У вінницькій книгарні продають книжки російських пропагандистів. Чи можна з цим щось вдіяти?

У вінницькій книгарні продають книжки російських пропагандистів. Чи можна з цим щось вдіяти?
  • В одній з книгарень середмістя Вінниці ми знайшли книги сучасних російських авторів, які публічно підтримали вторгнення в Україну. Що вони казали про війну? Як відреагував власник книгарні на наше зауваження? Чому поліція не може вилучити цю літературу?

«Якщо росія повністю програє, я не бачу можливостей, що цивілізація матиме шанс вижити. Логіка проста — росія має виграти», — міркує в одному з нещодавніх інтерв'ю на тему війни в Україні російський психолог та письменник Сергій Лазарев. 

«Людина жила, будувала плани, і раптом у неї виявили пухлину. І в її житті все одразу змінилося… Але ж тут слізьми справу не вирішиш. Для повернення здоров'я необхідна операція, радіація, хімієтерапія. Довгий і болісний процес лікування. І іншого варіанта зараз просто немає», — а це говорить інший популярний росіянин, телеведучий та лікар загальної практики Олександр М'ясников, якого лише попросили висловитися стосовно так званої «спецоперації».

Здавалося б, що дивного в тому, що якісь там росіяни несуть типову для них маячню та поширюють кремлівські наративи? Ми ж і без того знаємо про пропагандистів в особах скабєєвих-соловйових-кіркорових. Яка нам, вінничанам, різниця до того, що там хто говорить на «болотах»?

Відео дня

А річ у тому, що книжки як Лазарева, так і М'ясникова досі вільно продаються у Вінниці. На це звернув увагу автор цієї публікації, коли проходив повз книгарню у ТЦ «Петроцентр». На першому поверсі, навпроти кас супермаркету, можна бачити ятку з літературою. Не варто навіть напружувати зір, аби зрозуміти, що чимала частина тамтешніх книг надрукована у російських видавництвах. Це не лише закордонна та російська класики, але й книжки сучасних російських письменників та письменниць. 

Примірники кремлівських пропагандистів нібито навмисно виставлені на вітрину, аби їх швиденько придбав хтось з вінничан: «Діагностіка карми. Опит виживанія» та трилогія «Воспітаніє родітєлєй» від Лазарева. «О самом главном с доктором Мясніковим», авторства, власне, самого М'ясникова. 

Сусідить із ними ще одна росіянка, така собі Аліна Маліновська. На полиці вінницької книгарні представлена її книга «Нам можно все, но ми еще нє хотім: давайтє уже захотім». Паралельно Аліна є авторкою кількох Телеграм-каналів, на одному з яких розмірковує про, як вона її називає, «остросоциалку». 

До прикладу, там вона глузує з майбутнього українського контрнаступу, захоплюється диктатором путіним, який не допускає близько до себе іноземних послів, натомість обіймається з іншим диктатором лукашенком, та очільниками так званих «ЛДНР». 

Ось один з прикладів питань, від підписника її каналу, та відповідь на нього від Маліновської:

«Аліна, здравствуйтє! По поводу окончанія СВО, я с України, с Центральной часті. Ми ждьом побєди, созідаєм і дєржим ряди. Но вопрос всьо же вісіт в воздухє, как ето проізойдьот? У мєня стойкоє ощущєніє, что кампанія закончітся побєдой на Востокє України, а дальшє всьо у нацистов посипєтся. Просто, так хочєтся, встрєтіть гєроєв с хлєбом і солью, живя в целих домах, а нє на руінах».

«Нєізвестно, как єто проізойдьот, но вполнє вєроятно — нєожиданним образом. Вспомнітє “пандемію”. Два года пандемійноє сопротівлєніє жило вопросами: что сдєлать, чтоби ето закончілось? Виходіло на мітінгі, пісало пєтіциі, обясняло охраннікам і касірам ази вірусологіі і почєму імєнно масочний рєжим ето зло … А на дєлє как получілось? Проснулісь 24.02.22 і оп — “пандемія” закончілась в одін дєнь, потому что путін рєшил начать спєцопєрацію на Украінє». 

Чи не після придбання вищезгаданих книжок, хтось з центральних областей України може писати російським пропагандистам, що чекає на «визволителів» з хлібом та сіллю?

Ми запитали про це безпосередньо власника книгарні, який водночас доводиться там й продавцем. Літнього чоловіка чомусь здивували слова журналіста про книжки російських пропагандистів, які він виставив на прилавок. Він сказав, що не продає таких. Натомість ми показали йому ці книги та розповіли, якої думки ці автори про війну, розв'язану росією. 

Власник книгарні запевнив, що навіть не здогадувався про їхню позицію, а ще пообіцяв тієї ж миті списати перелічену журналістом літературу. Про те, чи збирається проводити повну ревізію наявних у нього книжок, чоловік не сказав.

— Не буду їх продавати, — відповів він та продовжив. — Ніде не писалося, що вони підтримують війну. Я взагалі не знав, що вони росіяни. 

— У вас чимало російських книг на полицях, — заперечив журналіст.

— Ще багато, так. Але вже менше стає.

— Так це ж означає, що ви їх продаєте, зокрема, книги пропагандистів. 

— Я спишу їх зараз, — сказав книгар.

Після цього чоловік демонстративно зняв перелічені журналістом книжки з полиць. 

Про літературний асортимент крамниці ми повідомили в поліцію та попросили провести у ній відповідну перевірку. Однак правоохоронці повідомили, що за чинним законодавством порушення у такій торгівлі немає. 

У поліції нагадали про Закон 2309-ІХ про обмеження російського впливу на українське книговидання і книгорозповсюдження. Він забороняє ввезення і розповсюдження книг з росії, білорусі та окупованих територій, а також творів російських авторів. У 2022-му Закон прийняли у Верховній Раді, але його й досі не підписав Президент Зеленський. 

— За порушення цього Закону передбачається адміністративна відповідальність, але наразі підпису під ним немає, тому ми не можемо нічого вдіяти, — пояснює речниця Головного управління Нацполіції у Вінницькій області Заріна Маєвська. — До відповідальності ми можемо притягнути, якщо у книжках виправдовують війну, ворожу ідеологію, комуністичний режим тощо. Якщо ж ці книги, наприклад, з психології чи педагогіки, ми не можемо нічого із цим зробити. Навіть, якщо їх автори підтримують війну. 

Аби наочно продемонструвати абсурдність нашого сьогоднішнього становища, можна змоделювати наступну ситуацію: якщо на полицях вінницьких книгарень ви побачите книжки, скажімо, пропагандистів Скабєєвої чи то пак Соловйова, що в них йтиметься не про війну, а, скажімо, про квіти чи їжачків, ви не зможете нічого із цим вдіяти. І не важить, що поза сторінками цих книг, у публічній площині, вони можуть закликати до геноциду українського народу або й брати безпосередню участь у бойових діях. 

До моменту підписання Президентом Закону про обмеження російського вплину на українське книговидання і книгорозповсюдження, сподіватися залишається лише на сумлінність книгарів та небайдуже ставлення до цього питання самих містян. 

Читайте також:

Готувати для Президента Байдена під час його візиту до Ірландії довірили вінничанину. Ми поговорили з цим шефом

«Мамулька, привіт, рідненька»: з полону звільнили вінничанина Михайла Калашника

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (3)
  • Ашас Гай
    Це можливе тільки в нас. Бо влада, хаос і не проукраїнська
  • Увы и Ах
    Підтримую позицію щодо неприпустимості розповсюдження літератури авторів, що підтримують війну. З економічної точки зору. Але не варто забувати і про відповідальність кожного окремого читача чи покупця. Саме вони вільні обирати: читати чи не читати, придбати, чи ні. Саме вони відповідають за те, чи спроможний їхній розум адекватно сприймати дійсність, саме вони відповідають за те, чи впливатиме на них думка проросійського автора.
  • Євгеній Євгенов
    Петроцентр відзначився? Давно вже там книги не купую.

keyboard_arrow_up