«Топляться в основному ті, хто вміє плавати». Чому цьогоріч так багато потопельників?

- З початку року у Вінницькій області зареєстровано 60 надзвичайних ситуацій на воді. При яких загинуло 48 людей. Лише за минулі вихідні вода забрала шість життів вінничан. Поговорили з рятувальником про причини цих трагедій та правила поведінки, які допоможуть уникнути такої участі.
«На базі відпочинку втопилася 4-річна дівчинка», «У ставку виявили тіло чоловіка», «Дівчина втопилася на Черепашинецькому кар'єрі», «Сьогодні вода забрала життя двох дітей», «За вихідні потонуло 6 людей, серед них 3 дітей», — усі ці події сталися впродовж кількох останніх тижнів у нашій області. Рятувальники бʼють на сполох і нагадують, що вода не пробачає помилок.
Про які саме помилки мова та як їх уникнути? Що стало причиною частих випадків смерті на воді? Що робити, якщо бачите потопаючого? Як безпечно дістатися до нього й надати допомогу?
Про усе це ми поговорили з начальником групи водолазно-рятувальних робіт Головного Управління ДСНС у Вінницькій області Артемом Січкою.
Розкажіть про основні правила безпеки на воді?
— Перш за все — ніколи не купайтеся у водоймах, якщо поряд немає інших людей. Це стосується не лише дітей, але й дорослих. Якщо щось станеться, то ніхто не зможе надати допомогу. Про це завжди варто пам'ятати.
У світлі останніх подій у нашій області ще більше уваги потрібно приділяти своїм дітям. Їх не можна лишати без нагляду не те що у воді, але навіть біля неї. Зараз чимало трагічних випадків сталося лише тому, що батьки відвернулися на лічені секунди. Цього часу достатньо, щоб дитина зникла під водою. Потім її довго не можуть знайти.
Ще однією забороною є купання у нетверезому стані. Якщо вам дуже вже спекотно, то заходьте у воду по коліна чи пояс. Намочилися і вийшли. Максимум полежали у воді біля самого берега. Не потрібно запливати на глибину чи намагатися переплисти водойму.
Чому людина може почати тонути?
— Топляться в основному ті, хто вміє плавати. Якщо раптом вам захотілося переплисти річку чи озеро, потрібно потурбуватися про те, щоб неподалік була людина на човні або іншому плавзасобі. Однак я б і в такому разі не радив випробовувати долю.
Ми бачимо, що кількість загиблих на воді цьогоріч відрізняється від попередніх років. Вона збільшилася. І причина криється у сильній спеці. Через неї люди масово йдуть на воду… і гинуть. Лише впродовж останніх вихідних сталося шість таких випадків.
Температура повітря зараз дуже висока, тому коли людина різко заходить у прохолодну воду, стається сильний перепад. Коли ви надто «розігріті» або вживали алкоголь, судини розширюються, натомість у холодній воді рісля цього вони різко звужуються. У такому разі організм швидко переохолоджується і виникає спазм.
Також від холодної води змикаються голосові звʼязки. Це може призвести як до неможливості покликати на допомогу, так і до швидкої втрати свідомості.
Як зрозуміти, що людині у воді потрібна допомога?
— У деяких випадках можна почути крик чи прохання про допомогу. Людина може махати руками для привернення уваги. Або плескати руками об воду, намагаючись висунутися із неї, щоб набрати повітря. Або йти під воду, а потім зʼявлятися над водою.
Загалом усі підозрілі та неприродні дії на воді — це причина спробувати зʼясувати чи все у людини добре.
Людина все-таки тоне. Як безпечно до неї дістатися?
— Рятування на воді дуже відповідальне рішення. Тому перш за все потрібно зважити власні сили: чи настільки добре ви вмієте плавати? Скільки часу у разі необхідності ви зможете провести під водою? Бо необхідність пірнати виникає часто.
Коли людина тоне, то зазвичай панікує. Потрібно розуміти, якщо до неї підплисти, вона може сильно вхопитися за свого рятівника. Навіть настільки сильно, що й він не зможе рухатися. У такому разі потонути можуть обидвоє.
Якщо ви таки наважилися йти на допомогу, підпливати варто позаду, щоб потопаючий вас не бачив. Це робиться, щоб мати можливість захопити людину та стабілізувати її. Якщо потопаючий дивиться на рятівника, то за 2-3 метри від нього слід пірнути, схопити людину за коліна і розвернути спиною до себе. Потім варто пропустити руку під рукою людини і обхопити її через груди.
Вона має відчути, що знаходиться у безпеці і може спокійно дихати. З нею потрібно обовʼязково розмовляти: «Заспокойся. Я тебе тримаю. Ти дихаєш. Все гаразд». Після цього можна починати потроху транспортувати на берег.
Як проводити транспортацію потерпілого на берег?
— Як я вже казав, одним з найлегших способів є обхоплення людини позаду через груди і під пахву однією рукою. Іншою своєю рукою можна або притримувати людину в області лопатки і плисти за допомогою ніг, або вивільнити руку з лопатки і нею допомагати гребти до берега.
Найбезпечнішим способом транспортації людини до берега є плавучий предмет, як ось надувне коло чи навіть баклажка з-під води. Підходячи до потопаючого бажано подати йому такий предмет, щоб він міг вхопитися за нього. Тоді ви не наражатимете себе на небезпеку.
Якщо потопаючий схопив рятівника. Як звільнитися від захватів?
— Якщо вас схопили за руку, то можна відштовхнутися від його грудей своїми ногами. Якщо схопили за ногу, то за допомогою своєї руки спробувати розгорнути людину в інший бік і відштовхнутися від неї. При захваті за шию можна кистю різко штовхнути людину в підборіддя.
Правильно застосовувати усі ці прийоми можуть лише підготовлені люди. Усі інші мають тримати в голові, що їм потрібно будь-якою вільною частиною свого тіла відштовхнутися від потопаючого.
Читайте також:
Підліток за кермом маминої Audi спровокував ДТП на Юзвинській. Там загинула 23-річна вінничанка
«Вони його вбили». Півтора року не можуть знайти фермера з Кам'яногірки
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Liudmyla
Аlexandr
Julia reply Аlexandr