У центрі Вінниці археологи проводять розкопки. Що цікавого уже встигли віднайти?

- Тривають археологічні розкопки на території комплексу, де був заснований Домініканський монастир з першою згадкою про нього у 1624 році.
- Експедиція вже знайшла низку предметів, що датуються 17-20 ст. Також там виявили людське поховання.
Археологічна експедиція приступила до роботи 15 червня. Триватимуть розкопки до кінця липня.
«Ми не розраховуємо на якісь великі відкриття, оскільки наше завдання — завершити ті дослідження, які були розпочаті раніше. Та дати відповідь на запитання: чи можна відкрити цей об’єкт для відвідувачів, чи краще його законсервувати. Адже багато факторів впливає на його безпеку. Це й волога, й морози, й сонце. Підбір оптимального проєкту для того, щоб зберегти ці рештки — є пріоритетним», — зазначила керівниця Археологічної експедиції Ольга Манігда.
Учасники розкопок заглиблюються у культурний шар XVII cтоліття. Серед знахідок:
- фрагменти кераміки 17-18 ст. виявлені під час розкопок у об'єкті з потужним горілим шаром дерева та великою кількістю уламків посуду.
- люльки «носогрійки» для паління. Виготовлені з білої глини та чудово орнаментовані, одна — із залишками зеленої поливи. Були поширені у 17-19 ст.;
- ручка від керамічної сковорідки, розповсюдженої у другій половині 17-19 ст. мала назву «ронда» — глибока сковорідка на чотирьох керамічних ніжках та з пустотілою ручкою, у яку вставлявся дерев'яний тримач.
- набір скляних виробів, який використовувався у фармацевтиці: флакони, пластина для розтирання порошків, допоміжний інструмент. Їх було виявлено у ніші споруди кінця 19-поч. 20 ст.
- шість поховань, які ще потребують детального наукового аналізу.
Розкопки ще тривають.
Довідка
Довідкова інформація про домініканський комплекс у Вінниці, підготовлена старшою науковою співробітницею Музею Вінниці Вікторією Колесник:
У 1624 році (за іншими джерелами, 1626 року) домініканська капітула прийняла рішення, затверджене луцьким єпископом Ґроховським, про переведення домініканців із Черленкова (нині Селище Вінницького р-ну) до Вінниці. Ченці набули в місті ділянку, розміщену із західного боку від єзуїтського комплексу, який того часу був відмежований, але ще не забудований. Обидва комплекси розділяла вулиця, яка згодом зникла.
Домініканці до 1630 року спорудили невеликий дерев’яний монастир з костелом (ймовірно, на кам’яному фундаменті). Кошти на будівництво — 4 000 злотих — виділив при переміщенні з Черленкова Стефан Черленківський, перший фундатор домініканського осередку у Вінниці. Крім того, використовувалися пожертви доброчинців. Територія монастиря також поступово зростала завдяки приватним записам різних осіб.
Деякі дослідники датують зведення огороджувального муру зі стрільницями навколо домініканського кляштору до 1647 року, однак таке потужне і коштовне будівництво навколо невеликого дерев’яного комплексу видається малоймовірним. Припускаємо, що огорожа перед Хмельниччиною також була дерев’яною.
Перший домініканський осідок у Вінниці двічі був зруйнований: 1648 року козаками і татарами та близько 1700 року — татарами. Після першої руйнації його відбудував Стефан Черленківський, після другої — Михайло Калетинський. Втім, дерев’яний осідок поступово занепадав. У 1750-1758 роках на тій самій ділянці (затвердженій домініканцям сеймовою конституцією 1647 року), тільки дещо вище від дерев’яних споруд, збудовано мурований костел із монастирем. Його фундаторами були брацлавський земський суддя Міхал Ґрохольський та його дружина Анна з Радзімінських, які 1758 року записали вінницьким домініканцям на утримання 30 000 злотих.
Ймовірно, саме в той період домініканський комплекс було оточено огороджувальним муром на кшталт єзуїтського. Обидва комплекси також розділяв мур, переважну частину котрого становили стіни двох флігелів єзуїтського монастиря.
Читайте також:
Бердвочинг — чудовий відпочинок та хоббі. Що це таке та як долучитися?
Одяг вінничан початку ХХ століття: у краєзнавчому музеї відкрилася тематична виставка
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Завжди свіжа та перевірена інформація на нашому Телеграм-каналі 👉 https://t.me/+i-ok5yoWHO0xNTQ6