«Таких грошей у Чорного немає»: суд зменшив заставу взятому на хабарі ексначальнику Центру спротиву

«Таких грошей у Чорного немає»: суд зменшив заставу взятому на хабарі ексначальнику Центру спротиву
  • На початку лютого в самому центрі Вінниці затримали трьох чоловіків за вимагання хабара: новопризначеного очільника Центру спротиву Ігоря Чорного та двох лікарів Військово-медичного клінічного центру (військового госпіталю).
  • Підозрюваним обрали запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави. Ігорю Чорному — в розмірі 2,5 мільйона гривень.
  • Сьогодні звершився розгляд апеляційної скарги на це рішення. Який його результат? Розповідаємо.

Що сталося?

Нагадаємо, що 6 лютого в самому центрі Вінниці затримали трьох чоловіків. За даними місцевих активістів, це лікарі Військово-медичного клінічного центру (військового госпіталю) Олійник та Дикий, а також Ігор Чорний, якого нещодавно призначили виконувачем обов’язків начальника комунальної установи «Вінницький обласний навчально-методичний центр підготовки громадян до національного спротиву».

Затримання відбулося під час отримання неправомірної вигоди в сумі 6 500 доларів США за видачу фальшивих документів для ухилення від військової служби. Під час обшуків у них вилучили понад 800 тисяч гривень.

Відео дня

В Управлінні Служби безпеки України у Вінницькій області розповіли, як діяла схема:

«Посадовець налагодив схему одержання неправомірної вигоди за безпідставне «списання» військових зі служби за станом здоров’я. Для реалізації оборудки чиновник залучив двох спільників: завідувача ендоскопічного кабінету та лікаря-ортопеда-травматолога місцевої медустанови. Обидва фігуранти оформлювали своїм клієнтам фіктивні медичні висновки про непридатність до подальшого проходження служби через тяжкі або невиліковні захворювання. Далі вони направляли медичні довідки з фейковими діагнозами до місцевої ВЛК для зняття «хворих» з військового обліку. Вартість таких послуг становила 6,5 тисячі американських доларів з однієї особи».

Фігурантам загрожує по 10 років ув’язнення.

Під арештом із можливістю застави

Уже 7 лютого всім підозрюваним обрали запобіжні заходи. Вінницький міський суд вирішив, що існує ризик того, що підозрювані можуть втекти або впливати на свідків, тому ухвалив рішення тримати їх під вартою.

Суд застосував до трьох підозрюваних однакову запобіжні заходи — у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб та визначив кожному розмір застави:

  • Ігор Чорний — 2 500 000 гривень,
  • другий підозрюваний — 242 240 гривень,
  • третій підозрюваний — 121 120 гривень.

Що вирішила апеляція?

На судове засідання щодо зміни запобіжного заходу Ігорю Чорному збиралися двічі: почали розгляд у середу, 19 лютого, а звершили у п’ятницю, 21 лютого. Обвинувачений брав участь у засіданнях онлайн з установи виконання покарань. Чоловіка судять за частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України.

Частина 3 статті 368 КК України передбачає відповідальність за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, якщо сума неправомірної вигоди є великою, злочин вчинено службовою особою, яка займає відповідальне становище, за попередньою змовою групою осіб, повторно або поєднано з вимаганням неправомірної вигоди. Покарання: позбавлення волі від п'яти до 10 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Перший день засідання

Адвокат Чорного просив замінити запобіжний захід на домашній арешт. Він аргументував це тим, що у підозрюваного двоє неповнолітніх дітей і хвора мати, яка потребує опіки. Окрім того захисник зазначив, що не погоджується з розміром застави, визначеним судом першої інстанції.

— У своєму клопотанні сторона обвинувачення просила встановити заставу в розмірі п’яти мільйонів гривень. Жодного обґрунтування такої суми не було надано. Для інших двох фігурантів сторона обвинувачення просила, наскільки мені відомо, 500 тисяч гривень. Чому для Чорного раптом вирішили встановити п’ять мільйонів — не зрозуміло. Жодних доказів чи аргументів з цього приводу представлено не було, — заявив адвокат Цвєтков. — На запитання судді, на підставі чого визначено саме таку суму, прокурор відповів: «На мою думку, Чорний має гарний фінансовий стан, у нього є майно, автомобіль і таке інше».

Захисник також зауважив, що офіційна зарплата Чорного на посаді начальника Центру спротиву становить 10 тисяч гривень на місяць.

Нагадаємо, що 17 лютого вийшло розпорядження про звільнення Ігоря Чорного з посади виконувача обов’язків начальника Комунальної установи «Вінницький обласний навчально-методичний центр підготовки громадян до національного спротиву».

До цього, як говорив адвокат, він працював у підприємстві «РАДАБУДІНВЕСТ» і, згідно з декларацією за 2024 рік, заробив 83 тисячі гривень.

— Тому я вважаю, що сума, яку просила сторона обвинувачення, є явно непомірною, що порушує права особи на захист. Фактично це спроба запроторити людину за ґрати лише тому, що так вважає обвинувачення. У цьому випадку застава як альтернатива не застосовується. Таких коштів у Чорного немає, — зазначив адвокат.

На запитання суддів, чим саме керувалася сторона обвинувачення, вимагаючи встановити більший розмір застави, слідчий та прокурор Конончук пояснили, що вони виходили з аналізу майнового стану Чорного, а також враховували, що злочин було вчинено під час воєнного стану.

Другий день засідання

Друга частина розгляду розпочалася з дебатів. На засіданні був інший прокурор — Гунько, який безпосередньо займається цією справою.

Сторони повторили свої аргументи, проте прокурор додав, що при визначенні запобіжного заходу також враховували той факт, що Чорний фігурує ще в одній справі — порушеній за частиною четвертою статті 191 Кримінального кодексу України.

Частина 4 статті 191 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за привласнення, розтрату або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, якщо ці дії вчинені у великих розмірах (сума перевищує 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) або в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Покарання: позбавлення волі від п'яти до восьми років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

— Ми просили визначити заставу в п’ять мільйонів гривень, виходячи з майнового стану Чорного. У його власності перебуває будинок площею 300 м², автомобіль, у родини є кілька квартир, машин та земельних ділянок. Це аж ніяк не узгоджується з тим, що в декларації за 2024 рік зазначено всього 84 тисячі гривень доходу, — пояснив прокурор. — Я навіть у суді першої інстанції зазначав, що лише на утримання автомобіля BMW X5 2021 року випуску може йти 80 тисяч гривень на місяць.

У результаті суддя задовольнив прохання захисту частково. Чорного залишили під вартою до 6 квітня, проте суму застави значно зменшили — до 454 тисяч 200 гривень.

Яка насправді декларація Чорного?

Після численних згадок про майновий стан Ігоря Чорного на судових засіданнях не можемо не перевірити його декларацію.

У ній бачимо, що у чоловіка спільно з цивільною дружиною є житловий будинок та дві земельні ділянки загальною площею 2 395 м². Ігор Чорний також має право користування квартирою у Вінниці. А його цивільна дружина разом із синами орендувала квартиру у Великій Британії.

Також у Чорного є власний автомобіль MAZDA 3 2008 року випуску, проте він має право керування BMW X5 2020 року випуску, яка належить ПП «ЯСМАРІН». Його цивільна дружина їздить на BMW X3 2012 року випуску.

Чорний володіє 100% корпоративних прав у ТОВ «РАДАБУДІНВЕСТ», вартість яких у грошовому вираженні становить 101 тисячу гривень.

За 2024 рік він заробив 85 тисяч 373 гривні, і це єдиний задекларований дохід, отриманий від ТОВ «РАДАБУДІНВЕСТ». Його цивільна дружина, займаючись підприємницькою діяльністю, заробила 134 012 гривень за минулий рік.

Попри, здавалося б, невеликий річний дохід, Ігор Чорний зберігає готівкою 52 тисячі доларів США та 37 тисяч гривень. На його банківських рахунках знаходяться 220 доларів США та 29 504 гривні.

 

Читайте також:

Поїздка вінницьких депутатів до США: хто потрапив у делегацію та за чий кошт?

«Мене закрили, ніби я вбив Кеннеді»: блогеру Шавлюку продовжили термін тримання під вартою

Екскерівнику комунального підприємства повідомили про підозру. Що він накоїв?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (17)
  • Павел Деревянко
    Срочно надо ордена всем дать...
  • Andrii
    Країна можливостей)
  • Vladi
    В судді,  який прийняв це рішення є прізвище? Журналісти , де декларація судді і прокурора по цій справі? Де служби всі , чи всі у долі?
  • Ядвига Фениксовна
    ЗВЕРНЕННЯ
    Шановні представники влади!  
    Ми, представники організацій, які роками борються за права людей з інвалідністю, змушені звернутися до вас через вопіючий випадок беззаконня, який стався у Вінниці. Це не просто крик душі – це крик про допомогу, бо через чиюсь халатність чи відверту дурість під загрозою опинилися життя людей, які не можуть себе захистити!  
    У місті Вінниця, за адресою вул. Стахурського, 30, кв. 19, проживають подружжя Ткач Ніна Василівна (05.10.1951 р.н.) та Ткач Валерій Володимирович (27.01.1956 р.н.). Обоє – люди з інвалідністю першої групи по зору. Ніна Василівна не ходить, не може сама їсти, потребує постійного догляду. Валерій Володимирович – повністю сліпий і глухий. Ці люди – наші підопічні, і ми, як Вінницьке УВП КТОС та УТОС, знаємо їхню ситуацію не з чуток. Єдиною їхньою опорою був син – Ткач Володимир Валерійович (26.01.1984 р.н.), який офіційно оформив документи по догляду за ними, щоб законно уникнути мобілізації. Він неодноразово відвідував ТЦК за адресою вул. Довженка, 23, подавав усі необхідні довідки, включно з підтвердженням свого статусу опікуна!  
    Але 13 лютого 2025 року працівники ТЦК, всупереч усім законам і здоровому глузду, перестріли його, закинули в автобус, як злодія, і вивезли! Спочатку він дзвонив із Тульчина, благаючи пояснити, що довідки "немає в наявності". Куди вона поділася, якщо він її здавав?! Потім його повезли в бік Києва, а згодом він опинився в Черкасах! Це що, знущання над людиною, яка тягне на собі двох тяжко хворих батьків? Чи у нас тепер ТЦК – це банда, яка хапає всіх без розбору, плюючи на документи й людські долі?  
    Скажіть, хто тепер доглядатиме Ніну Василівну й Валерія Володимировича? Хто їх нагодує, напоїть, допоможе хоч якось вижити? Ці люди навіть до туалету самі не дійдуть! У них нікого більше немає, крім сина, якого ви безсовісно забрали! Ми, як представники УТОС, заявляємо: це не просто порушення закону, це злочин проти людяності, і ми не мовчатимемо!  
    Вимагаємо:  
    Негайно повернути Ткача Володимира Валерійовича до його батьків, бо їхнє життя залежить від нього!  
    Провести розслідування: куди поділася довідка, яку він подавав у ТЦК, і чому її "не знайшли"?  
    Притягнути до відповідальності винних – від працівників ТЦК до тих, хто віддав наказ на це свавілля!
    Якщо ви проігноруєте це звернення, ми звернемося до ЗМІ, міжнародних організацій і судів! Ми не дозволимо, щоб наші підопічні гинули через чиюсь недбалість, а їхній син страждав через безлад у системі! Ви несете відповідальність за життя цих людей – дійте, поки не сталося непоправне!

keyboard_arrow_up