо окупиться за 3 роки.
  • Tanya

    История с панельками всё никак не попускает))) три месяца в году выработки ноль, три месяца они в перегреве, остальное как повезёт... А так да, окупятся😂😂😂
  • Alexandr

    Перейдёшь ты на панели, а через пару лет введут налог для производителей электроэнергии.

keyboard_arrow_up