У ТОП-10 агрохолдингів — «Рошен», «МХП», «Епіцентр». Що показав аудит вінницької землі
- Усього наша область має близько 1,5 мільйона гектарів сільгоспземлі. Тоді як 27% від цієї кількості обробляють десять агрохолдингів.
- І якщо у минулому Вінниччину засівали буряком, за що область прозвали «цукровим Донбасом», то тепер найпопулярнішою культурою є кукурудза.
- Фахівці склали аудит сільгоспземель Вінницької області та окремо Вінниці. Підсумки їхнього дослідження можна прочитати у нашому матеріалі
Компанія «Вкурсі Агро» провела аудит сільгоспземель у Вінницькій області. Вони з’ясували, що у нашому регіоні є 1 мільйон 497 тисяч 766 гектарів земель с/г призначення. При цьому, понад третина з цих земель (505 тисяч гектарів) можуть використовуватись неефективно — без договорів оренди чи самовільно захоплені.
Ризики і втрати на 869 млн грн
— Так, варто звернути увагу на неефективне управління землями державної і комунальної власності. Ми побачили, що майже 134 тисячі гектарів землі не здається в оренду або немає договорів. Це та потенційна земля, з якої можна було отримувати кошти до місцевих бюджетів у повному обсязі, — каже керівник компанії «Вкурсі Агро» Роман Граб.
Найбільше — 164 тисячі гектарів землі — здані у «тіньову оренду».
— Ці ділянки знаходяться у полях в суцільному масиві обробітку. У землі є власники, обробляють їх інші компанії й договірних відносин між ними немає. Це свідчить, що або договори оренди ще не зареєстровані, або їх немає зовсім, а землекористувач розраховується з власником готівкою, в обхід обліку й сплати податків, — каже Граб.
Самовільно захопленими є 79 тисяч гектарів сільгоспземель, ще на 84 тисячі гектарів землі немає даних про власників. А також понад три тисячі гектарів обробляються, хоча не є сільгоспземлями.
Загалом, потенційна шкода від цих ризиків складає 869 мільйонів гривень. Саме стільки, за прогнозом фахівців, недоотримають бюджети громади нашого регіону.
За агрохолдингами 27% земель
Не менш цікавою є інформація про найбільших землекористувачів у нашій області. На першому місці — «Рошен Юроп Бі Ві», який обробляє 93 тисячі гектарів; на другому — «МХП», який використовує 85 тисяч га землі, третє місце за «Агропросперіс» в земельному банку якого є 72 тисячі с/г землі.
— Загалом, десять найбільших землекористувачів обробляють 27% від усіх сільгоспземель Вінницької області. Окремо, на кожну компанію припадає від 1 до 6%. Тобто, наразі, немає якоїсь монополії агрохолдингів, — відзначив керівник «Вкурсі Агро» Роман Граб.
І ще цікавий момент — хоча Вінниччина, свого часу, й була «цукровим Донбасом», нині найбільш популярною культурою є кукурудза. У 2020 році нею були засіяні майже півмільйона гектарів усіх сільгоспземель області. Далі, 412 тисяч гектарів припадає на зернові культури, серед яких, наприклад, пшениця, ячмінь. І третє місце за соняшником. Ним засіяли 362 тисячі гектарів землі.
Подивитись запис презентації можна за цим посиланням. Там, зокрема, розповідають, як збирали дані та як рахували. І у відкритий доступ опублікували всю презентацію щодо аудиту сільгосп земель.
Далі у тексті ви зможете прочитати про аудит сільгоспземель суто Вінниці та сіл, що у складі нашої міської громади.
Що показав аудит Вінниці
Окремий аудит сільгоспземель робили для Вінницької міської громади. Виконавцем робіт була знову компанія «Вкурсі Агро», за що отримали 420 тисяч гривень з бюджету міста.
Як говорив міський голова Сергій Моргунов, «для Вінниці важливо розуміти, що наша громада має», оскільки у міста, до приєднання восьми населених пунктів, було небагато сільгоспземлі.
Підряднику доручили завдання: визначити реальну кількість ділянок у Вінницькій міській громаді, показати кому вони належать, чи використовується земля за цільовим призначенням і чи збережені їхні межі.
Аудит показав, що у Вінницькій міській громаді є 7 тисяч 225 сільгосп ділянок, площею 11 тисяч 185,41 гектарів. Чиновникам вказали можливі ризики і втрати, через що місцевий бюджет недоотримує кошти.
— Щодо аудиту, то його результати хороші. Недонадходження до бюджету – це близько 1,8 мільйона гривень, а для такої територіальної громади це невелика сума. Міський голова висловив побажання оцифрувати також водні ресурси і саме місто, тож будемо працювати далі і розвиватись у цьому напрямку, — розповів представник компанії «Вкурсі Агро» Вадим Цирканюк.
За підсумками аудиту була сформована електронна мапа, на якій нанесли 708 полів і дані про 5 тисяч 323 землевласників.
— Більшість земельних ділянок площею від 1 до 2 гектарів. Переважає приватна форма власності — 73,3 %, державна форма власності — 19 %. В основному, землею володіють фізичні особи — 7700 гектарів. Серед землевласників є і юридичні особи, але землі у них небагато: лідер має 27 гектарів. Але ця інформація буде змінюватись, через два місяці ми зробимо оновлення звіту, — сказав директор товариства «Вкурсі Агро» Роман Граб.
Ще аудит показав, що на 511 ділянок немає даних про власників. А 2,3 тисячі гектарів є землями, по яких є ризики тіньової оренди, необґрунтованого використання, або необхідно проводити інвентаризацію.
— Для того, щоб це виправити, і потрібно проводити аудит, щоб зібрати всю необхідну інформацію про ризики, — казав Роман Граб.
Далі — робота податкової і кадастру
Чиновники пообіцяли застосовувати результати аудиту. Так, наприклад, будуть пропонувати землекористувачам укладати нові договори оренди з Вінницькою міською радою.
— На основі аудиту будемо проводити інвентаризацію землі та вносити пропозиції по формуванню вільних земельних ділянок, які виставлять на торги. А також надамо дані аудиту нашим колегам з Держгеокадастру і податкової служби, — розказав директор департаменту земельних ресурсів Сергій Кушнірчук.
Вінницьке управління Держгеокадастру перевірить факти нецільового використання земельних ділянок, забур'янення, використання угідь за відсутності неоформлених або незареєстрованих договорів оренди. А податкова служба — здійснить звірку інформації про суб'єкти та об'єкти оподаткування, які є на їхньому обліку.
З 2022 року, нагадаємо, почнуть діяти нові ставки податків для Вінниці й приміських сіл.
Читайте також:
Нова нормативна грошова оцінка землі. Вплив на податки відчуємо у 2023 році
Як вінницький бізнес може здешевити залучені кредити? Умови міської програми
Хочу продати-купити пай. Що потрібно знати вінничанам?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Саша Степанов
Zolin Denis
Володимир Швець
Olga Gandurska reply Володимир Швець
Myroslav Dovhaliuk reply Володимир Швець
Olga Gandurska reply Володимир Швець
Myroslav Dovhaliuk reply Володимир Швець