Штраф 17 тисяч гривень від ТЦК: як це скасовують у вінницьких судах?

- Військкомати мають право виписувати штрафи за порушення військового обліку, правил мобілізації та втрату військового квитка.
- Порушники можуть оскаржити ці рішення у суді. Зокрема, за порушення правил обліку вже прийнято 140 судових рішень.
- Через які причини суди скасовують штраф 17 тисяч гривень, а коли його залишають у силі?
Усі ТЦК мають право розглядати справи, виписувати протоколи за трьома статтями Адмінкодексу. Йдеться про такі, як:
- 210 «Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку»;
- 210-1 «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- 211 «Зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності».
Розміри покарань уже всім відомі: штрафи 17 – 25,5 тисячі гривень. Оскаржити постанову можна в ієрархічно вищому органі: якщо постанова винесена районним ТЦК та СП, пишете скаргу до обласного. Або уже через суд.
Ми переглянули судові рішення, щоб дізнатися, за яких умов судді скасовують покарання від ТЦК, а коли – ні.
Мала стати на облік після закінчення вишу
По статті 210 Адмінкодексу, якою передбачене покарання за порушення правил військового обліку, в нашій області є 140 рішень. Позивачами виступають люди, на яких військкомати накладають штрафи. І переважна більшість переглянути нами позовів були задоволені.
Крайнє з них було прийняте 5 березня, Могилів-Подільським міськрайонним судом.
Позивачкою виступає вінничанка, яка має освіту лікаря. За законодавством вона мала стати на військовий облік, чого не зробила у встановлений термін. Тому за рішенням військкомату на неї наклали штраф за частиною 3 статті 210 – 17 тисяч гривень.
Адвокатка цієї лікарки просила суд скасувати штраф і пояснила, що дівчина закінчила Медуніверситет Пирогова у 2018 році. На той час не було вимоги ставати на військовий облік. Коли ж набули чинності зміни до законодавства, то позивачка добровільно 9 липня 2024 року прийшла до центру комплектування, подала документи й стала на облік. Тобто, вінничанка встигла це зробити у 60-денний термін.
Суд вирішив, що аргументи позивачки є обґрунтованими, відтак її позов був задоволений. Постанову про адмінпорушення і штраф скасували, а на ТЦК ще поклали сплату судового збору та сплату рахунку за роботу адвоката позивачки.
Повістки не було, тільки сповіщення у «Резерв+»
Переглянули інше рішення, цього разу вже від Шаргородського райсуду, від 28 лютого. Тут також позивач звернувся, щоб скасувати штраф від ТЦК 17 тисяч гривень за неявку за повісткою.
Людина наполягала, що не отримувала повістку, яка була направлена рекомендованим листом. Позивач самостійно з’явився до ТЦК після отримання повідомлення у додатку «Резерв+» про порушення правил військового обліку.
Крім того, у чоловіка є відстрочка від мобілізації через наявність у нього одного з батьків з інвалідністю II групи. Це не було враховано під час призначення штрафу.
У військкоматі стверджували, що постанова була винесена законно. Адже позивач був належним чином повідомлений про виклик через рекомендований лист. Навіть після того, як лист повернувся з відміткою «адресат відсутній». Там додали ще те, що позивач не прибув у зазначений час і не надав жодних підтверджень про поважні причини неявки.
Суд встановив, що у позивача була дійсною відстрочка до 7 лютого 2025 року. ТЦК не довели, що було належне вручення повістки або інформування позивача. І ще у матеріалах справи відсутні підтвердження, які б свідчили про умисне ухилення позивача від військового обліку.
Тож позов було задоволено, постанову про накладання штрафу скасували, провадження у справі про адмінправопорушення закрили.
«Підпис підробили»
А цього разу ми знайшли рішення, в якому суд став на бік ТЦК та СП. У Тульчинському районному суді розглянули цю справу 28 січня.
Позивач просив суд скасувати штраф 17 тисяч. Він стверджував, що повістку на 29 вересня 2024 року не отримував, а підпис на розписці про її отримання йому не належить. Наголошував, що раніше отримував повістки, з'являвся за ними та не мав жодних підстав ігнорувати виклик.
Крім того, позивач вказував, що його персональні дані були уточнені ще до цієї повістки, коли він проходив медичний огляд 28 серпня 2024 року, що ставить під сумнів мету вручення нової повістки для уточнення даних.
Представник ТЦК відповів, що позивач був належним чином повідомлений про необхідність з’явитися 29 вересня 2024 року для уточнення персональних даних. Факт належного оповіщення підтверджується розпискою з підписом позивача. На підставі цієї розписки та відсутності поважних причин неявки позивача притягнули до адмінвідповідальності та наклали штраф у розмірі 17000 гривень.
Відповідач наполягав, що підпис позивача відрізняється у різних документах, тому відмінності підпису на розписці не свідчать про його підробку. У ТЦК стверджували, що рішення про накладення штрафу є законним та обґрунтованим.
Проаналізувавши доводи сторін суд визнав, що позивач був належним чином повідомлений про необхідність з’явитися до ТЦК 29 вересня 2024 року. Суд не взяв до уваги аргументи про те, що підпис є «підробленим», оскільки це твердження не було належним чином доведене. Натомість накладене стягнення від ТЦК є правомірним.
Підсумок: штраф 17000 гривень залишено в силі, позовні вимоги відхилено.
Мав стати на облік після 27-річчя
І наостанок ще одне рішення суду, цього разу прийняте Вінницьким міським судом 20 січня, який визнали законним штраф від ТЦК.
Вінничанина притягнули до відповідальності за частиною 3 статті 210 Адмінкодексу з накладенням штрафу у розмірі 17000 гривень. Підстава — після досягнення ним 27-річного віку у 2017 році позивач не став на облік, що стало підставою для складання постанови у 2024 році.
На суді позивач стверджував, що не отримував жодних повісток чи викликів до військкомату (ТЦК) у період з липня 2017 року (коли йому виповнилося 27 років) до серпня 2024 року.
Він наголошував, що не міг вчинити адмінправопорушення, оскільки норма про обовʼязкове взяття на облік протягом двох місяців набрала чинності лише 19 травня 2024 року. Також позивач зазначив, що після запровадження цієї норми закону, він прийшов до військкомату самостійно, але замість уточнення даних на нього склали протокол про адмінправопорушення. Тому позивач вважає, що ТЦК не довів правомірності свого рішення та просив суд скасувати постанову про штраф.
У ТЦК на все це відповіли, що вінничанин перебував на військовому обліку призовників до 2017 року, а після досягнення 27-річного віку мав самостійно стати на облік як військовозобов’язаний.
Однак людина не зʼявилася до ТЦК та СП у 2017–2024 роках, що є порушенням правил військового обліку. На думку представників військкомату, позивач вчинив триваюче правопорушення, яке було припинено лише у серпні 2024 року, коли він самостійно з’явився до ТЦК та СП. Тому постанова про штраф є правомірною.
У суді оцінили доводи сторін й постановили, що позивач дійсно не перебував на військовому обліку з 2017 року, що є порушенням правил військового обліку. У 2024 році людина самостійно зʼявилася до ТЦК, щоб оновити дані й разом з цим було припинене триваюче правопорушення.
Матеріали справи підтверджують факт порушення позивачем правил військового обліку. А от доводи позивача про відсутність викликів до ТЦК та СП не були підтверджені належними доказами. Тому штраф 17 тисяч гривень залишили в силі.
Як оскаржити штраф від ТЦК?
Сергій Кошель, юрист ГО «Громадська платформа»
– Позов до суду потрібно подати протягом десяти днів з дня винесення постанови. А якщо так сталося, що про винесення постанови ви дізналися запізно і вже не встигаєте дотриматися десятиденного строку на скарження, то разом із позовом слід подати заяву про поновлення строку на оскарження.
Далі в межах строку для оскарження необхідно підготувати позовну заяву про скасування відповідної постанови про накладення штрафу та подати її до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем знаходження ТЦК та СП.
Якщо у вас немає аргументів для оскарження постанови ТЦК про накладення штрафу, то скористайтеся залізним аргументом про порушення ваших прав у зв’язку з неповідомленням вам про дату, час і місце розгляду справи.
У випадках, коли ТЦК забуває повідомити особу про час і місце розгляду справи, суди практично завжди стають на бік скаржників та скасовують протиправні постанови.
Після подання позовної заяви до відповідного суду її приймуть до розгляду, а постанову про накладення штрафу можуть скасувати, тож сплачувати штраф не доведеться.
Джерело: Мережа правового розвитку.
Читайте також:
Колишнього командира дивізіону ЗСУ засудили за зраду та дезертирство
«Таких грошей у Чорного немає»: суд зменшив заставу взятому на хабарі ексначальнику Центру спротиву
Чи була законною реорганізація пологового будинку №2? Справу передали до Верховного Суду
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Антонина Рудник17 тисяч х-їв зіба що собі візьмете
-
Е.МПiшли вони на х&й тварюки....
-
Anatoliy SheffСкажіть працівникам ТЦК, що я на хую вертів їхні штрафи, і їх. 😀😅Ваня Мокан reply Anatoliy SheffAnatoliy Shef 😂😅🤣✌️💯
-
Оксана ЦаплюкДе прописаний той закон що ці г...має,на щось право ?