Цього року продовжується пенсійна реформа. Зокрема, її два головних принципи — індексація пенсій та збільшення страхового стажу.
Військовим пенсіонерам вже збільшили пенсії на 25%, пенсіонерам МВС почнуть платити збільшені виплати за 2016-2017 роки. У цивільних пенсіонерів пенсії підвищуватимуться у кілька «хвиль».
Про зростання пенсій, страхового стажу та запуск накопичувальної системи поговорили із заступницею начальника обласного управління Пенсійного фонду Ларисою Дикою.
Кому підвищать пенсії цього року?
— На 25% зросли пенсії військових пенсіонерів та пенсіонерів силових структур, що було затверджено Постановою уряду №103. Усього в нас військових пенсіонерів та пенсіонерів МВС 21 765 людей.
Відповідно до цієї постанови пенсіонерам-військовослужбовцям з 1 січня 2018 року були проведені перерахунки пенсій, але доплата до пенсій їм виплачувалась в розмірі 50% місячного підвищення, а з 1 січня 2019 року — таке підвищення збільшується ще на 25%. І ще на 25% зростуть їх пенсії з 1 січня 2020 року.
Для пенсіонерів МВС трохи інакше: перерахунок пенсій зробили з 2016 року, але підвищену суму розпочали виплачувати тільки з січня 2018-го. Залишилися, відповідно до Постанови уряду, виплати за 2016 та 2017 роки. І з 1 січня 2019 року вони будуть отримувати ці кошти в розмірі 50% від розміру підвищення. Це доплати до їх основних пенсій, що були збільшені з 1 січня 2018-го.
А як зростуть пенсії цивільних?
— Від початку 2019 року мінімальна пенсія зросла для тих пенсіонерів, яким вже виповнилося 65 років і чий страховий стаж перевищує 30 років (для жінок) і 35 років (для чоловіків). Їхня пенсія прив'язана до мінімальної зарплати, а саме 40% від розміру «мінімалки».
Тож як тільки зростає мінімальна зарплата, тоді зростає рівень мінімальної пенсії. З 1 січня мінімальна заробітна плата становить 4173 грн, відповідно 40% від неї – 1669 гривень.
Така кількість пенсіонерів становить 114 тисяч вінничан, середній розмір збільшення 156 гривень. Пенсіонери почнуть отримувати свої виплати за січень з 4 до 25 числа на рахунки в банках або поштою. При тому на виплати пенсій у січні заплановано витратити 1 мільярд 85 мільйонів гривень.
Чи збільшився страховий стаж для виходу на пенсію?
— З початку цього року збільшився страховий стаж для виходу на пенсію. Аби вийти на заслужений відпочинок у 60 років, чоловіки та жінки повинні мати мінімум 26 років страхового стажу.
Ті, чий стаж не дотягує до цього показника, проте перевищує 16 років, зможуть виходити на пенсію в 63 роки. Люди, що мають стажу не менше 15 років, вийдуть на пенсію в 65. З кожним роком цей показник буде зростати, поки у 2028-му не складе 35 років.
Тому кожна людина, яка розпочинає свою трудову діяльність, повинна потурбуватися, щоб її робота була офіційною.
Запроваджують «осучаснення» пенсій. Що це?
— Урядом заплановано «осучаснення» пенсій за новою формулою 1 березня 2019 року. Хоча в самому законі «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у 42-й статті, це «осучаснення» називається індексацією. Вона буде проводитися щороку. І не вказано конкретної дати індексації.
Будуть підвищувати не пенсію, а розмір зарплати, з якої нараховувалася ця пенсія. І її будуть збільшувати на суму, в якій враховані 50% зростання від рівня інфляції і 50% зростання середньої зарплати в Україні за минулий рік.
На скільки зростуть пенсії після березневої індексації?
— Ще до кінця невідомо, бо тільки в лютому будуть дані про рівень інфляції та середньої зарплати за 2018-й. Але у Мінсоцполітики озвучували інформацію, що пенсії зростуть на 17%.
Але порядку перерахунку ще немає, його визначатиме Кабінет міністрів України відповідним нормативним актом. Точно відомо, що пенсіонерам не потрібно буде звертатися до нас — перерахунки пенсій буде здійснено автоматично.
Але це ж не останнє зростання?
— З 1 квітня буде перераховано пенсії працюючих пенсіонерів. Їм врахують додаткові роки страхового стажу, які вони заробили після виходу на пенсію. Уперше ми так робили у 2018-му. Це ми робитимемо без звернення пенсіонерів, бо отримуємо дані про кожну працюючу людину від фіскальної служби.
У липні та грудні зростає рівень прожиткового мінімуму. І ті пенсії та додаткові виплати, які прив'язані до прожиткового мінімуму, також зростають: з 1 липня – до 1564 гривні, з 1 грудня – до 1638 гривень. Це є мінімальною пенсією також для тих пенсіонерів, які не мають достатнього страхового стажу.
У пенсійній реформі, яку прийняли в жовтні 2017 року, йшлося, що змінюється пенсійне забезпечення. З’являються два додаткових рівні, яких, за законом, стало три:
1. Солідарний, за яким з офіційно працевлаштованих стягують 22%, які йдуть на виплати нинішнім пенсіонерам.
2. Накопичувальний. Кожна працююча людина або роботодавець обов’язково відкладає на пенсію частину зарплати. У перший рік на вашу майбутню пенсію стягнуть 2% від річної зарплати, і цей відсоток зросте до семи в 2024 році. При цьому, в Україні продовжить діяти солідарна пенсійна система.
3. Система недержавного пенсійного забезпечення. Це недержавні пенсійні фонди, куди можна відкладати гроші добровільно.
Але накопичувальна пенсійна система так і не запрацювала.
— Її старт мав відбутися 1 січня 2019 року. Але в листопаді 2018-го уряд запропонував Верховній Раді відтермінувати запуск накопичувальної пенсії до 1 січня 2020 року, адже не були прийняти всі необхідні підзаконні акти для запуску системи, — сказала заступниця начальника обласного управління Пенсійного фонду Лариса Дика.
Читайте також:
Головне фото з архіву «20хвилин».
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 38 від 18 вересня 2024
Читати номер
Галя
Задунайский Торонтуй