У яких будинках живуть вінничани? Про стан багатоповерхівок та їх потребу в ремонті

У яких будинках живуть вінничани? Про стан багатоповерхівок та їх потребу в ремонті
  • На наступні п’ять років Вінниці потрібно буде понад півтора мільярда гривень на ремонт багатоповерхівок. 
  • Їх у нас — понад дві тисячі. Переважна більшість уже «розміняла» свій четвертий десяток років. 
  • Який стан будинків? Що з ними роблять, щоб продовжити строк експлуатації? Яке розв'язання проблеми з фізичним і моральним старінням житла обрала влада?

Виконком міськради рішенням №1882 затвердив «Програму розвитку та утримання житлового господарства Вінницької міської тергромади на 2025-2030 роки». Його ще мають затвердити на сесії міськради.

З цього документа дізналися, скільки у місті багатоповерхівок, в якому вони стані, та скільки коштів витратили вже і планують витратити ще на їх ремонт.

Більша частина будинків потребують капремонти

У Вінницькій міській громаді — обласному центрі та приміських селах, які входять до нашої ОТГ — є загалом 2 тисячі 122 багатоквартирних будинків. Що цікаво, то 70% з них — 1 тисяча 442 будинки — зведені до 1980 року, а 597 багатоповерхівок були побудовані до 1960 року! Найпростіші укриття є тільки у 934 багатоповерхівках.

Відео дня

З загальної кількості багатоповерхівок 786 будинків висотою понад шість поверхів. В них обладнані 1 тисяча 826 ліфтів.

Головна проблема житлового господарства — фізичне та моральне старіння житла.

«Орієнтовно 60% будинків потребують заміни внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення, гарячого та холодного водопостачання, в 30% будинків необхідно замінити каналізаційні мережі, — йдеться в програмі. — Також, однією з найгостріших проблем є безпечна експлуатація ліфтів. З наявних 1826 ліфтів відпрацювали 25-річний гарантійний термін експлуатації 1171 (!) ліфт».

Що з усім цим роблять?

Співфінансування усьому голова

У мерії звітують, що, щорічно, на умовах співфінансування проводять капітальні ремонти конструктивних елементів будинків. 

Так на капремонт багатоповерхівок, у 2019-2023 роках, направили 396,5 мільйона гривень (376,5 млн з бюджету громади, 20 млн — кошти співвласників багатоповерхівок).

Таким чином провели капремонт дахів 139 будинків, відремонтували інженерні мережі 203 будинків, провели капремонт 116 ліфтів.

Ще у 53 будинках провели капремонт стиків стінових панелей; в 157 будинках замінили віконні блоки у під’їздах, на шести будинках провели капремонт частини фасадів з утепленням, а у 154 будинках — ремонт системи електропостачання.

За той же період працювали й над ремонтом дворів: на 112 прибудинкових територіях провели асфальтування та облаштували 1082 місця для тимчасової стоянки.

Ще, у період з 2019 по 2023 роки, висадили у дворах 3,8 тисячі дерев.

Підтримку ОСББ виділили окремо

Станом на червень 2024 року, у місті є 1 тисяча 9 ОСББ (об’єднання співвласників багатоповерхівок - авт.). Щоб вінничани активно долучалися до цього процесу, місто пропонує перший капремонт одного з конструктивних елементів будинку за рахунок бюджету громади. І протягом 2019 – 2023 років ОСББ підтримали так:

  • у 235 будинках, після створення співвласниками будинків ОСББ, проведено перший капремонт конструктивних елементів будинку за рахунок коштів бюджету на загальну суму понад 192,4 млн грн;
  • у 126 будинках було здійснено капремонт конструктивних елементів будинків на умовах співфінансування, де частка коштів бюджету Вінницької міської територіальної громади становила понад 40 млн грн.

«Щорічно від ОСББ надходить понад сорок звернень на проведення капітального ремонту за кошти бюджету Вінницької міської територіальної громади та понад тридцять звернень на проведення капітального ремонту на умовах співфінансування, що свідчить про затребуваність фінансової підтримки у проведенні ремонтних робіт у зв'язку з їх високою вартістю», — зауважили в мерії.

Які плани для себе посадовці визначають на наступні п’ять років?

Пропонують таку «п’ятирічку»

У мерії вважають, що ефективна експлуатація житлового фонду можлива тільки у разі високого рівня відповідальності власників житла, їх активного долучення до вирішення організаційних та фінансових питань, пов’язаних з ремонтом та обслуговуванням багатоповерхівок. Тож місто і надалі буде підтримувати програму ремонтів за співфінансуванням, де більшу частку оплачує бюджет громади, а меншу — мешканці будинку.

Щороку, з 2025 по 2030 роки, планують виконувати поточні ремонти за співфінансуванням у 100 – 120 багатоповерхівках; капітальні ремонти — у 75 – 105 будинках. Висаджувати по 1000 дерев у подвір’ях на рік, ремонтувати двори у 20 – 34 багатоповерхівках щороку.

Відтак загальний обсяг коштів, які потрібні будуть на реалізацію цієї п’ятирічної програми — 1 мільярд 623 мільйони 400 тисяч гривень. З них 1,509 мільярда гривень — кошти бюджету громади, а 114,3 мільйона — гроші мешканців будинків, які будуть долучатися до ремонтів на умовах співфінансування.

Раніше, нагадаємо, розповідали, що на Заболотного планують побудувати дві багатоповерхівки.

 

Читайте також:

Що відбувається зі спорткомплексом «Нива»? Одні кажуть — зносять, інші — нічого не міняється

З історичної пам'ятки — в ресторан? Хто і що будує на території Черленківського замку

Є проєкти на мільйони євро: У Вінниці обговорюють Програму відновлення

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (6)
  • ВОРОНА

    Нова тєма
  • Рисовое Зёрнышко

    Живу і будинку з 1974 .Будинок виглядає як старенька жебрачка . А боржників тут є по 9 тисяч , по 12 тисяч за два з половиною роки ОСББ .
  • Рисовое Зёрнышко

    ОСББ має відношення до місць загального користування - сходи , дах , підвал . А безтолкові мешканці переносять діяльність ОСББ на приватизовані квадратні метри квартир , то їм електролічильник подивіться бо щось блимає  , то не можуть в квартирі перекрити вентель , а вимагають перекрити весь стояк , то  нехай прибиральниця їм клумби доглядає . А в прибиральниця цього немає в трудовій угоді . Коротше- скільки людей стільки видів тараканів у них в голові .
  • Людмила

    Квартири приватизовані,

    Alena... reply Людмила

    А вкрасти ????

keyboard_arrow_up