Раїса розповідає, що перед тим, як починати готуватися до купання, потрібно переконатися, що зі здоров'ям усе в порядку. Для цього, говорить вона, потрібно пройти повноцінну медкомісію, а не спиратися на власні припущення.
— Взагалі я би радила починати готуватися до пірнання з літа, коли вода ще тепла. Потім плавно переходити на осінні температури. І вже тоді думати про купання в крижаній воді, — пояснює Раїса. — Взагалі якогось секрету моржування не існує. Кожен з нас має свої особливості організму, тому підхід у всіх індивідуальний. Але найважливіше, про що має знати кожен у цій справі — це поступовість. Для початку потрібно познайомитися з водою. Доторкнутися до неї рукою, ногою, потім можна в снігу побігати, обтиратися ним, а лише тоді думати про повноцінне пірнання.
Нещодавно, 1 січня, Раїса Макієвська відсвяткувала своє 75-річчя. Каже, що поважний вік не стає на заваді купанню в крижаній воді. Особливо в епоху коронавірусу, коли потрібно проводити якомога більше часу на свіжому повітрі.
Легені, говорить жінка, мають працювати, а не всихати в квартирі. Так само і загартовування, яке на думку Раїси є найкращими ліками для зміцнення імунної системи.
— Я завжди купаюся в шапочці, адже в голові чимало судин знаходиться близько до поверхні. Якщо замерзлі кінцівки і тіло можна розігріти розтиранням, то з головою цей трюк не пройде, — говорить Раїса. — Більшість людей купаються без шапочок і їм нормально, значить у них такі особливості організму. Я ж ризикувати не стану і пораджу слідувати моєму прикладу.
На питання про те, чи можна за кілька днів підготуватися до пірнання в ополонку, «моржиха» каже, що можна. Однак передовсім потрібно переконатися в тому, що серце, легені, нирки та інші органи в нормі.
— Щороку купа людей пірнають вперше, і цей рік виключенням не стане. Багато хто вірить, що в цей день неможливо захворіти. Я також вірю, що на Водохреща не хворіють, принаймні, за всі роки я не чула про такі випадки, — говорить Раїса Макієвська. — Якщо ж ви вже наважилися пірнати, то не варто брати з собою спиртне, адже його корисні властивості явно перебільшені. Натомість захопіть термос з гарячим чаєм. А далі: у воду — з води, витерлися, одягли суху маячку та випили чайку. Я, наприклад, ще й співаю, бо під час купання в моєму організмі відбувається викид гормонів радості.
Тих, хто купається лише на Водохреща, досвідчені «моржі» називають «одноденними моржами». Враховуючи 15 градусів морозу у цей день, які прогнозують синоптики, Раїса пропонує новачкам утриматися цього разу від купання. Так, каже вона, всім буде спокійніше.
Нагадуємо про правила поведінки під час купання:
занурювати (купатися) треба в спеціально обладнаних ополонках біля берега, під доглядом рятувальників та медичних працівників;
перед купанням необхідно розігріти тіло;
до ополонки необхідно підходити в зручному взутті, щоб запобігти втратам чутливості ніг. Краще використати черевики або вовняні носки для того, щоб дійти до ополонки. Можливе використання спеціальних гумових тапочок, які також захищають ноги від гострих каменів, та не дадуть Вам сковзати на льоду. Ідучи до ополонки, пам’ятаєте, що доріжка може бути слизькою — ідіть повільно й уважно;
занурюватись найкраще по шию, не замочивши голову, щоб уникнути рефлекторного звуження судин головного мозку. Ніколи не поринайте в ополонку вперед головою. Стрибки у воду й занурення у воду з головою не рекомендуються, тому що це збільшує втрату температури й може призвести до шоку від холоду;
при вході у воду, намагайтеся швидко досягти потрібної Вам глибини, але не плавайте;
не перебувайте в ополонці більше 1 хвилини щоб уникнути загального переохолодження організму;
якщо з вами дитина, слідкуйте за нею під час занурення в ополонку;
при виході не тримайтеся безпосередньо за металеві поручні, використовуйте сухий рушник;
після купання (занурення) розітріть себе махровим рушником і надягніть сухий одяг;
для зміцнення імунітету й уникнення можливості переохолодження необхідно випити гарячого чаю, найкраще з ягід, фруктів і овочів з попередньо підготовленого термоса.
А ось це наш відеорепортаж з Водохреща 2018 року:
Читайте також:
«Мені не важливо, що за вікном — я все одно біжу»: інтерв'ю з «крижаною» людиною
Сфера послуг повністю переходить на державну мову. Пояснюємо, що це означає
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер