Сім років тому стати «копом» було модно. Спогад про день присяги перших вінницьких патрульних

Сім років тому стати «копом» було модно. Спогад про день присяги перших вінницьких патрульних
Архівне фото / площа Стуса, 22 лютого 2016 року
 • Патрульні поліцейські уперше вийшли на патрулювання вулиць Вінниці 22 лютого 2016 року. Вони склали присягу на урочистостях біля «Книжки». Учора, 22 лютого 2023-го, там скромно відзначили річницю. А як було сім років тому?  

Репортаж з присяги перших копів Вінниці редакція вирішила показати читачам до річниці створення патрульної поліції. Ця подія була масштабна, її чекали не лише самі патрульні, а й містяни. Ми так і написали тоді: Сезон селфі з «копом» у Вінниці почався...

І наше місто стало 13-тим, де запрацювала патрульна поліція. До того всі надивилися в інтернеті фото з копами інших міст, що буквально заполонили мережу. Не пам'ятаєте, як це було? То давайте пригадаймо разом.   

А це фото з учорашнього шикування біля «Книжки». У військовий час його провели швидко і скромно. А як було сім років тому, коли патрульна поліція склала присягу і уперше вийшла на патрулювання вулиць нашого міста? Читайте та дивіться на фото у нашому репортажі, який зробили сім років тому. 

Та спершу дайте відповідь на питання, чи довелося вам за роки існування патрульної поліції спілкуватися з «копами» з якогось питання та який досвід отримали: 

Опитування

Який маєте досвід спілкування з патрульними поліцейськими?


Відео дня

Спогад про присягу

Поки до Вінниці летіти перші особи держави, поліцейські мерзли. Їх відпускали на трохи погрітися в Плеяду. Там «копи» їли шоколадки, пили каву і стояли в черзі до дзеркала. А ще — мали розмову з керівницею національної поліції Хатією Деконаїдзе, яка завершилася груповим селфі. Потім була присяга.

Цієї ночі вперше патрулюватимуть вінницькі вулиці нові патрульні поліцейські, які сьогодні вдень, 22 лютого, склали присягу. Чекали початку урочистостей, а потім присягали на вірність народу України вони під дощем і мокрим снігом. Розпогодилося тільки після того, як офіційна частина минула. І вже під сонцем фотографувалися нові вінницькі «копи» з друзями і рідними. Дівчатам у формі дарували квіти. Чоловіки-поліцейські знімали кашкети, щоб їхні поруги в них позували біля новеньких патрульних машини.

— Хорошої служби, і щоб спокійно було все в нашому місті, — побажав новоспеченій патрульній поліцейській Ользі Марценюк її молодший брат, який прийшов почути присягу сестри разом з тіткою.

— Хочеться, щоб щось мінялося, щоб порядок в країні був, щоб наші діти гідні були цього високого звання, яке вони від сьогодні носять, і щоб вони берегли себе під час роботи. Вони ж так старалися, стільки пройшли, поки готувалися, — каже тітка Оксана про свою племінницю і її колег - нових вінницьких поліцейських.

Пускали на присягу не усіх охочих, а тільки тих людей, чиї прізвища були в списках. Це родичі та друзі патрульних, яких вони вписали у спеціальний список, і акредитована преса.

Усі вони проходили через рамку-металошукач. В черзі до чотирьох таких рамок люди стояли довго. Дехто казав, що не менше години. Але і після перевірки родичів не пустили близько до дійства. Вони дивилися у спини патрульним, оберненим до сцени, за першою загороджувальною стрічкою. Решта глядачів спостерігали ще далі — з-за турнікетів, якими обставили всю площі Стуса.

На присязі чекали перших осіб держави. Довго чекали. Години дві. На «Книжці» бачили чоловіків з біноклями. Будинок профспілок і сусідній з ним готель «Профспілковий» обійшли правоохоронці, щоб перевірили на відсутність сторонніх на дахах. Тим часом патрульних кілька разів шикували і розпускали ходити по території. Під час першого шикування їм наказали зняти рукавиці. Видно тому, що вони у всіх були різні.

— Вони ще навіть не вилетіли з Києва, — розходилася інформація про президента і спікера, яких чекали на присягу.

Погрітися патрульні ходили в «Плеяду». Вони там сиділи на лавках, робили фото на свої телефони, ставали в чергу до дзеркал, пили каву і намагалися зжувати шоколадку так, щоб журналісти на зняли.  

— Сфотографуйте нас вже нормально, — попросили дівчата-поліцейські, щойно доїли шоколадний батончик.

— Натрій святковий, піднесений, трохи хвилюємося, — каже ода з них, 22-річна Катерина Жуйко, випускниця технічного університету.

Запевняє, що присягу вивчили. Питаю, чи є у дівчат водійські права.

— Так точно, — відповідає її подруга 24-річна Дарина Даровська, яка навчалася в аграрному і навесні отримає ще й диплом академії МВС. — Ми прийшли з правами. А багато хто закінчив водійські курси під час навчання тут. Всі вже з посвідченнями водія.

На вулиці в цей час ті люди в новій поліцейські формі, які не дуже змерзли, махали руками в бік глядачів і говорили по телефону. Це так вони спілкувалися з родичами, до яких не могли підійти, поки не завершиться офіційна частина.

— Вилетіли, скоро будуть, — знов ходить інформація про те, що ще треба почекати присяги.

Патрульних вкотре шикують, інструктують і знов відпускають в «Плеяду». Цього разу, виявляється, не просто так — на них там чекає голова Національної поліції України Хатія Деконаїдзе.

Ця зустріч мала бути неформальною з питаннями та відповідями. Патрульні стали у щільне коло навколо головної, а вона не голосно розказувала їм про важливість відкритого спілкування з людьми, які «вже за нас».

— Люди розуміють, що ця реформа — найбільше досягнення країни, - говорила Хатія Деконаїдзе. — Завжди думайте, для чого ми тут, для чого ми все це робимо… Питання є?

— Відсутні! — гукають всі, які один, і кивають на журналістів, яких на цій розмові мало б не були.  

Пауза. Тихий сміх. Звучить несміливе дівчаче «А можна з вами сефлі?». Сміються всі вже голосно. І починається масове фотографування на телефони з Хатією Деконаїдзе.

Після інформації, що президентський літак вже у вінницькому аеропорту, знов шикують патрульних на площі. Чекаємо ще з півгодини. Площею пересуватися забороняють. І от — почалось.

Вітає поліцейських спершу Петро Порошенко. Потім Володимир Гройсман. Врешті виступає вже на публіку Хатія Деконаїдзе і плутає другу річницю Майдану з першою, але потім виправляється.

— Я впевнена, що ви будете чесними, я впевнена, що ви будете професійними, — звертається вона до патрульних, а вінничанам каже: — Ось ваші поліцейські. Вони чесно будуть служити громадянам України. Думаю, що все буде добре. Нехай бог береже кожного поліцейського. Слава Україні!  

— Героям слава! — звучить їй у відповідь.

Після вступів патрульні повторюють за своїм начальником присягу хором і співають гімн, приклавши руки до серця. Помітно: не раз репетирували.

— Є пропозиція, щоб ми разом сфотографувалися, — знов підходить до мікрофону Петро Порошенко і спускається зі сцени в народ.

Поліцейські знають, як реагувати і позують на фото точно так само, як робили їхні колеги в інших містах, де стартувала патрульна поліція. Вінниця, до речі, 13-те місто, де є новий поліцейський патруль.

— Це прорив наш. Надіємося, що буде краще, ніж було, — каже мати 26-річного патрульного, колишнього пожежника, Олександра Ільченка. — Ми задоволені, що син пішов в поліцію…

— Батько не хотів, щоб він ішов сюди, чесне слово, — втручається батько. — Але вже все. Сів у поїзд, треба їхати. З сьогоднішнього дня, надіюся, у Вінниці всі перед Законом будуть рівні, бо як продивишся, що в робиться на дорогах і взагалі, то хай бог милує... Хочеться змін.

Родичів пустили на площу після того, як київська делегація відпрацювала тут і поїхала. Біля «Книжки» стало сонячно після завершення офіційної частини. Хлопці у формі не соромилися цілуватися з коханими. Дівчата посміхалися і позували на фото з подарованими їм букетами.

— Надіюся, що вся вінницька громада буде допомагати нашим поліцейським виконувати гарно свою роботу, — дивиться в очі патрульному Юрію Козлану дівчина на ім’я Тетяна.

— Це моя сестра, — каже «коп», ніби виправдовується, коли гарна дівчина в його кашкеті виходить з патрульної машини. — Ми сьогодні всім показуємо машини. Сьогодні можна...

На сусідньому авто у цей час позує на камеру інша краля в чиємусь форменому головному уборі. На площі вже ніхто не мерзне. Всім тепер весело. Звучать слова вітань і побажання.  

— Це моя майбутня дружина, — не соромиться обіймати кохану серед людної й повної камер площі 28-річний патрульний Ілля Путрашик.

— Ми чекали сьогоднішній день, — каже його наречена. — Щасливі, що все гарно було. Хвилююся за нього, але думаю, що все буде добре.

Не відпускає з обіймів патрульну Катерину Жуйко її дідусь. Коли підходить журналіст, вимагає фотографію його онуки обов’язково поставити на першій полосі в газеті.

— Вона в мене така: вперед і вперед. Займалася, вивчилася, хотіла цього і добилася, — каже дід. — Ми всі раді тому, що є така молодь, яка можу і хоче нас захистити, старих. Такі, як моя Катюля, виведуть країну з тупіка. Такі, як зараз є тут. Наші діти.


Про сьогоднішнє

Сім років минуло. Сьогодні патрульна поліція вже не Вінниці, а Вінниччини. І розповідає про себе ось так: 

«Сьогодні ми обслуговуємо м. Вінницю та автодороги міжнародного значення М-30 і М-21. А також проводимо набір патрульних для обслуговування Хмільницького району.

Наші патрульні несуть службу на стаціонарних постах «Літин» та «Махнівка» і в Ситуаційному центрі. А через повномасштабне вторгнення росії в Україну дехто з інспекторів воює за нашу державу на сході країни.

В теплі пори року в парках, скверах та в інших місцях масового скупчення людей ви часто можете бачити велопатруль, який також відіграє важливу роль у забезпеченні безпеки вінничан.

Спеціальні екіпажі працюють з приладами TruCam, вимірюючи швидкість і слідкуючи за тим, щоб водії її не перевищували.

Ми створили роту тактико-оперативного реагування, яка охороняє громадський порядок під час масових заходів як у Вінниці, так і в інших містах України, а також надає силову підтримку екіпажам нашого міста.

За 7 років ми опрацювали тисячі різноманітних викликів — від сімейних сварок до ДТП, крадіжок, грабежів і самогубств. За весь цей час ми бачили чимало і побачимо ще не менше. Дякуємо за вашу щоденну підтримку, віру, добре слово, вдячність, посмішки і розуміння».


Читайте також:

Якщо не можеш повпливати на ситуацію, впливай на себе. Як? Прості поради на складний час

Україномовний контент на YouTube для підлітків та дорослих. Добірка 40 каналів

Завдяки вам ми можемо сказати «Добрий ранок!». 15 історій про бійців ЗСУ, якими пишаємось

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (6)
 • Volodymyr Mayboroda

  І результат.

  Михаил Булда reply Volodymyr Mayboroda

  Volodymyr Mayboroda Суцільне фіаско  і ганьба .
 • Сергей Валерьевич

  Тупі керівники знов все зіпсували, поліцейські ДОСІ НЕ ЗНАЮТЬ, що зупиняти авто дозволено виключно по десяти пунктам, а не коли їм заманеться підзаробити.

  Тыдыш reply Сергей Валерьевич

  та хай зупиняють.

  тільки щось з тої пори ні дтп не поменшало ні порядку на дорогах не прибавилось

  Volodymyr Mayboroda reply Сергей Валерьевич

  Сергей Валерьевич Вас часто зупиняють?
 • Ivan Sobzyk

  І більшість тих хто йшов служити-звільнились .Зіштовхвувшись з дійсністью лампасних виродків які купили собі генеральські пагорни і бідібрали під себе челять з наглих полковників.

17:17 Що по чому: скільки коштує оренда електросамокатів у Вінниці? 16:58 У Вінниці продовжили опалювальний сезон: результати опитування 16:03 У Подільському зоопарку будують фазанарій на вісім вольєрів 15:05 «Зараз у них немає нагальної потреби»: у Вінниці розбирають пункти незламності play_circle_filled photo_camera Від читача 13:21 До річниці визволення Ірпеня вийшов фільм “Форпост Ірпінь” 15:02 Вінницькі лікарі видали книгу «Педіатрія». Один з авторів — Павло Ковальчук 14:32 Матір загиблого в Маріуполі «азовця» дала обіцянку: «Збудуємо Україну вільною, обіцяю, сину…» photo_camera 13:58 Рейтинг найпопулярніших університетів України: у ТОП-15 потрапив вінницький ВУЗ 13:04 Вінницькі прикордонники та собака Джесіка потрапили під обстріл окупантів 12:35 На околицях Вінниці планують побудувати чотири заводи. Що про це відомо? photo_camera 11:55 Понад 240 тисяч гривень назбирали юні волонтери на благодійному вікенді 10:57 Без світла та води: адреси, де у Вінниці 27 березня відключили послуги 10:44 В День Нацгвардії ГО "Ми-Вінничани" передали захисникам дрони і "швидку допомогу" (Прес-служба "Ми - Вінничани") 09:55 Дощі та місцями сніг. Синоптики розповіли, де чекати негоди 09:02 Наші воїни відбили понад 60 атак росіян: 396 день війни в Україні 08:00 Сьогодні вітаємо нефрологів та Венедикта. Історія та прикмети 27 березня 21:00 ТОП важливих новин на 20minut.ua від 20 до 27 березня, які ви могли пропустити play_circle_filled 20:01 Що буде з тарифами на світло після 1 квітня? Уряд обіцяє не піднімати 19:10 Немирівський палац княгині Щербатової: історія від маєтку до санаторію з пророцтвом, що здійснилося photo_camera 18:49 Вінничани за кордоном можуть оформити український паспорт: список країн
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up