Склали список масштабних змін, які відчують вінничани у 2019 році. Серед них і приємні, і не дуже. Але про них варто знати, бо деякі новації почали працювати у першу хвилину 2019 року. І почнемо з грошей.
Мінімальна зарплата з 1 січня складає 4170 гривень. А от у поліцейських мінімальна зарплата складатиме 9,2 тисячі гривень, а мінімальна зарплата рятувальників ДСНС — 9 тисяч гривень, грошове забезпечення солдата — не менше 10 тисяч гривень.
Крім того, мінімалка 4170 гривень вплинула і на зростання середньої зарплати, яку встановили на рівні 10100 гривень по Україні.
Щороку, 1 березня, пенсіонерам осучаснюватимуть пенсії. Їх будуть збільшувати за формулою: рівень мінімальної пенсії помножать на 50% від зростання рівня інфляції та на 50% від зростання рівня середньої зарплати. Якби таке збільшення зробили просто зараз, то мінімальна пенсія з 1497 гривень зросла до 1677 гривень.
А от військовим пенсіонерам чекати на 1 березня не треба. Їм підвищили пенсії на 20% вже з 1 січня.
Усім, кому виповниться в 2019 році 60, потрібно ретельно рахувати страховий стаж. Адже за правилами, які були прийняті в пенсійній реформі 1 жовтня 2017 року, вийти на заслужений відпочинок зможуть люди, які мають не менше 26 років страхового стажу.
Ще одна новація 2019-го: запуск накопичувальної пенсійної системи. У перший рік на вашу майбутню пенсію стягнуть 2% від річної зарплати, і цей відсоток зросте до семи в 2024 році.
Для прикладу, робітник, що заробляє мінімальну зарплату 4170 гривень, до виходу на пенсію в 60 років може накопичити 111 тисяч 566 гривень. При цьому, в Україні продовжить діяти солідарна пенсійна система, за якою з офіційно працевлаштованих стягують 22% на виплати нинішнім пенсіонерам.
Досі не обрали сімейного лікаря? А дарма. Бо з липня 2019 року отримаєте нові послуги, за які платить держава. Це 54 діагностичні та лікувальні послуги за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Серед них шість видів УЗД, мамографія, біопсія та нескладні операції на шлунку, трахеї, бронхах тощо.
Дефіцит лікарів та вчителів у селах держава береться вирішувати добре забутими методами. Абітурієнти, які хочуть вступити у виш на спеціальності «Педагогіка» або «Охорона здоров’я», матимуть вибір: йти за загальним конкурсом або поза чергою. Якщо оберуть другий варіант, то повинні укласти договір зі школою або медзакладом в селі, що після навчання відпрацюють три роки там.
У Вінниці почав діяти новий тариф на опалення та гарячу воду. Для споживачів КП «Вінницяміськтеплоенерго» ціна:
З початку цього року енергопослуги вінничанам надають дві різні компанії: «Вінницяобленерго» тепер займається виробництвом і розподілом, а товариство «Енера Вінниця» (відокремлена частина обленерго) — продаватиме електроенергію.
Для споживача це значить: буде 2 договори – про надання послуг з розподілу і про постачання електроенергії. У платіжці тепер буде два окремі рядки: за послуги розподілу і за послуги постачання електроенергії. Але на тариф поки що це не вплине.
Цієї весни знов зросте ціна на газ. Із 1 травня будемо платити 9,85 гривні за 1 куб. А з 1 січня 2020 року вже будемо платити 12,3 гривні за 1 кубометр газу! У той же час, «Нафтогаз» зменшує вартість блакитного палива для промисловості. Якщо у листопаді 2018-го промислові споживачі платили 12,115 гривні за 1 куб, то з 1 січня цього року — 9 гривень за кубометр.
Цього місяця субсидії даватимуть грошима: уряд запровадив повну монетизацію у три етапи: з 1 січня гроші отримають субсидіанти, що вперше звернулися за держдопомогою, з 1 травня — усі домогосподарства, які користувалися субсидією протягом опалювального періоду, а з 1 жовтня субсидію грошима даватимуть всім, хто має на це право.
Гроші нараховуватимуть на рахунок в «Ощадбанку», що автоматично відкриють для всіх отримувачів субсидій. Кожного місяця банк повідомлятиме через SMS, який розмір субсидії та скільки потрібно буде заплатити за комуналку. Банк контролюватиме і витрати грошей з субсидій. А у кінці опалювального періоду залишок з держдопомоги можна забрати собі.
У травні цього року введуть штраф за прострочку оплати комуналки. Якщо сплатили пізніше 20-го числа кожного місяця, то буде нараховуватиметься пеня — 0,01% за кожен день прострочки. Але максимальний розмір пені не може перевищувати 100% боргу.
А на деякі комунальні послуги вводять ще й абонентську плату, яка запрацює також з травня 2019 року. Так, максимальна абонплата на тепло, гарячу воду становитиме 43 гривні, на холодну воду — 37,6 гривні, на вивезення сміття — 16,1 гривні.
У той же час, вінничани зможуть вимагати перевірку якості наданих комунальних послуг. Це стосується послуг з постачання тепла, гарячої і холодної води, вивезення відходів, управління багатоквартирним будинком. За неякісні послуги постачальники будуть виплачувати компенсацію. Новація запрацює з 1 травня.
Хуліганам в школах буде непереливки: за цькування (булінг) однокласників їхні батьки можуть отримати немалий штраф — 850-3400 гривень. Заяву про булінг можна буде подати до поліції, де складуть протокол і передадуть його до суду, що і притягне батьків чи опікунів хулігана до адміністративної відповідальності.
Протягом півроку запрацює система фото та відеофіксації на дорогах України. За порушення ПДР власники авто отримуватимуть «листи щастя» зі штрафами на свій поштовий ящик.
Новації зачеплять і власників нерозмитнених авто на іноземній реєстрації — «євроблях». Якщо вони до травня не розмитнять свої машини, то почнуть отримувати штрафи — від 17 000 до 170 000 гривень, залежно від терміну прострочки.
Читайте також:
Фото в матеріалі з архіву «20хвилин»
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Інна Кокарева
Антон Петров reply Інна Кокарева
Стыдно, гражданка Кокарева, стыдно!
Задунайский Торонтуй reply Інна Кокарева
Luydmila Slobodyanyuk
Ангелина Анг
Антон Петров