«Перші лоти — 16 земельних ділянок у Вінницькій області». Стартували торги державними землями
- Перші торги державними землями в системі Прозорро стартували 30 серпня. Розпочали з земельних ділянок на Вінниччині.
- Обіцяють, Державний земельний банк продаватиме на аукціонах по 20 ділянок за день.
Перші земельні торги державними землями стартували 30 серпня 2024 року. Одразу були оголошені перші онлайн-торги з оренди державних сільськогосподарських земель. Про це розповів генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк», керівник проєкту «Земельний банк» Ярослав Ярославський.
Першими лотами стали 16 земельних ділянок у Вінницькій області загальною площею 1075 гектарів. Вони доступні на платформі Prozorro.Продажі.
— Ми ставимо крапку на неефективному та тіньовому використанні державних земельних ресурсів, десятирічних корупційних схемах і лазівках, які призводили до значних втрат у державному бюджеті й перешкоджали розвитку аграрного сектору, — повідомив Ярослав Ярославський. — Натомість ми відкриваємо нову сторінку у сфері управління державними землями, де прозорість, справедлива конкуренція та ефективність є основними принципами.
За словами керівника проєкту, «Земельний банк» відкриває нові можливості для усіх, хто працює або хоче працювати на землі, розвивати власний аграрний бізнес, робити внесок в продовольчу безпеку й економіку країни в цей непростий час.
В інтерв’ю AgroPolit.com Ярослав Ярославський повідомив, що на аукціон виставлятимуть близько 20 земельних ділянок за день.
«Стартова вартість ділянок — від 12% від НГО (3-4 тис. грн), термін оренди —14 років для однорічних насаджень і 25 років — для багаторічних, — зазначив він.— Термін від оголошення торгів до фіналізації отримання документів становить 30 календарних днів. Вся інформація про ділянки буде зосереджено на земельній мапі, яку ми спільно з ФДМУ завершуємо запускати».
У Фонді держмайни проводили земельну інвентаризацію державних земель і побачили, що загалом держава володіє 806 тис. га сільськогосподарських земель. Із них:
- 386 тисяч гектарів знаходяться в управлінні ФДМУ;
- 277 тисяч гектарів — у НААН;
- близько 100 тис. га — у Міносвіти та науки;
- 42 тисяч гектарів — у Мінюсту.
«Як я вже сказав, Кабмін передав нам 104 тис. га земель, — додав Ярослав Ярославський.— Всі ці землі включені до першого пулу земель, з якими працює ТОВ «Державний земельний банк». Ці землі були передані нам від Фонду держмайна — 85,6 тисяч гектарів та від Мінюсту — 18,6 тисяч га. До кінця 2024 року ТОВ «Державний земельний банк» планує виставити на систему електронних торгів Prozorro. Продажі близько 100 тисяч га державної землі».
Нагадаємо, у 2023 році Кабінет Міністрів передав до сфери управління Фонду державного майна 25 державних підприємств, якими раніше управляла Національна академія аграрних наук.
У державній власності залишається близько 800 тис. га землі і майже половина з них наразі знаходиться в розпорядженні Фонду державного майна.
Стосовно керівника проєкту «Земельний банк» — він вінничанин. Ярослав Ярославський — управлінець з багаторічним досвідом, вісім років очолював ДП «Вінницький науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою». Під його керівництвом підприємство стало найбільшим в Україні надавачем землевпорядних послуг.
З 2011 по 2016 він працював на керівних посадах в системі Держгеокадастру. Входив до складу робочої групи з питань реалізації проєкту «Земельний банк» від початку його впровадження.
В липні цього року вінничанин Ярослав Ярославський очолив Фонд аграрних інвестицій, який розпоряджатиметься 104 тис.га державної землі сільськогосподарського призначення. У Фонді займається реєстрацією державних сільгоспземель та організацією їх передачі в користування через аукціони.
Читайте також:
«Природу потрібно урівноважувати». Єгер розповів, які наслідки має заборона полювання в лісі
На Вінниччині активізувалися плазуни. Що робити, коли натрапили на гадюку?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Сергей Михайлюк
Inna Varshavska