На землях, які раніше були пустирем в селі Червоне, тепер розташовані десятки рядів сонячних панелей. Робити сонячну електростанцію (далі — СЕС) тут розпочали пів року тому, у квітні. Нині об’єкт, потужністю 5,3 мегавата майже готовий.
Компанія Voltage Group, яка спроектувала і збудувала станцію, провела журналістам екскурсію новим об’єктом: фахівці розказали з чого складається СЕС, який принцип роботи та скільки можна заробити на альтернативній енергетики.
З висоти пташиного польоту 10 гектарів поля, яке «засаджене» скляними модулями виглядає наче велетенське дзеркало. Але люди бачать тільки десятки рядів металевих конструкцій, які встромлені у землю разом з панелями.
Територію навколо огородили парканом з колючим дротом. Охоронники кажуть, що це «від хороших людей», адже панелі — ласий шматок для крадіїв.
Проходимо всередину, де кілька робітників підтягують кріплення конструкцій з фотомодулями.
— У кожному ряду близько 400-500 фотомодулів (сонячних панелей). Складали їх вручну кілька місяців, виставляли на металеву конструкцію, яка в основі має бетонний фундамент, — каже — начальник дільниці Олег Цеговський. — Така конструкція витримує шквальні вітри зі швидкістю від 30-37 метрів за секунду. А це, повірте, дуже потужний вітер, до якого ми готові.
На цьому будівництві мешканець Немирова Руслан Короленко працює електриком. Каже, що потрібні були спеціальні навички, щоб розібратися з новою технікою
— Електроніка стає все складнішою, тому в нашій професії потрібно постійно перенавчатися. Тут ми монтували фотомодулі, під’єднували інвертори та багато іншого. Працюю тут останні пів року, — каже чоловік.
Технічний директор компанії Voltage Group Дмитро Фурдига розказує, що аби зібрати таку станцію потрібно 5-6 місяців. Вона складається з фотомодулів, яких тут понад 18500. Разом вони мають 5,3 мегавата потужності.
— Якщо простими словами, то струму, який вироблятиме ця станція, вистачить жителям 3000-3200 приватних житлових будинків на рік. Але це ще середня за розмірами станція, у Вінницькій області ми робили та більші, — каже Фурдига. — Будівництво цієї СЕС вже завершено. Вона ще не працює, бо не введена в експлуатацію — залишилися паперова робота. Плануємо запустити в жовтні.
Технічний директор розказує, що сонячна електростанція складається з трьох головних компонентів: фотомодулі, інвертори, трансформатор.
— Зокрема, сонячні панелі (фотомодулі) на цій станції китайського виробництва. Одинична потужність такої панелі — 285 ватів. Вони мають гарні показники міцності та витримають навіть сильний град.
Під однією зі стійок помічаємо невелику металеву коробку з приладами та світлодіодами.
— Фотомодулі виробляють постійний струм. Він є непридатним для звичайного користування. Тож потрібен інвертор, який з постійного утворює змінний струм. На цій станції таких приладів 68 штук, від компанії Huawei, потужністю 66 кВт, — пояснює технічний директор Дмитро Фурдига.
Надалі струм з інверторів потрапляє на трансформаторну підстанцію, що стоїть на околиці поля з сонячних панелей.
— Для того, щоб передавати струм на великі відстані, потрібно підняти його потужність. Таким чином, буде менше втрат електроенергії у мережі. Тут стоїть силовий трансформатор, на 0,4 кВт. Він під’єднаний до загальних мереж, куди передає всю згенеровану електроенергію, — каже чоловік.
Питаємо, чи користувалися сонячними панелями, які виробляють у Вінниці?
— Ні, вони не так давно запустилися. І наскільки я знаю, підприємство KNESS PV працює зараз на своїх клієнтів. Поки що ми не використовували у своїх об'єктах вінницькі панелі. Сподіваюсь, що надалі з їхніми фотомодулями попрацюємо теж, — каже Дмитро Фурдига.
Власником цієї сонячної електростанції є товариство «Солар Енерджі-Скіф». Його керівник Сергій Луковський розказав, що підприємство отримало землю під СЕС в оренду. Приставку «скіф» у назві зробили на честь скіфського городища, що неподалік від Немирова.
— Були громадські слухання щодо будівництва СЕС. Жителі не висловилися проти, а Мельниківська сільрада взагалі була задоволена, що ми працюватимемо на їхній території, — каже Луковський. — Очікуємо, що річний виробіток цієї електростанції складатиме 6200-6300 МВт-год. Але ми її збудували не тільки для того, щоб заробляти, а й допомогти нашій країні отримати енергонезалежність.
Директор з розвитку бізнесу компанії Voltage Group Дмитро Нечипоренко каже, що інвестори охоче вкладаються в альтернативну енергетику. Пояснює це тим, що такі об’єкти швидко окупаються і прибуток гарантується державою. За 1 кВт виробленої енергії дають 0,18 євроцента (майже 5 гривень).
— В Україні найвищий зелений тариф в серед країн Європи. Це було зроблено державою для того, щоб стимулювати розвиток альтернативної енергетики. Але до 2030 року тариф буде поступово знижуватися, з 2020 року — складатиме 0,16 євроцента, — каже Нечипоренко. — При цьому сонячна електростанція, як інвестиційний проект, дуже комфортний «сусід»: вони не шумлять, машини сюди не їздять, багато людей не працює. А податки платяться стабільно і проект працює.
Після введення в експлуатацію сонячної електростанції тут створять робочі місця: потрібні будуть електрики, інженери, охоронці тощо. У середньому, треба 5-6 людей постійно і ще кілька робітників для періодичних робіт: покосу трави, миття фотомодулів тощо.
— На минулих об'єктах ми давали ці робочі місця місцевим жителям. Станція у селі Червоному не є виключенням, тут будуть працювати місцеві мешканці, які пройдуть навчання, інструктажі, для того, щоб обслуговувати СЕС, — каже Фурдига.
Зробити приватну сонячну електростанцію можуть й власники приватних будинків. Для цього їм потрібна земля, гроші та бажання. Дізналися скільки потрібно панелей і скільки це коштуватиме, щоб на цьому заробляти за зеленим тарифом.
— Для приватного домогосподарства максимально що можна поставити — це 30 кВт. Це, якщо брати панелі середнього розміру, близько 100 фотомодулей. Їх встановлюють частково на даху і більшу частину на землі. Тобто, для їх розміщення потрібно мати три сотки своєї землі. Враховуючи все обладнання, її налаштування може коштувати на ринку 20-24 тисячі доларів. Термін окупності — 4-5 років, — відповів технічний директор Voltage Group Дмитро Фурдига.
Крім того, аби продавати електроенергію за зеленим тарифом потрібно мати потужну електромережу. Це може стати коштовною перепоною, про що ми писали в матеріалі: Заробляти на сонячних панелях. Перспективно або дорога іграшка?
Читайте також:
Фото та відео з дрона надано компанією Voltage Group
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер
За "зеленою енергетикою" майбутнє прогрес не зупинити і це все більше розвивається. Сам встановив собі СЕС і зрозумів що це була правильна інвестиція. Користувався їх послугами. монтаж і якість на вищому рівні. Рекомендую https://sun-energy.com.ua/articles/ploshcha-sonyachnoyi-elektrostantsiyi
Теж продаємо такий інвертор https://prel.prom.ua/p1104514914-merezhevij-invertor-huawei.html
Дуже якісний, рекомендую!
Це публікація нагадує ляпи від Ольги Бобрусь коли вона намагається з Ганною Олійник рекламувати досягнення поліції.