Прострілене дзеркало та рояль у Білій залі. Що приховує історія вінницької Думи?

Прострілене дзеркало та рояль у Білій залі. Що приховує історія вінницької Думи?
  • Ця будівля на Соборній бачила президентів. У ній приймали стратегічні рішення УНР. І будинок влади досі зберігає сліди пострілів у дзеркалі. 
  • Але вже багато років споруда залишається в очікуванні реставрації. Чи дочекається вінницька Дума другого дихання?

Однією з найвідоміших архітектурних пам’яток Вінниці вважають будівлю колишньої міської Думи. Зведена на початку XX століття, вона стала символом вінницького модерну, зразком виваженого архітектурного стилю і сценою для важливих історичних подій.

«Проект цієї споруди розробив Григорій Артинов, знаний архітектор, який детально опрацював не лише зовнішній вигляд будівлі, а і її інтер'єр. Він особисто обирав меблі для залів, визначав колір концертного рояля та декор фасаду», — повідомляють у Visit Vinnytsia.

Історичний центр подій УНР

Будівництво розпочалося у 1911 році. Для цього міська влада спеціально викупила ділянку на вулиці Поштовій (нині Соборна, 67), адже попередню міську управу передали під Окружний суд. Нову будівлю зводили Г-подібною, триповерховою, з невеликим внутрішнім двориком.

Відео дня

«На першому поверсі відкрили міський банк, на другому — розмістили управу і кабінет міського голови Миколи Оводова, а третій поверх займала зала засідань, відома як «Біла зала», — йдеться у дописі Visit Vinnytsia.

Приміщення стало справжнім політичним хабом початку XX століття. Саме в «Білій залі» цієї будівлі відбувалися державні наради Директорії УНР. Тут восени 1919 року перебував глава ЗУНР Євген Петрушевич, а вже у травні 1920-го Симон Петлюра зустрічався з Юзефом Пілсудським. У ті ж роки у стінах Думи працював відомий державний діяч і письменник Дмитро Маркович.

Модерн з гербом і годинником

Фасад будівлі вражав поєднанням урочистості й вишуканості. Перший поверх оформлений темними рустами, другий і третій — об’єднані високими напівколонами. Над центральним входом — фронтон із круглим отвором, у якому колись працював годинник. У декорі фасаду також використали герб Вінниці та дві дати: рік заснування міської Думи та рік завершення будівництва.

«Ці елементи не лише прикрашали фасад, а й підкреслювали статус і значення споруди», — зазначають у Visit Vinnytsia.

У 1941 році, після відступу радянських військ, будівля залишилась без свого адміністративного статусу. Після визволення міста її вже не повернули органам влади. Згодом тут працювали керівники цукрового тресту, обласного постачального об’єднання, а пізніше — Вінницька торгово-промислова палата. Вона орендувала частину приміщення до 2024 року, поки не переїхала до оновленого «Шоколадного будинку».

Занепад і надія на реставрацію

У 2019 році анонсували початок ремонтно-реставраційних робіт, проте реалізувати проєкт завадила спершу пандемія COVID-19, а згодом — повномасштабне вторгнення росії.

Проте будівля залишається у комунальній власності міста, і в її стінах досі зберігається справжній історичний артефакт — дзеркало з трьома кульовими отворами. За місцевою легендою, це — сліди пострілів більшовицьких солдатів, які намагались встановити радянську владу у Вінниці.

Попри сучасні виклики, будівля колишньої міської Думи залишається важливим історичним і культурним об’єктом. Вона поєднує в собі естетику модерну, глибину історії української державності та дух Вінниці, яка завжди вміє поєднувати минуле з майбутнім.

 

Читайте також:

Тест до Дня кондитера: склали десять питань для справжніх ласунів

Буде податок на покупки в Інтернеті. Про нові правила, які стосуються всіх

Зарплата від 110 тисяч. Що мають головні прокурори Вінниччини?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up