Верховна Рада 13 липня ухвалила в першому читанні законопроект 2695, який передбачає посилення адміністративної та кримінальної відповідальності для п’яних водіїв, збільшення низки штрафів, поява нових прав і обов’язків водіїв й поліції.
Розказуємо, як можуть змінитися штрафи, покарання та відповідальність для водіїв. Та що в цих нормах є суперечливого та як за це проголосували вінницькі нардепи.
Одразу наголошуємо, що зміни, про які далі в тексті, ще не діють. Нові санкції за порушення правил дорожнього руху запрацюють після того, як законопроект стане законом та буде опублікований у «Віснику України».
Статтю 130 Адмінкодексу, яка передбачає адміністративне покарання за нетверезе кермування, пропонують переробити.
За нетверезе кермування після ДТП передбачається штраф на 20 400 гривень або адмінарешт на 15 діб з позбавленням водійських прав на три роки та для інших осіб — накладення штрафу 20 400 гривень, адмінарешт на 15 діб чи без такого; оплатне вилучення транспорту чи без такого.
Для судноводіїв покарання за п’яну їзду має лише один «щабель» — штраф 20400 гривень, позбавлення водійських прав на 3 роки з адміністративним арештом на 15 діб чи без такого.
Важливо те, що покарання за статтею 130 може бути накладено протягом року. Нині діє норма, що суд має три місяці, щоб розглянути справу про п’яну їзду. Протягом судового розгляду водій може їздити на своєму транспорті, користуючись виданим тимчасовим дозволом.
Крім того, під нетверезих водіїв переписують 286 статтю Кримінального кодексу. Законодавці пропонують встановити нові покарання:
Щодо відбування покарання, то п’яну їзду прирівняли за тяжкістю до корупційних злочинів. Так, зокрема, не стане пом'якшувальним фактором в суді те, що водій щиро покаявся у вчиненому, примирився зі стороною потерпілих.
Підсудного у нетверезому кермуванні не можна буде взяти на поруки. Таку людину не звільнять від кримінальної відповідальності, якщо «вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною».
Законопроектом пропонується, що людину, яку вже визнали винуватою у нетверезому кермуванні в суді, не можна звільняти від відбування покарання за іншим вироком суду. Не дозволять звільняти від покарання з випробувальним терміном та навіть після відбуття половини строку, призначеного судом.
А також в Кримінальний кодекс пропонують прописати, що засуджені за п’яну їзду не мають права на пом’якшення невідбутої частини покарання та на повну амністію.
Але після відбування строку судимість можуть скасувати через помилування президента України.
Окрім того, законопроектом передбачається зростання штрафів у сфері безпеки руху.
До того ж, в Адмінкодекс вписують норму, за якою водій може показати на вимогу поліцейського свої електронні водійські права та електронний техпаспорт.
Законопроектом можуть вписати нові обов'язки для водія. На вимогу поліцейського керманич має зупинитись, вимкнути двигун, передати для перевірки посвідчення водія, техпаспорт, поліс автоцивілки та інші документи, що визначені законодавством. При цьому повинен тримати руки в полі зору правоохоронців.
Якщо буде така вимога, то водій має увімкнути аварійну сигналізацію, вийти з транспорту або бути на своєму місці до відповідного розпорядження від поліцейського.
Поліцейський під час проведення поверхневої перевірки має право відкрити кришку багажника, капот, двері салону, ніші, які можливо оглянути без їх розбирання, причепи. Огляд водія (судноводія) можна буде здійснювати без двох свідків. Для цього поліцейський має здійснювати відеозапис перевірки на місці. Матеріали відео обов'язково долучаються до протоколу.
Таке посилення прав поліцейських розкритикувала громадська активістка Таїса Гайда
«Уявіть собі, ви з родиною їдете безлюдною дорогою. Вас зустрічають люди в якійсь формі, схожій на поліцію. Ви не знаєте чи це справжні поліцейські чи це злочинці, які можуть вас пограбувати на дорозі чи навіть вбити. Або ви чимось насолили конкурентам, є незручним активістом і хтось давно мріє , щоб вам підкинули наркотики, зброю і посадити вас у в'язницю. Тепер, завдяки деяким нардепам, у них є шикарна можливість», — пише Гайда у своєму фейсбуку.
Нардеп від «Голосу», очільниця вінницького партійного штабу Олександра Устінова назвала схвалений у першому читанні законопроект таким, що «надзвичайно розширює права поліції».
При цьому заступник міністра МВС Антон Геращенко висловився, що «законопроект написаний кров’ю загиблих та поранених на дорогах України»
«Тому мені дуже прикро, що окремі політики намагаються зловити хайп на його критиці, не вдаючись у суть запропонованих змін», — написав він у своєму фейсбуку.
Законопроект ухвалили в першому читанні 282 голосами. Більшість голосів «за» — від партій «Слуга народу», ОПЗЖ, «Батьківщина» та самовисуванців. Утрималися від голосування «Європейська солідарність». «Проти» голосувала фракція «Голос».
На сайті Верховної Ради є список поіменного голосування, з якого дізналися як віддали свої голоси народні обранці з нашої області.
Слуга народу
Юлія Овчинникова — «За»
Ірина Борзова — «За»
Максим Пашковський — «За»
Анатолій Драбовський — «За»
Батьківщина
Олег Мейдич — «Відсутній»
Голос
Олександра Устінова — «Проти»
Самовисуванці, депутатська група «За майбутнє»
Лариса Білозір — «За»
Петро Юрчишин — «За»
Геннадій Вацак — «Не голосував»
Микола Кучер — «За»
Важливо відзначити, що законопроект 2695 був поданий до Верховної Ради ще наприкінці грудня 2019 року.
Півроку він проходив перевірку на комітетах нардепів, проте «каталізатором», який виніс його до сесійної зали стала трагедія: 12 липня на Обухівській трасі під Києвом нетверезий водій на Mercedes виїхав на зустрічну смугу та врізався у Hyundai, у якому їхала родина з п'яти людей.
Подружжя пасажирів у «Хюндаї» та їхня 8-річна дочка померли на місці, 10-річний хлопчик помер у лікарні, а за життя 12-річного хлопчика борються лікарі, про що повідомляли на «Київ Оперативний».
На це відреагував президент Зеленський, який закликав посилити відповідальність за п’яну їзду. І на його розпорядження, 13 липня, скликали позачергове засідання Верховної Ради.
І хоча законопроект ухвалили в першому читанні за основу, але до того як стати законом, він може бути змінений.
Читайте також:
Діяла півтора дня. В Україні скасували кримінальну відповідальність за п’яну їзду
П’яний водій на Chevrolet Lacetti влаштував погоню з поліцією
П’яна лікарка збила людину та втекла з місця аварії. Хлопець у важкому стані в лікарні
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер