У центрі Вінниці знайшли підземні ходи. Їм близько 400 років

У центрі Вінниці знайшли підземні ходи. Їм близько 400 років
Фото підземного ходу, надане Центром історії Вінниці
  • На подвір’ї обласного Художнього музею сталося провалля, яке відкрило вхід у підземний тунель.
  • Історик розказав, що, ймовірно, це підземелля залишилося від домініканського монастиря, який діяв у Вінниці в 17 столітті.
  • Що тепер будуть робити з віднайденим  підземеллям Вінниці? Вирішать чиновники разом з церковниками

Учора, 13 березня, на подвір’ї Художнього музею у Вінниці провалився асфальт, який відкрив доступ до підземного тунелю. Охоронець музею, що представився Михайлом, розказав, що на цьому місці, зазвичай, ставили машину.

— І тоді вона провалилася задніми колесами під землю. Викликали евакуатор, щоб витягнув машину. Потім дивимося, а там якийсь прохід. Покликали краєзнавців, а вони кажуть, що знайшли історичну пам’ятку, — сказав охоронець.

Зараз вхід до тунелю закрили плівкою, щоб не потрапляла волога. У отворі під плівкою видно безліч камінців та стару цегляну кладку цього тунелю. Відкрити ширше плівку — не можна, адже у тунель може потрапити вода та завалитися вхід.

Відео дня

Щоб дізнатися, що за підземелля знайшли, журналіст звернувся до історика Олександра Федоришена.

— Цей тунель довжиною близько 18 метрів. Він територіально збігається з ділянкою першого монастиря домініканців, заснованого у 20-х роках 17 століття. У принципі, підземний хід сухий, непогано зберігся. Ймовірно, його використовували для господарчих цілей, — сказав Федоришен.

У радянські часи монастир домініканців закривали та перетворювали на склад. Тільки у 1990 році влада повернула храм православній церкві

Про ченців з Домініканського ордену можна прочитати у статті за цим посиланням.

Історик додав, що така знахідка є гарним приводом продовжити археологічне дослідження вінницьких катакомб, які знаходяться у центрі міста.

— І зрозуміти про подальші дії щодо пристосування (консервація знахідки, реставрація, відкриття туристичних маршрутів тощо) цієї унікальної території і монастиря домініканців, — сказав Олександр.

Підземний хід поблизу Художнього музею. Фото Олександра Федоришена

А як подальша доля підземелля поряд з Художнім музеєм? Речниця прес-служби Вінницької облради Ірина Ярошинська розказала, що питання реставрації ще не обговорювалися.

— Має бути ініціатива від депутатів, — пояснює Ірина. — Можливо, є більше інформації в Управлінні культури ОДА.

Але у секторі охорони культурної спадщини Вінницької ОДА сказали, що рішення щодо підземних ходів — ще не приймали.

— Про реставрацію ходу чи інші роботи — не маю такої інформації. Щодо продовження дослідження я вам також не можу нічого сказати. Їх же тільки-но знайшли, — сказала головний спеціаліст Наталія Козерацька.

Нині, територія, під якою проходить підземний хід, є в управлінні релігійної громади Спасо-Преображенського собору. Так чи буде сприяти церква відновленню підземного ходу?

— Цей хід цілком знаходиться на території Собору. Більше подробиць розкажу, коли зустрінемося з керівництвом міста та області, що відбудеться завтра, у п’ятницю, — коротко пояснив прес-секретар вінницької єпархії УПЦ МП Владислав Демченко.

Соборна стоїть на старовинних катакомбах

Виникнення вінницьких підземель пов'язують з необхідністю ховатися від набігів татар ще у 15-16 століттях. Однак документально їх існування підтверджується лише з 17 століття.

Після проголошення Брестської унії розпочали будівництво своєї резиденції єзуїти. Резиденцію, триповерховий замок з костьолом, монастирем і колегіумом, захищали комплекс оборонних споруд — Мури.

Кілька підземних ходів на випадок облоги вели від монастиря до берегів Бугу, а ще один, пробитий у граніті, з'єднував резиденцію з замком на острові Кемпа. Скільки всього було прокладено ходів і катакомб під містом, досі невідомо.

Уся інформація про лабіринти під Вінницею була засекречена аж до 1985 року. Можливо, про це мовчали б і довше, якби земля сама не нагадала про катакомби численними провалами: у 1998 році почав раптом осідати будинок міської прокуратури на Соборній.

Несподівано з'явилися тріщини і прогини в стінах, тоді й знайшовся стародавній підземний хід, який ще підмила вода з пошкодженої труби водогону. Дослідники зафіксували, що хід йшов через Соборну від Домініканського до Єзуїтського костьолу, що навпроти. Ще два тунелі йшли в боки.

Тоді ж міськвиконком створив комісію, яка мала б вивчати провалля і можливості їх запобігання. Входив до неї в той час заступник мера Роман Аксельрод.

— На мою пропозицію, ще тоді було обмежено рух транспорту по центральній вулиці міста і була перенесена зупинка трамваю, яка знаходилася саме над тим нещасливим ходом, - розповідав він. - Але це мало бути тільки першим етапом. Далі передбачалося все розкопати й серйозно попрацювати над цими порожнинами, не обмежуючись тільки закачуванням рідкого скла. Але через брак коштів у бюджеті, все обмежилося ремонтом дороги, та ремонтом у 2000 році трамвайних колій.

З часом через аварії у системах водопостачання ходи замились, обсипались і стали зовсім непрохідними і небезпечними. Дослідники підземель кажуть, що під головною магістраллю міста, на глибині чотирьох метрів знаходиться —  порожнеча.

Більше про вінницькі катакомби можна прочитати у статті: Дослідники підземель винесли з вінницьких катакомб монету часів Катерини Великої.

Читайте також:

До 2020 року відновлять історичні будинки у центрі Вінниці

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (5)
  • Сепар Торонтуй
    Дело в том, что на этом месте еще в 60-х годах стояли дома. Исторический музей был на Володарского, там был вход. Потом пристроили современный исторический музей и площадь перед ним расчистили. Все эти "катакомбы" просто подвалы тех зданий. Их присыпали  сверху землей.  В довоенные годы в тех домах видимо была типография. Когда дома сносили, нашли множество шрифтов, которыми набирали печатные тексты. Я думаю их и сегодня там несложно найти...
  • Глобазоид Афромарк
    Як цікаво!
  • Natalka Melnyk
    а чому дали картинку єзуїтського монастиря?
    Валерий Чудновский reply Natalka Melnyk
    Моя помилка. Виправляю
  • Ols Kat
    Я не знаю как насчет острова, но на Бригантину тоннель вряд ли возможен, там гранит
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 Ремонт на Брацлавській: хто зможе проїхати та які зміни в русі громадського транспорту 20:04 Рятувальники винесли непритомну жінку з палаючого будинку в Брацлаві photo_camera 19:11 Радісна звістка: п'ятеро вінничан повернулися додому з полону. Наймолодшому — 20 play_circle_filled photo_camera 19:09 На Привокзальній Volkswagen збив 55-річного пішохода Від читача 13:38 Петиція для коханого чоловіка і найкращого татка 18:20 Підлітки з Балаклії позмагалися з вінничанами в футболі, легкій атлетиці і боксі photo_camera 18:17 У Вінниці затримали 27-річного наркозакладчика з амфетаміном 17:25 Пенсії зростають, але не встигають за цінами. Які виплати у вінничан? 17:14 «Нива» не змогла продовжити переможну серію. Поступилася в Чернігові 16:43 На Вінниччині за добу ліквідували 28 масштабних пожеж на відкритих територіях photo_camera 16:01 На велодоріжці водійка Peugeot збила 15-річну дівчину на електросамокаті 15:08 Вінницькі надзвичайники перевірили храми до Великодня play_circle_filled 15:00 Привітання Юлії Тимошенко та народного депутата від ВО «Батьківщина» Олега Мейдича (Пресслужба партії ВО «Батьківщина») 14:45 Жінка з парасолькою: розповідаємо історію скульптури біля готелю «Франція» 14:02 Біля Бродецького у ДТП загинув 84-річний мотоцикліст з Бердичева 13:13 Аварія біля Василівки: четверо людей у лікарні після зіткнення двох авто photo_camera 12:12 До якого храму підете освячувати великодні кошики? Ми запитали вінничан 11:27 «Наречена» за 50 тисяч намагалася вивезти ухилянта. Це була її друга спроба 10:45 Вінниця в Instagram. Кращі фото за 14 – 19 квітня photo_camera 10:01 Що не можна робити у Велику Суботу: традиції та заборони напередодні Великодня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up