Тепер у Вінниці переназвати вулицю на честь Героя можна не раніше, ніж за рік після його смерті

- Подати петицію з пропозицією назвати вулицю на честь загиблого Захисника чи Захисниці тепер недостатньо.
- Ця пропозиція має пройти цілу процедуру: громадське обговорення, експертну оцінку, ухвалення рішення депутатами міськради.
- Щобільше, переназвати вулицю на честь полеглого Героя можуть не раніше, ніж за рік після його смерті.
- А деякі вулиці — взагалі не підлягають перейменуванню. Пояснюємо, чому
Міська рада затвердила новий порядок найменування і перейменування вулиць у Вінницькій громаді.
Присвоювати назви новим об’єктам або перейменовувати наявні вулиці, провулки тощо — можна з урахуванням законодавства України, яким забороняють присвоювати комуністичні, нацистські назви; ті, що просувають російське колоніальне минуле.
І перед тим, як рішення про перейменування ухвалить Вінницька міська рада, в громаді мають пройти громадські слухання щодо можливості перейменування в кожному конкретному випадку.
Слухання мають тривати не менше 30 днів, під час яких вінничани можуть надсилати свої зауваження і пропозиції. А далі потрібно провести публічні обговорення.
Але це не єдина умова, через яку процес перейменування суттєво ускладняється.
Умови для переназивання вулиць
Приміром, петиції про переназивання конкретної вулиці на честь загиблого Захисника чи Захисниці — тепер недостатньо.
За порядком тепер потрібно давати подання з пропозицією до перейменування на ім'я Вінницького міського голови. У ньому потрібно вказати свої дані заявника (ПІБ, адреса, контактні дані), обґрунтування, чому потрібно перейменувати і яку саме вулицю.
Затвердили вичерпний перелік умов для увіковічення пам’яті про людини в назві територіального об’єкта. Переназвати вулицю на честь людини можна зробити, якщо вона:
- Зробила вагомий внесок у боротьбу за Незалежність України, захист її територіальної цілісності, розбудову Української держави;
- Здійснила визначний геройський вчинок або видатне трудове досягнення, проявили мужність і відвагу під час виконання військового, службового та громадянського обов’язку;
- Забезпечила захист державних інтересів України, міжнародний авторитет держави, підтримання міжнародного миру і безпеки;
- Зробила значний особистий внесок у розвиток науки, освіти, культури, мистецтва та інших сфер суспільного життя в Україні та за її межами.
- Здійснила винятковий особистий внесок у розвиток Вінницької міської територіальної громади, спрямований на забезпечення високого стандарту життєвих умов вінничан, ефективну громадську, управлінську, економічну, культурну та гуманістичну діяльність, забезпечення законності, прав і свобод громадян.
Відомі історичні постаті, визначні діячі науки, культури, спорту, громадських і політичних організацій, які народилися, проживали або працювали на території Вінницької громади — мають пріоритет для увічнення пам’яті в назвах тероб’єктів.
Важливо! Пунктом 2.7.7 цього Порядку прописали, що «ім’я фізичної особи присвоюється вулицям, провулкам, площам та іншим територіальним об’єктам не раніше, як через рік з дня смерті цієї людини».
Які вулиці не підлягають перейменуванню
Далі. Перейменування об’єктів, крім переназивання вулиць, які пропагують комунізм, нацизм та російське колоніальне минуле, може бути здійснено лише через рік після закінчення воєнного стану.
Важливо є те, що інші територіальні об’єкти можуть перейменувати не раніше ніж через 15 років після останнього перейменування цього об’єкта.
А от ті вулиці, провулки та інші об’єкти, що мають історично усталені назви, перейменуванню взагалі не підлягають.
Якщо ж є підстави для перейменування і цей об’єкт не підпадає під жодну із заборон на перейменування, то мер Вінниці передає подання зі своїми пропозиціями до Ради топоніміки. Рада, посилаючись на рішення громадських слухань, надає своє рішення. І скеровує його до Вінницької міськради.
І нарешті місцеві депутати ухвалюють рішення про перейменування об’єкта, і його вносять до Реєстру площ, вулиць, провулків, проїздів, скверів, бульварів, парків, розташованих у межах Вінницької міської територіальної громади.
«Рішення мають прийматись виважено»
На сесії міськради 31 травня головний архітектор міста Євген Совінський прокоментував затверджений порядок перейменування ось так:
— Положенням ми впорядковуємо чітко прописуємо механізм розгляду питань щодо найменування та перейменування назв територіальних об’єктів. Власне ним ми послуговувалися й раніше, але наразі закріплюємо всі необхідні інструменти із залучення містян до прийняття рішень, — сказав він. — Вирішення питань, пов’язаних із найменуванням/перейменуванням вулиць та інших топонімів має відбуватися як з обґрунтуванням експертної оцінки пропозицій від фахівців топонімічної Ради, так і з урахуванням думки вінничан.
І в міськраді нагадали, що після повномасштабного російського вторгнення стартувала нова хвиля очищення публічного простору міста в рамках деколонізації. Протягом 2022 року свої назви змінила 231 вулиця.
А в цілому з 1991 року в громаді перейменували понад 400 вулиць, з яких на сьогодні у 67 топонімах вшановано пам’ять про Героїв Революції Гідності та сучасної російсько-української війни.
Чи схвалюєте ви такий оновлений порядок перейменування вулиць?
Читайте також:
Скільки заробляють і що мають голови судів у Вінниці та їх родичі? Подивилися декларації
Нові тарифи, пенсії та мобілізація. Що зміниться для вінничан у червні
Вчили керувати дронами! Як відсвяткували День захисту дітей у Вінниці
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Артём ТёмаА может хватит ху # ней заниматься с этими переименовками??? Живу в Виннице 39 лет и не знаю уже 90 % улиц в городе!!!
-
Bogdan SmirnovВулиць не хватить
-
Олександр ДмитрукНевже позбудемося одіозного апологета комуністичного режиму Анатолія Бортняка?