«Ця картина — не порнографія». Чому через роботу вінницького художника спалахнув скандал

«Ця картина — не порнографія». Чому через роботу вінницького художника спалахнув скандал
 • Кількох містян обурила картина з зображенням неприкритих жіночих статевих органів, яку експонували на одній із виставок.
 • На їхню думку, це аморально. Натомість вінницьких художників дивують такі консервативні погляди.
 • Поговорили з обидвома сторонами конфлікту.

Кілька днів тому у Вінниці відкрилася персональна виставка художника Анатолія Іванова. Називається вона «Пристрасті людські». Ймовірно, такою назвою автор натякає, що говорити про експоновані ним картини доведеться довго, відшукуючи у них безмежну кількість сенсів та істин.

Приблизно так можна було б завершити короткий та сухий анонс цієї події, додавши наприкінці, що виставка діятиме до 29 квітня за адресою Сковороди, 2. 

Однак дещо сталося. Напередодні наша редакція отримала повідомлення про цю виставку від людини, на ім'я Денис. У ньому зокрема йшлося:

Відео дня

«На вітрині висять картини, порнографічного характеру. І так звана пані Ірина, що відповідає за це, агресивно реагує на зауваження, коли на прохання зняти, назвала не освіченою людиною. А повз ходять діти, і це не дуже етично та нормально, коли на таке споглядають! Прошу максимального розголосу і по можливості певного реагування!»

На додаток Денис прикріпив світлину однієї з картин. На ній художньо зображена фігура жіночого тіла з оголеними грудьми та піхвою. Порнографією це назвати не можна, оскільки з таким самим успіхом під це визначення підпадають зображення в кабінетах урологів, гінекологів та інших лікарів, інструкції на упаковках медикаментів, картинки у підручниках біології, за якими, до слова, згадані діти сьогодні навчаються.  

Так виглядає картина Іванова, яка викликала обурення:

А ось це фреска «Створення Давида», авторства Мікеланджело. Один з найвідоміших творів мистецтва, що на ньому видно чоловічий пеніс. 

А це мармурова статуя богині Афродіти «Венера Мілоська» з неприкритими грудьми. Експонується у Луврі, Париж. Щороку побачити її приходять мільйони людей, які вважають статую витвором мистецтва, а не порнографією. 

Враховуючи вище перелічене, ми вирішили подзвонити Денису, щоб поставити уточнювальні питання. Зокрема, чим саме його так непокоїть робота художника. 

— Це аморально в центрі Вінниці виставляти такі картини. Маленькі діти не мають цього бачити, — відповів він. Після прохання продовжити думку, Денис почав ображати журналіста та поклав слухавку. 

Ми завітали на саму виставку «Пристрасті людські». Вона складається з близько двох десятків робіт Анатолія Іванова. Лише одна з них, вищезгадана, має «порнографічний» характер. 

Від початку цю картину виставили на вітрині для привернення уваги перехожих та заохочування останніх дивитися решту експозиції. Однак під час нашого візиту картина була повернута тильною стороною до вулиці. За словами художниці Ірини Кравченко, яку ми там зустріли, вона зробила це на прохання самого автора. 

— Заходила до нас одна жінка. Вона з онуками своїми поряд гуляє, яких ця робота нібито травмує. Каже мені, хлопці на фронті гинуть, а у вас тут розбрат. Після цього я їй запропонувала придбати бодай одну картину, 100% вартості від якої ми передаємо на ЗСУ. Вона цього чомусь не зробила, але розбрат в образі гарної жінки побачила, — розповідає Ірина Кравченко. — Якось талановитого вінницького художника Ігоря Ященка запросили з виставкою до Києва. Так тамтешні колеги зі здивуванням запитували його: «Як ти виживаєш на периферії? Тебе ж там могли зламати за будь-яку твою картину». Він справді писав дивовижні роботи, які тут, у провінції, часто не розуміють. 

Не бачить причин непокоїтися виставкою й вінницький художник Володимир Титаренко. На його думку, мистецтво не має підлаштовуватися під бачення окремих людей, особливо у такій ситуації, коли ніякої порнографії в роботі немає й близько.

— Художник вирішив перевернути картину тильною стороною до вулиці, щоб вона не розбурхувала уяву деяких індивідуумів. На мій погляд, не треба йому було йти на поводу в ханжі, — вважає Титаренко. — Мені дуже подобаються роботи Анатолія. Він справді неординарний, має своє світосприйняття, яке переносить на картини. Чому він має під когось підлаштовуватись? Це навпаки майже унікальне для Вінниці явище, адже далеко не кожен художник готовий робити публічно такі виставки. Вінниці потрібно більше таких виставок і художників. 

Володимир Титаренко

Запитати про «Пристрасті людські» ми вирішили й у випадкових перехожих, які проходили повз виставку. Ними став чоловік з дружиною та їхня маленька донька. 

— Не нам вирішувати, де і кому виставляти цю картину. Але ми, як батьки, можемо вирішити, чи приводити сюди своїх дітей, щоб вони на неї дивилися. Я не вважаю, що це порнографія або, що цим можна травмувати дитину, — говорить чоловік, на ім'я Сергій. — У творчості не має бути меж, інакше це вже не творчість. Тому не можна говорити художнику, що йому малювати, а що ні. Усім також не догодиш. Згадаймо Ісуса Христа, якого розіп'яли лише за те, що він комусь не сподобався. Я до того веду, що через хвору голову однієї людини, все інше суспільство не має змінюватися. На картині зображена людська природа. Якщо вона комусь не подобається, то просто не приводьте сюди своїх дітей. 

Решта експонованих робіт художника Іванова вибиваються із загальної канви й надають глядачеві зовсім інших настроїв та переживань. Вони ніби театр, де є чимало дрібних деталей, і лише роздивившись їх усі, вистава стає зрозумілою. 

На одних роботах нескладно впізнати релігійні контексти, на інших іронічне бачення автора на деякі біблійні історії, треті є відсиланням до конкретних постатей. 

Ось всі роботи:

Виставка Анатолія Іванова триватиме до 29 квітня. Побачити роботи можна у виставковій залі Національної спілки художників України, що за адресою: вулиця Сковороди, 2. Вхід безплатний. 
 

Читайте також:

Військові чекають ваші книги! У Вінниці розпочався збір «Літературний донат»

«Це поставить хрест на Буші». Власники екосадиб проти створення кар'єру у заповіднику

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (22)
 • Читач05

  Картини вражаючі, шокуючі і викликають мільярд питань, вони точно не залишають байдужим жодного, хто ковзнув поглядом, вони однозначно чіпляють. Кожна з картин - це історія, емоції і бажання розгадати автора, поринути у фантазійну ідею твору.
 • Liliya

  На мій погляд, на картинах, які так обурили містян, немає ні порнографії, ні еротики. Мистецтво символічне, і кожен в ньому бачить щось своє. Зрештою, картини "Олімпія", "Сніданок на траві" Едуарда Мане колись не пустили на Паризький салон, бо обурені критики і парижани вважали їх ляпасом буржуазній пристойності.
 • Ksenia

  Я не знавець...саме тому (мабудь) мені не подобається.
 • Liubasha

  Не приємно і не цікаво на таке дивитися, хоча я мистецтво дуже люблю

keyboard_arrow_up