Переселення для «освіження крові»: популяцію вінницьких червонокнижних зубрів розселяють по Україні

- На Вінниччині мешкають 132 червонокнижні зубри. Це найбільша популяція в Україні.
- З метою відтворення виду двох наших зубрів-самців переселять на Київщину в Національний природний парк «Залісся».
- Як це відбувається — читайте далі.
На Вінниччини проживає найбільша популяція червонокнижних зубрів — 132 особини. Для порівняння: всього в Україні, за даними Міндовкілля, є близько 400 зубрів. У жодній іншій області не вдалося сформувати таку чисельну популяцію.
Тварин з Вінниччини періодично переселяють у інші регіони, щоб оновити «кров». Проте процес відлову досить складний. Про це повідомили у Центрально-Західному міжрегіональному управлінні лісового та мисливського господарства, а також розповіли єгері господарства.
Чисельність перевищує норми

У лісах Вінниччини червонокнижних зубрів почали розводити у 1979 році. Перших зубрів у нашу область привезли із Цуманського лісництва. Перших шість особин — чотири самиці та двох самців — прийняв єгер Уладівського лісництва Олександр Сіваченко, який і донині доглядає за зубрами.
Відповідна підгодівля, догляд та охорона забезпечили ріст чисельності цього зникаючого виду. І сьогодні на Вінниччині найбільша за чисельністю популяція в Україні. Зимовий «перепис» 2025 року зафіксував 132 особини зубра європейського. У минулому році на світ з’явилися 13 телят.
— За даними обласного підрахунку 2025 року на Вінниччині мешкають 132 особини. Серед них 13 особин річного молодняка. 24 зубри — молодняк від двох до чотирьох років. Загалом 55 самців дорослих і 45 самок, — розповів єгер Олександр Сіваченко.
Площа, де тварин здебільшого перебувають, — це лісові угіддя Уладівського та Хмільницького лісництва. Аби зубри не тікали до інших лісів та мали що їсти, із листопада до березня їх підгодовують.
— В їхньому меню трава, різнотрав’я, пучковий корм — віники з липи, заготовлені в травні, присолені, щоб не псувались. В раціон входять також зернові: кукурудза ячмінь, пшениця, — розповів єгер Олександр Сіваченко.
На території Хмільницького та Уладівського лісництв 22 годівниці. Корм заготовляють навесні, влітку та восени.
— Ми заготовляємо 20 тонн зернових, 20 тонн буряків, це на зубра. В нормі на одного зубра 12 кілограмів сіна на добу, — сказав Олександр Сіваченко.
За словами фахівців, найкомфортніше середовище для зубрів — це ліс. Тварини мешкають на площі 12 тисяч гектарів, що майже значно перевищує норму. Зубрів потрібно переселяти, бо їх щільність на Вінниччині становить п’ять особин на тисячу гектарів угідь. А це вже забагато при нормі три особини на одну тисячу гектарів.
Переселення по Україні

З метою збереження та відтворення виду філія здійснює переселення зубрів в інші мисливські господарства України. Усього з Вінниччини переселили 34 особини зубра європейського у різні мисливські угіддя:
- 3 зубри — до НПП «Вижницький» (Чернівецька область);
- 12 зубрів — у ДП «Сторожинецький лісгосп» (Чернівецька область);
- 12 зубрів — у мисливське господарство «Стир» (Львівська область);
- 6 зубрів — у ДП «Звірівське МГ» (Волинська область);
- 1 зубр — до державної резиденції «Міжгір’я» (Івано-Франківська область).
Робиться відлов пізно восени, взимку і ранньою весною. У теплу пору зубрів не перевозять, щоб вони не постраждали від спеки. І ще у зв’язку із періодом весняно-літньої «зубрячої декретної відпустки».
Відповідальну та важку справу доручають найбільш досвідченим єгерям Широкогребельського та Уладівського лісництв Вінницького надлісництва Володимиру Ткачу, Олександру Сіваченку, Юрію Коломійчуку, Анатолію Королю. Вінницькі лісівники вдосконалювали самотужки на практиці спеціальну пастку, у яку зубра заманюють смаколиками.
«Це лише теоретично все так просто. А в житті у цій справі вистачає нюансів, — йдеться у повідомленні начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Валентина Пастуха. — Наприклад, два роки у свій час пішло на відлов зубрів для переселення в ДП «Сторожинецький лісгосп» Чернівецької області. Одного року для них було відловлено 7 особин (2 самці, 5 самок), а ще три самки лісівники відловили наступної зими. Хоча це дуже непросто. Адже самиця зубра відзначається неабиякою інтуїцією і розумом. Тому її так важко заманити у пастку. Самця набагато легше виловити. А з самкою трапляється так, що вона зайде у пастку, виїсть увесь корм — і як ні в чому не бувало виходить із пастки!».
Купують вінницьких зубрів для такого корисного методу, який по-простому називають «освіження крові». Суть його в тому, що потомство, отримане від тварин з різних місцевостей, має бути міцнішим, витривалішим. Хоча про абсолютне «освіження» крові можна говорити в тому випадку, коли зубрів завезуть до нас з Європи, Білорусі, країн Прибалтики.
Міністерство довкілля та природних ресурсів України дало дозвіл на відлов у 2025 році на Вінниччині двох зубрів-самців з метою переселення на Київщину в Національний природний парк «Залісся».
Парк був окупований росіянами у 2022 році. Окупанти залишили тут після себе мертву зону. З 26 зубрів вижили лише 14 особин. У стаді не залишилося жодного дорослого самця, тому популяція зубрів тут під загрозою зникнення. Для порятунку популяції дозволено відловити двох вінницьких молодих продуктивних самців.
Читайте також:
Проблемний смітник в Тяжилові перенесли. А чи стало краще?
«Такого ще не було — за день до трьох укусів дітей тваринами», — розповідають вінницькі медики
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.