Вінничани скаржаться на погану якість повітря у місті. Дізналися, що відбувається

Вінничани скаржаться на погану якість повітря у місті. Дізналися, що відбувається
  • Поговорили з різними службами та науковцями про рівень якості повітря у Вінниці. Чи дійсно у місті є з цим проблеми? Чому вони виникли? І наскільки вони небезпечні для населення? 

Впродовж кількох останніх днів містяни скаржаться на погіршення якості повітря. Скарги обурених вінничан стосуються щонайменше Вишеньки, Тяжилова, Старого міста та Замостя. У соцмережах жаліються на головний біль та неприємний запах, що потрапляє до помешкань навіть при зачинених вікнах. 

Найчастіше містяни спираються на мапу моніторингу якості повітря від Eco-City. Зазвичай вона показує, що повітря у Вінниці відноситься до «зеленої» категорії, тобто має задовільну якість. 

Однак упродовж останнього часу деякі станції Eco-City фіксують «помаранчевий» (несприятлива якість повітря) і навіть «червоний» (погана якість повітря) рівень забруднення. 

Відео дня

Це означає, що вміст у повітрі тих чи інших забруднюючих речовин становить небезпеку при довготривалому впливі. У цей час всі категорії населення можуть відчувати загострення рефлекторних реакцій та мати наслідки для здоров'я при довготривалому впливі. 

Чутливі до забруднення категорії населення, які мають хронічні захворювання, можуть відчувати значне посилення звичних симптомів та рефлекторних реакцій. 

На сайті Eco-City бачимо, що «червоний» рівень якості повітря зафіксовано біля Вінницького національного технічного університету. Звертаємося до Eco-City за роз'ясненнями результатів їхніх досліджень. 

— Повітря може бути забруднене пилом через початок опалювального сезону. Подібну ситуацію ми спостерігаємо по всій країні, — розповідає куратор громадського моніторингу якості повітря Eco-City Олексій Трелевський. — Від спалення будь-якого палива, як ось газу, дров чи вугілля, у повітрі збільшується концентрація дрібнодисперсного пилу. Можливо, біля університету щось активно спалюють. Іншою причиною може бути те, що повітря не очистилося після ночі, адже у цей час доби концентрація пилу збільшується. Не володіючи деталями про джерело викидів, складно сказати, коли повітря остаточно очиститься. Однак це точно станеться швидше у разі опадів чи вітряної погоди. 

Водночас начальниця лабораторії спостережень за забрудненням повітря обласного гідрометцентру Наталія Матіяш говорить, що змін у якості повітря вони не спостерігають.

— Тенденцію до погіршення якості повітря у Вінниці ми бачимо впродовж останніх років, але сказати, що воно якось змінилося впродовж останніх днів, не можу, — говорить Матіяш. 

Начальник обласного гідрометцентру Юрій Власов також каже, що йому нічого невідомо про забруднення повітря у Вінниці останнім часом. Наведені журналістом «20 хвилин» показники станцій Eco-City, науковець прокоментувати не зміг:

— Нічого не можу про них сказати, адже вони не наші. Я не знаю, за якими стандартами вони роблять заміри, — каже Власов. 

Схожу думку ми почули й від генерального директора обласного Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ігоря Матковського. Очільник установи говорить, що вони не знають, як саме в Eco-City моніторять якість повітря і чи наявне в них обладнання сертифіковане. 

— Я бачив дискусії у соцмережах про те, що у Вінниці якісь проблеми з повітрям, але можу офіційно сказати, що за результатами досліджень нашого Центру, відхилень від норми не зафіксовано, — розповідає Матковський. — Вчора ми мали аналогічну ситуацію. Тому з повітрям все нормально. 

Однією з причин забруднення повітря, за припущеннями деяких містян у соцмережах, може бути спалення опалого листя. Однак, за словами начальника «Муніципальної варти» Віталія Чигура, такі скарги ними фіксуються нечасто.

— Настало похолодання і люди почали користуватися пічним опаленням. Користування грубами ніхто не скасовував і не забороняв. Тому певні зміни в повітрі справді можна відчути, особливо ввечері, коли топлять більш інтенсивно, — розповідає Чигур. — Містяни часто плутають пічне опалення зі спаленням листя чи інших шкідливих речей. Таких порушень ми майже не фіксуємо. За тиждень отримали лише одну скаргу з мікрорайону Тяжилів. 

На момент публікації цього матеріалу, з пʼяти станцій Eco-City, розміщених у Вінниці: дві мають «синій» рівень (добра якість повітря), дві — «зелений» (задовільна якість повітря), одна — «червона» (погана якість повітря). Це вже згадана станція, розміщена біля технічного університету. Причина забруднення — пил. 

Дослідження станцій компанії «ЛУН» показують, що повітря у нашому місті «прийнятне». Дві станції мають «зелені» позначки, що їх там класифікують як чисте повітря, дві «жовті» — задовільна якість повітря.

Читайте також:

На потреби вінницького Водоканалу дали майже 2,5 мільйона гривень. На що їх витратять?

У Вінниці працює чотири мережі водоматів. Перевірили, якої якості воду вони пропонують

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (18)
  • Читач32

    В районі Вінницьких хуторів за Грошом вже два місяці стоїть запах їдкого диму, а біля озера густий туман та сморід. Про прогулянки дітей там  мова не йде взагалі.
  • Иван Демидов

    Шановни коментатори то шо смердить паленним це добре! Кожен може на свому балкони коптити курку. Берете  невеличку палку,привязуете кусок курки,и через пив дня у вас копчена курка!!!!  Пример на видео з ютуба https://youtu.be/Q2jhQrnM8F0?si=uCvTgYiOx8YmH81d

  • Света Ивановна

    Меньше паліть свалки, щоб кожен вечер не смерділо димом..
  • Alexandr

    Ну декілька років назад, почали жорстко підвищувати ціни на газ, а потім проходили цілі піар акції що треба переходити з газу дрова, купляйте твердопаливні котли, акції, економія. А теперь, кто міг би подумати, у місті смердить димом і повітря погане.  

    Короче виходить так, прибуток від підвищення цін приватний, а наслідки в даному випадку погане повітря, для всіх.

    І що відповість уряд на брудне повітря, який змусив переходити з газу на дрова? А він звале усю вину на людей, які палять старими грубками. І тут варіанти такі: придумає "екологічний податок" для хат вз пічним опаленням, запропонує "екологічний кредит" на купівлю сучасних котлів і фільтрів і т.п.

keyboard_arrow_up