Пиріжкова, Вогник, Чайник: це легендарні заклади Вінниці, яких більше немає

Пиріжкова, Вогник, Чайник: це легендарні заклади Вінниці, яких більше немає
Біля кінотеатру «Росія»
  • Багато культових вінницьких закладів не збереглися дотепер зовсім, або ж вони перебувають в аварійному стані, доживаючи свої дні. 
  • Ця публікація написана не для ностальгії, адже більшість закладів з нашої добірки були морально застарілими і не витримували ніякої конкуренції з сучасними, а тому перестали існувати. Меншість з них ще мають шанс колись відродитися, але за умови великих інвестицій.

У цьому матеріалі пригадуємо дев'ять легендарних закладів нашого міста, які вже не працюють або їх не існує зовсім.

Згадаймо кафе «Пиріжкову» зі смаком дитинства. Перекусну «Вогник», назва якої зіграла з нею злий жарт. Улюблене місце зібрань вінницької інтелігенції — кафе «Чайник». 

Найбільший концертний майданчик міста «Райдугу». Наймодерніший кінотеатр «Росію». І Літній театр з його неповторним ніжно-рожевим фасадом. 

Відео дня

Пригадаємо й ресторани «Кельце» та «Першотравневий» — найпопулярніші місця для вечірнього відпочинку містян. І готель «Південний Буг», який хоч і не був надто комфортним, проте свого часу приймав гостей звідусіль. 

Кафе «Пиріжкова»

Багато хто з містян асоціював цей заклад зі «смаком дитинства». Ще донедавна тут готували різноманітні пиріжки, тістечка та замішували молочні коктейлі, що ними смакували ще наші батьки, а подекуди навіть бабусі з дідусями. 

Попри довгі роки роботи в інтер'єрі «Пиріжкової» мало що змінювалося: пластикові столи, картини на стінах, металевий рукомийник біля входу, букети штучних квітів як прикраса бару, радянський апарат для приготування коктейлів, залишалися невіднятними атрибутами. Для деяких містян така атмосфера викликала ностальгію. 

Десь із нульових у закладі почали, що називається, наливати, відлякавши цим велику кількість клієнтів. Завітавши до кафе часто можна було бачити завсідників з чаркою у руці, яких приваблювали справді низькі ціни на всю тамтешню продукцію, зокрема, алкогольну.

У 2017 році до «Пиріжкової» навідалася програма «Ревізор», після якої туди перехотілося ходити ще більшій кількості містян: антисанітарні умови на кухні, павуки, іржа, жир, бруд та інші неприємні видовища, що відбивають апетит. Зачинився заклад лише 2024 року. На його місці тепер гастробар Very & Very.

Перекусна «Вогник»

Центровий заклад міста, що у радянський час мав велику популярність серед вінничан. У кафе часто призначали побачення, там полюбляли обідати студенти та учні навколишніх навчальних закладів. 

Занепадати легендарне кафе почало у 1990-х. Те саме відбувалося з будівлею, що в ній воно знаходилося. Багато хто досі памʼятає пошарпаний фасад будинку, з віконницями без скла та іржаві балкони. 

Крапку в існуванні «Вогника», як би іронічно це не виглядало, поставила пожежа у 2011 році. Будівля зсередини вигоріла майже вщент. Втім, майже одразу її взялися відновлювати, перетворивши на єдиний в регіоні пʼятизірковий готель «Франція», що й досі там діє. 

Кафе «Чайник»

Оригінальна назва кафе «Русский чай», однак постійні клієнти по-домашньому називали його «Чайником». У 2024 році закладу мало б виповнилося 42 роки. Пік своєї популярності він переживав у 1980-1990 роках, коли його уподобала вінницька інтелігенція. 

У цьому місці завжди збиралися гучні компанії творчих вінничан. Там вони між собою знайомилися, призначали побачення, закохувалися, прогулювали заняття, відзначали свята і просто забігали, щоб зігрітися чи підкріпитися. 

Можна знайти такі спогади про культовий вінницький «Чайник»: «Застою там не було ніколи. Совка також». Сьогодні тут працює ресторан грузинської кухні «Марані».

Концертна зала «Райдуга»

Літню кіноконцертну залу у Центральному парку відкрили у 1983 році. Вона одразу стала найбільшим майданчиком нашого міста. У ній було 2000 місць. 

У літній період у «Райдузі» проходили виступи найпопулярніших українських (а колись і російських) знаменитостей, дитячі фестивалі, інші урочистості. Одним з останніх великих заходів став концерт гурту «Бумбокс». Він проходив наприкінці вересня та ще й пізно ввечері, тому деякі з відвідувачів пригадували, що їм було дуже холодно у приміщенні.

З 2014 року «Райдуга» перестала працювати через аварійний стан. Опісля в адміністративній частині будівлі ще деякий час діяли комунальні установи, а на сцені проводили репетиції різні аматорські колективи. 

Міська влада неодноразово обіцяла відновити кіноконцертну залу, однак до реальних дій не доходило. Після знищення росіянами «Будинку офіцерів», найбільшого концертного майданчика Вінниці, дискусія про ремонт знову активізувалася. Однак швидко стихла через недоцільність направлення мільйонів гривень з бюджету на капітальний ремонт. 

Літній театр

Ця примітна споруда знаходиться в головному парку нашого міста. Її щодня бачать вінничани, прогулюючись зеленою зоною. На очі потрапляє ніжний рожевий фасад, що він, якщо не придивлятися, майже не пошарпаний. А придивившись уважніше до колон, можна навіть помітити оригінальний орнамент: листя та квіти.

Побудували Літній театр у середині минулого століття. За радянського часу у ньому виступали трупи кращих театрів республіканських столиць, тут давали концерти тодішні суперзірки, як ось Софія Ротару. 

Як і для багатьох інших подібних споруд, після розпаду СРСР, на театр не знаходили фінансування, і він занепадав. Свої останні роки він доживав як більярд-клуб, кафе і секція з боксу. Потенційний орендар, що зголосився колись переробити театр в концерт-хол, згодом відмовився від своїх намірів. 

Будівля перебуває в аварійному стані. У ній слабкий фундамент, який потрібно укріплювати або перебудовувати. Міняти треба й значну частину балок на даху. Для роботи концертного майданчика впродовж цілого року — необхідна система опалення, яку доведеться робити з нуля. Вартість усіх цих робіт оцінюється у десятки мільйонів гривень, яких наразі ніхто під ці потреби не виділятиме. 

Кінотеатр «Росія»

Ще одна біль центру міста, яку збудували у 1970 році, у стилі радянського модернізму. Робили тоді усе з розмахом: багато скла, величезні сходи, великий екран і найбільша у Вінниці глядацька зала на 1200 місць. 

Складний фасад відбивав світло ліхтарів. Кипариси створювали романтичну та спокійну обстановку. На той час кінотеатр був одним з найпопулярніших в місті, квитки на сеанси, особливо вечірні, розкуповувалися за кілька днів.

Після розпаду СРСР і подальшого економічної кризи різко скоротилося вітчизняне фільмовиробництво, більшу частину екранного часу стали займати закордонні картини. Одночасно з розвитком місцевого телебачення, яке мало не щовечора демонструвало по ефіру як старі фільми, так і новинки, популярність кінотеатрів стала різко знижуватися. Бували дні, коли на сеанс ніхто не приходив. Найчастіше глядачів було не більше десяти.

Після 25-річної історії, у 1995-му, кіно тут припинило своє існування. Приміщення почали використовувати приватні фірми. Замість фільмів — дискотеки. Згодом там розгорнули творчу резиденцію «Над Богом». Пропонували також відкрити культурно-мистецький центр або сучасну концертну залу. Деякі містяни хотіли встановити поряд з будівлею пам'ятник Іванові Богуну, а архітектори навіть створювали візуалізацію з забудовою території колишнього кінотеатру хмарочосами. Подальша доля будівлі наразі невідома.

Ресторан «Першотравневий»

Малопомітна будівля у Центральному парку, а колись одне з найпопулярніших місць у Вінниці для святкування весіль та інших важливих дат. У мережі можна знайти спогади вінничан, що в них йдеться про смачні обіди за доступною ціною. До слова, «Першотравневий» став одним з перших у місті підприємств, яке приватизували майже за безцінь. 

З назви цього радянського закладу можна легко зрозуміти, що попитом останніми роками він не користувався. Останні відгуки про нього датуються 2019 роком. Одним клієнтам подобалася тамтешня кухня, натомість інші були незадоволені сервісом, поганим станом меблів і тим, що всередину могли не пустити, якщо гостей було лише двоє, а не велика компанія. Наразі ресторан зачинений. 

Готель «Південний Буг»

Працювати цей комплекс почав у 1971 році. Він складався з двох частин, власне готелю та великого ресторану. Надто комфортним «Південний Буг» ніколи не був, однак за СРСР мав неабияку популярність серед гостей з інших міст та республік. 

Впродовж останніх років свого існування готель мав, мʼяко кажучи, непривабливий зовнішній вигляд. Всередині також було усе застарілим та пошарпаним. У 2008 році його хотіли продати, але покупців не знайшлося.

Зробили це лише у 2019 році. Готель викупило товариство «Агро Дельта Плюс» майже за 41 мільйон гривень. Стан комплексу експерти тоді оцінили, як непридатний й такий, що потребує капітального ремонту. 

Однак замість ремонту готель знесли у 2021 році. На його місці будують багатофункціональний комплекс Bogun City. Найвища з чотирьох майбутніх веж сягатиме висоти 21 поверху. 

Ресторан «Кельце»

Ще одне місце, якого вже не існує. У 2017 році будівлю знесли, а на її місці звели житловий комплекс еліт-класу Premier Tower.

Свого часу «Кельце» був чи не найпопулярнішим місцем для відпочинку у мікрорайоні Вишенька. Його побудували ще за СРСР, а назва мала підкреслювати побратимські звʼязки з польським Кельце. 

На початку «нульових» компанія «Кельце Інвест» хотіла відновити ресторан, а пізніше планували перебудувати його на ТЦ. Цим планам завадила економічна криза. Понад десятиліття будівля була без уваги, занепадаючи ще більше.

Якщо ви пригадали ще місця, про які варто було б розповісти в цьому матеріалі, то напишіть по них у коментарях.   

Читайте також:

Вінничани скаржаться на погану якість повітря у місті. Дізналися, що відбувається

У Вінниці працює чотири мережі водоматів. Перевірили, якої якості воду вони пропонують

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (33)
  • Larisa Sobchuk

    Мені тільки пиріжкова подобалася, я про неї ще повню хоча була дуже мала
  • Andrey Mashkovtsev

    На світлині з "Чайника" є я та моя дружина
  • Алекс Андреев

    Криниченька на місці Макдака
  • Serhio S

    чогось видалили коментар, то повторю:

    "Вогник" наливав найкращий шмурдяк в місті!

    Кращі люди нацбанку і не тільки, дегустували там напій богів щоденно!

    Це я, як учасник подій кажу!

keyboard_arrow_up