Сильний шум та шкідливі викиди. Чи можна щось зробити з генераторами під вашими вікнами?

Сильний шум та шкідливі викиди. Чи можна щось зробити з генераторами під вашими вікнами?
Генератори у місті. Фото: з архіву «20 хвилин»
  • Багатьом містянами не подобається постійне гудіння та вихлопи від генераторів, які підприємці встановили під їхніми вікнами. Та чи можна із цим щось вдіяти? Що з цього приводу говорить закон, Держпродспоживслужба, ДСНС, Держекоінспекція та науковці?

Неочікувано для усіх нас бензинові та дизельні генератори перетворилися на буденність. І не сказати, що приємну. Так, вони є гарантами стабільності робочих процесів під час вимкнень світла (на жаль, ще одна «шкідлива звичка» сьогодення). Однак вони постійно та звідусіль гудуть. Вони серйозно шкодять довкіллю, що своєю чергою шкодить нашому здоров’ю. А ще вони «непідвладні» наявному законодавству, адже, як вже згадувалося, буденністю вони стали неочікувано. 

У міському управлінні Держпродспоживслужби підтвердили, що в санітарному законодавстві не існує правил, які б регулювали використання генераторів та зберігання пально-мастильних матеріалів. Тобто, якщо, скажімо, підприємець встановив генератор під вікнами вашої багатоповерхівки, бо у ній він має офіс, — ви не маєте як змусити його вимкнути та забрати обладнання. Навіть, якщо у вас болить від шуму голова, а під час провітрювання їдкі вихлопи нахабно заповнюють вашу оселю. 

Доведеться домовлятися

Головна спеціалістка відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Оксана Журавльова каже, що, на жаль, єдиним виходом у таких ситуаціях залишається пошук компромісу між сторонами конфлікту. 

Відео дня

— Ми прекрасно розуміємо, що людям може бути неприємно постійно чути роботу генераторів та дихати вихлопами від них. Однак вдіяти наразі нічого не можна, бо немає для цього правових підстав. Тим більше всі розуміють, що генератори не примха, а необхідність для продовження роботи магазину чи аптеки під час вимкнень світла, — говорить Оксана Журавльова. — Ми сподіваємося, що війна скоро закінчиться і що необхідність в генераторах відпаде. Та доти мешканцям та підприємцям потрібно шукати компроміси.

Змінене законодавство

Заступник начальника Державної екологічної інспекції у Вінницькій області Олег Ющук також звертає увагу на правові нюанси. Він пояснює, що законодавством визначено порядок викидів забруднювальних речовин. Для цього потрібно отримати відповідний дозвіл на цей самий викид. Мова про будь-які джерела викидів, у тому числі генератори. Проте, каже Олег Ющук, законодавством не передбачались ті реалії, в яких ми зараз живемо.

— У зв’язку з цим внесено зміни до Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Згідно з якими на період воєнного стану дозволяється експлуатація генераторів, систем безперебійного електроживлення, електрогенераторних установок без отримання дозволу на викиди занечищувальних речовин в атмосферне повітря, крім випадків, якщо вони є невіднятною частиною об’єкта нерухомого майна, введеного в експлуатацію до 24 лютого 2022 року, — пояснює Олег Ющук. — Проте існують не лише екологічні вимоги до експлуатації генераторів, а й санітарні, безпекові, пожежні. Їх не скасовували. Тому перед встановленням таких установок потрібно враховувати ці вимоги задля власної безпеки і оточуючих.

ДСНС лише рекомендує

У Головному управлінні ДСНС у Вінницькій області також прекрасно обізнані в ситуації. Там кажуть, що їхні інспектори постійно проводять з вінничанами роз’яснювальну роботу. Наприклад, радять купувати лише сертифіковані генератори і лише в ліцензованих точках продажу, дотримуватися інструкцій виробника.

Розповідають інспектори власникам генераторів й про правила користування цією технікою: використовувати її варто лише на відкритому повітрі, щоб відстань до найближчої поверхні становила щонайменше шість метрів, щоб генератор був сухим, просять купувати детектори чадного газу, мати вогнегасник тощо. 

Та проблема в тому, що усі ці правила та зауваження мають рекомендаційний характер і виконувати їх ніхто не може змусити. Бодай мінімальних штрафів за недотримання рекомендацій, законодавством також не передбачено.

Тому на практиці ми нерідко бачимо, що генератори працюють в кількох десятках сантиметрах від входу в аптеку, продуктовий магазин абощо. Працюють вони і в дощ, і в сніг. А про шкоду довкіллю, чи людям навколо, ніхто не думає й поготів. 

— Люди діють на власний розсуд і під власну відповідальність, тому часто воно і гудить довго, і шкодить сильно, — коментує ситуацію з генераторами провідна інспекторка відділу пожежної безпеки Головного управління ДСНС у Вінницькій області Людмила Гикавчук. — Заводами-виробниками не передбачено використання якихось подовжувачів, скажімо, гофр, для відводу вихлопів, тому і ми не радимо нікому вдаватися до різного роду народних винаходів. У Вінниці нещодавно був випадок, коли у багатоповерхівці загорівся генератор. Чоловік вижив, але отримав опіки рук та обличчя. В інших областях зафіксовано не один випадок, коли люди неправильно використовували обладнання, а потім помирали від отруєння чадним газом. Тому купуйте лише сертифіковану продукцію та дотримуйтеся інструкцій. Вони не дарма завжди йдуть в комплекті. 

Питання генераторів не досліджене

Вінницькі науковці кажуть, що викиди в повітря забруднювальних речовин призводять до зміни якості повітря. У підсумку — це впливає на усіх. За їхніми словами, при експлуатації дизельних та бензинових генераторів в повітря виділяються оксиди вуглецю, оксиди азоту, діоксид сірки, леткі органічні сполуки, вуглекислий газ — це вихлопні гази, аналогічні автомобільним. А ще є шумове навантаження та вібрація. Іронія в тому, що швидких, надійних та бюджетних водночас рішень для таких ситуацій просто не існує.

Доктор технічних наук та професор ВНТУ Василь Петрук говорить, що наявним на вулицях генераторам бракує спеціальних блоків каталізаторів або спеціальних розчинів, які б допомагали в очищенні викидів: у такому випадку шкідливі речовини могли б більше «догорати» у каталізаторі, а вже з нього виходили б у повітря менш шкідливими. Однак, за словами професора, ніхто з виробників й подумати не міг, що генератори настільки масово будуть використовуватися. 

— Питання не досліджене через новизну. Ніхто раніше з таким не стикався, — говорить Василь Петрук. — Ми й без того маємо величезну кількість автомобілів, а тепер ще й генератори. Концентрація небезпечних газів у повітрі відповідно збільшується. Відчутніше це стане влітку, коли буде тепло. Варто розуміти, що генератори зараз роблять будь-де, не думаючи про екологічні показники. Люди купують те, що дешевше, а про наслідки думають опісля. 

Альтернативи коштують дорого

Андрій Полив’янчук, також доктор технічних наук та професор ВНТУ, погоджується з колегою у тому, що питання негативного впливу генераторів не вивчалося. Саме тому він говорить, що дуже важливо звертати увагу на екологічні характеристики цих пристроїв ще до придбання. 

Науковець каже, що обмежити негативний вплив викидів потенційно можна завдяки альтернативним видам палива або системі нейтралізації: у такому разі викиди або від початку будуть менш шкідливими, або ж, через спеціально облаштовану систему вентиляції, вихлопи виведуть на безпечну для людей висоту, де вони й розсіюватимуться. Однак за такого сценарію покупка та обслуговування генератора обійдеться власникові значно дорожче. 

— Ніхто не проєктував будинки так, щоб біля них стояли альтернативні джерела живлення. Тому і перевищення рівня шуму, і забруднення повітря — це нештатна ситуація, технічне владнання якої непросте та витратне, — пояснює професор Полив’янчук. — Самостійно ніякими вдосконаленнями займатися я не раджу, адже генератори проєктувалися під задачі, відмінні від нашого сьогодення. Потрібно звертатися до фахівців, але варто також розуміти, що їх також ніхто спеціально не готував до того, що міста будуть заповнені генераторами. 
 

Читайте також:

Як вберегти чоботи від бридкої погоди? Поради вінницьких ремонтників взуття

Чому ми стали гірше бачити і чи можна виправити це? Пояснює окуліст

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (60)
  • Ира Шишкова
    Нехай краще генератори гудят, вихлопуються, виють !!!!!! Чим чути світ ракет,  взриви снарядів та сиренів. Кому не до вподоби їдьте в Сирії, Чорнобиль, Турції, там тихо аж в ушах пробки забиті після усього
  • Yuriy Moskalets
    У Туреччині землетрус забрав життя понад 31,6 тисячі , ще 4,5 тисячі загинуло у Сірії . Краще б, якби гуділи ті генератори - тому що це ТИМЧАСОВО . Ні я не помилився , землетрус також тепер не тимчасово - землетрус тепер для них НАЗАВЖДИ .
  • Валентина Журавська
    Страшна війна у нас, людей бомблять  цілими днями, у вас рот відкривається на таке жалітися, сором який
  • Наталия Клымко
    Покажіть мені цих незадоволених? Су…а! На передовій хлопці задоволені? Ситі? У теплі?

keyboard_arrow_up