Сонячними панелями «засадили» поля під Немировом. Репортаж з нової електростанції

Сонячними панелями «засадили» поля під Немировом. Репортаж з нової електростанції
 • За 15 кілометрів від Немирова, у селі Червоне, побудували сонячну електростанцію.
 • Понад 18 тисяч панелей вироблятимуть енергію, якої вистачить для забезпечення світлом на 3000-3200 приватних будинків протягом року.
 • Як працює станція, з чого складається та чи перспективно мати малу СЕС на своєму подвір’ї?

На землях, які раніше були пустирем в селі Червоне, тепер розташовані десятки рядів сонячних панелей. Робити сонячну електростанцію (далі — СЕС) тут розпочали пів року тому, у квітні. Нині об’єкт, потужністю 5,3 мегавата майже готовий.

Компанія Voltage Group, яка спроектувала і збудувала станцію, провела журналістам екскурсію новим об’єктом: фахівці розказали з чого складається СЕС, який принцип роботи та скільки можна заробити на альтернативній енергетики.

Зібрали за пів року

З висоти пташиного польоту 10 гектарів поля, яке «засаджене» скляними модулями виглядає наче велетенське дзеркало. Але люди бачать тільки десятки рядів металевих конструкцій, які встромлені у землю разом з панелями.

Територію навколо огородили парканом з колючим дротом. Охоронники кажуть, що це «від хороших людей», адже панелі — ласий шматок для крадіїв.

Проходимо всередину, де кілька робітників підтягують кріплення конструкцій з фотомодулями.

— У кожному ряду близько 400-500 фотомодулів (сонячних панелей). Складали їх вручну кілька місяців, виставляли на металеву конструкцію, яка в основі має бетонний фундамент, — каже — начальник дільниці Олег Цеговський. — Така конструкція витримує шквальні вітри зі швидкістю від 30-37 метрів за секунду. А це, повірте, дуже потужний вітер, до якого ми готові.

На цьому будівництві мешканець Немирова Руслан Короленко працює електриком. Каже, що потрібні були спеціальні навички, щоб розібратися з новою технікою

— Електроніка стає все складнішою, тому в нашій професії потрібно постійно перенавчатися. Тут ми монтували фотомодулі, під’єднували інвертори та багато іншого. Працюю тут останні пів року, — каже чоловік.

Складові СЕС

Технічний директор компанії Voltage Group Дмитро Фурдига розказує, що аби зібрати таку станцію потрібно 5-6 місяців. Вона складається з фотомодулів, яких тут понад 18500. Разом вони мають 5,3 мегавата потужності.

— Якщо простими словами, то струму, який вироблятиме ця станція, вистачить жителям 3000-3200 приватних житлових будинків на рік. Але це ще середня за розмірами станція, у Вінницькій області ми робили та більші, — каже Фурдига. — Будівництво цієї СЕС вже завершено. Вона ще не працює, бо не введена в експлуатацію — залишилися паперова робота. Плануємо запустити в жовтні.

Технічний директор розказує, що сонячна електростанція складається з трьох головних компонентів: фотомодулі, інвертори, трансформатор.

— Зокрема, сонячні панелі (фотомодулі) на цій станції китайського виробництва. Одинична потужність такої панелі — 285 ватів. Вони мають гарні показники міцності та витримають навіть сильний град.

Під однією зі стійок помічаємо невелику металеву коробку з приладами та світлодіодами.

— Фотомодулі виробляють постійний струм. Він є непридатним для звичайного користування. Тож потрібен інвертор, який з постійного утворює змінний струм. На цій станції таких приладів 68 штук, від компанії Huawei, потужністю 66 кВт, — пояснює технічний директор Дмитро Фурдига.

Надалі струм з інверторів потрапляє на трансформаторну підстанцію, що стоїть на околиці поля з сонячних панелей.

— Для того, щоб передавати струм на великі відстані, потрібно підняти його потужність. Таким чином, буде менше втрат електроенергії у мережі. Тут стоїть силовий трансформатор, на 0,4 кВт. Він під’єднаний до загальних мереж, куди передає всю згенеровану електроенергію, — каже чоловік.

Питаємо, чи користувалися сонячними панелями, які виробляють у Вінниці?

— Ні, вони не так давно запустилися. І наскільки я знаю, підприємство KNESS PV працює зараз на своїх клієнтів. Поки що ми не використовували у своїх об'єктах вінницькі панелі. Сподіваюсь, що надалі з їхніми фотомодулями попрацюємо теж, — каже Дмитро Фурдига.

Окупиться за 4-5 років

Власником цієї сонячної електростанції є товариство «Солар Енерджі-Скіф». Його керівник Сергій Луковський розказав, що підприємство отримало землю під СЕС в оренду. Приставку «скіф» у назві зробили на честь скіфського городища, що неподалік від Немирова.

— Були громадські слухання щодо будівництва СЕС. Жителі не висловилися проти, а Мельниківська сільрада взагалі була задоволена, що ми працюватимемо на їхній території,  — каже Луковський. — Очікуємо, що річний виробіток цієї електростанції складатиме 6200-6300 МВт-год. Але ми її збудували не тільки для того, щоб заробляти, а й допомогти нашій країні отримати енергонезалежність.

Директор з розвитку бізнесу компанії Voltage Group Дмитро Нечипоренко каже, що інвестори охоче вкладаються в альтернативну енергетику. Пояснює це тим, що такі об’єкти швидко окупаються і прибуток гарантується державою. За 1 кВт виробленої енергії дають 0,18 євроцента (майже 5 гривень).

— В Україні найвищий зелений тариф в серед країн Європи. Це було зроблено державою для того, щоб стимулювати розвиток альтернативної енергетики. Але до 2030 року тариф буде поступово знижуватися, з 2020 року — складатиме 0,16 євроцента, — каже Нечипоренко. — При цьому сонячна електростанція, як інвестиційний проект, дуже комфортний «сусід»: вони не шумлять, машини сюди не їздять, багато людей не працює. А податки платяться стабільно і проект працює.

Після введення в експлуатацію сонячної електростанції тут створять робочі місця: потрібні будуть електрики, інженери, охоронці тощо. У середньому, треба 5-6 людей постійно і ще кілька робітників для періодичних робіт: покосу трави, миття фотомодулів тощо.

— На минулих об'єктах ми давали ці робочі місця місцевим жителям. Станція у селі Червоному не є виключенням, тут будуть працювати місцеві мешканці, які пройдуть навчання, інструктажі, для того, щоб обслуговувати СЕС, — каже Фурдига.

 

Малі СЕС — це прибутково?

Зробити приватну сонячну електростанцію можуть й власники приватних будинків. Для цього їм потрібна земля, гроші та бажання. Дізналися скільки потрібно панелей і скільки це коштуватиме, щоб на цьому заробляти за зеленим тарифом.

— Для приватного домогосподарства максимально що можна поставити — це 30 кВт. Це, якщо брати панелі середнього розміру, близько 100 фотомодулей. Їх встановлюють частково на даху і більшу частину на землі. Тобто, для їх розміщення потрібно мати три сотки своєї землі. Враховуючи все обладнання, її налаштування може коштувати на ринку 20-24 тисячі доларів. Термін окупності — 4-5 років, — відповів технічний директор Voltage Group Дмитро Фурдига.

Крім того, аби продавати електроенергію за зеленим тарифом потрібно мати потужну електромережу. Це може стати коштовною перепоною, про що ми писали в матеріалі: Заробляти на сонячних панелях. Перспективно або дорога іграшка?

Читайте також:

Фото та відео з дрона надано компанією Voltage Group

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (8)
 • Денис Кабо

  За "зеленою енергетикою" майбутнє прогрес не зупинити і це все більше розвивається. Сам встановив собі СЕС і зрозумів що це була правильна інвестиція. Користувався їх послугами. монтаж і якість на вищому рівні. Рекомендую https://sun-energy.com.ua/articles/ploshcha-sonyachnoyi-elektrostantsiyi

 • Petro Petrenko

  Теж продаємо такий інвертор https://prel.prom.ua/p1104514914-merezhevij-invertor-huawei.html
  Дуже якісний, рекомендую!

 • анонім

  Валерій Чудновський, переглянув зауваження пана Володимира і в мене склалось враження або Ви у школі не вивчали фізику, або тих спеціалістів які надали Вам інформацію потрібно гнати мітлою. 0.4 кВт - 5 частина потужності звичайного електрочайника. 300 соток землі - ? Подивіться на пана Моргунова, на міську раду які 5 соток надають лише наближеним до влади.
  Це публікація нагадує ляпи від Ольги Бобрусь коли вона намагається з Ганною Олійник рекламувати досягнення поліції.
 • Володимир

  Зрозуміло, що журналіст в фізиці профан, йому це можна пробачити. Але якщо так говорять тех.спеціалісти - то це жах. І про підвищення потужності , і про трансформатор на 0.4 кВт, і про 300 соток землі під домашню станцію.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
11:21 Поліцейську Черкашину прооперували невдало… Допоможіть вилікуватись 10:29 Пів Вінниці без світла, десятий мікрорайон та інше важливе за 6 грудня на 20minut.ua 09:42 Туман та ожеледиця. На Вінниччині оголосили попередження першого рівня небезпеки 08:58 Дані про COVID: в Україні виявили 8 655 випадків. Скільки на Вінниччині? Від читача 11:54 День відкритих дверей буде :) 4 грудня об 11:00 в Університеті «КРОК» 08:23 У цей день вітайте Катерин. Історія, традиції та заборони 7 грудня 21:01 Як правильно просити підвищення заробітної плати? Поради психолога 20:07 Суботня ДТП біля автовокзалу. Відео, як чорний Peugeot збиває двох людей play_circle_filled 19:19 Напівзруйновані та відреставровані: як виглядають п’ять найстаріших будівель центру Вінниці photo_camera stars 19:03 До 15 градусів і нижче: метеоролог розповіла, коли чекати сильні морози 18:46 «Там була масштабна аварія». Чи є вже на Вишеньці та Замості світло? 18:37 Дві пожежні машини та 13 рятувальників гасили будинок. В кімнаті був чоловік 18:21 «Не можете завантажити сертифікат вакцинації? Вам до нас». Репортаж з пункту підтримки «Дії» stars 17:50 Вінничани здобули 15 нагород на чемпіонаті країни з фрі-файту. Серед них — чотири золоті 17:15 Підозрюються у злочині. Допоможіть впізнати чоловіків на фото 16:35 Десятий мікрорайон Вінниці. Як хочуть змінити план масштабної забудови? stars 16:21 На Вінниччині 301 медик хворіє на коронавірус. Цифри по районах 15:36 Синоптики прогнозують ожеледицю. Як правильно впасти, щоб не покалічитись 15:11 «Ми своє відмарширували…» Чому під час війни військові звільняються зі служби? 14:35 О. Мейдич: «Єдина політична сила, яка відстоює інтереси ЛЮДЕЙ та країни - «Батьківщина» (Пресслужба ВО Батьківщина)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up