Флагшток для Алеї Слави від 5000 гривень. Чи дійсно родичі купують їх самі, щоб встановити прапор?
- «Отримують 15 мільйонів за загиблого — не можуть дати кілька тисяч на флагшток?».
- Таку фразу почула журналіст, коли перевіряла інформацію від читача про те, що на Сабарівському кладовищі торгують прапорами.
- Ціна питання була 5500-8000 гривень, а мова насправді про флагштоки — сталеві труби висотою три-чотири метри, з кріпленням для самого прапора і тризубом зверху.
В інтернеті за флагшток на могилу просять 1500 грн за погонний метр, на тому ж ОЛХ можна знайти дешевше. І на Сабарові також можна купити флагшток.
За словами наглядача кладовища Василя Фортинського, якщо родина загиблого бажає його придбати, тут цьому посприяють за 5000 грн. І це та ціна, яку в середньому пропонують за символ свободи на могилу воїна, який за цю свободу загинув.
— В нас тут не магазин і прапорами ми не торгуємо, пару місяців назад волонтери привезли нам з десяток прапорів, то начальник сказав поміняти на могилах, де вони потріпалися. Поміняли або просто людям віддавали, — розповідає наглядач сабарівського кладовища. — Але якщо люди до нас звертаються по флагштоки, ми можемо знайти, привезти і встановити.
За словами Василя Фортинського, флагштоки вони отримують від посередника. Їх везуть з Калинівки, там наче є якийсь машзавод з відповідними станками.
@vn20minut На Сабарівському кладовищі продають флагштоки, які купують рідні полеглих Воїнів. Ціна питання — 5000 гривень. Дехто з вінничан обурений таким видом заробітку і вважає, що в облаштуванні могил Героїв має брати участь вінницька влада. #героямслава #прапор #кладовище #вінниця #воїниукраїни ♬ оригінальний звук - Новини Вінниці
— Якщо люди звертаються, я дзвоню посереднику мені кажуть: «за дві години привезу», і коштують вони 5000 грн, ми людям за стільки і віддаємо, — каже наглядач і додає, що бюджетного варіанту немає. Просто іноді люди на скору руку чіпляють прапори на дерев’яні палки (ті, що для сап).
Історія від читачки
Нещодавно вінничанка написала допис у соцмережі з розповіддю про ціну флагштоків на Сабарівському кладовищі. Процитуємо його:
«Вчора напередодні свята державного прапору трапилась важка розмова з сусідкою, вона кілька тижнів тому похвала сина, який загинув на війні. Вона плакала і була дуже розчарована в людях.
Слова матері героя: «За що мій синочок загинув, за кого? Він воював за цей прапор, символіку, культуру України, а головне за людей. Заплатив своїм життям, але їм мало, я маю ще такі гроші платити за те, що і так належить йому».
Так от кожен з нас бачить прапор наших захисників, і як ви думаєте, звідки він там береться. Ні, його ставить не держава, не обласна чи міська рада, і навіть не волонтери. Його продають біля цвинтаря убитим горем матерям і близьким за великі гроші, я вважаю що сума 5500-8000 грн за прапор і палку, на якому він майорить, занадто велика. Продають ці прапори самі працівники кладовища, у місті Вінниця на 2 Сабарівському кладовищу. Спочатку запросили у жінки 8000 тисяч, потім зробили знижку 5500. Взагалі спонсорством або хоча б стабілізацією цін на прапори повинна займатися держава, або локально обласна чи міська рада. А хто наживається на чужому горі — горіть у пеклі».
Де речі, про чуже горе. Коли журналіст ходила кладовищем, пробувала розмовляти з людьми стосовно платних і безоплатних послуг для полеглих воїнів, тоді почула: «Та родичі по 15 мільйонів отримують, невже не можуть заплатити кілька тисяч на флагшток»....
Хто платить за флагшток
Є закон України «Про поховання і похоронну справу», де прописані пункти, хто на що має право. І там цікаво:
А на сайті міноборони є про «Виплати допомоги на поховання військовослужбовців». Де, зокрема, сказано: Сім’ям і батькам військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби, надається допомога в проведенні поховання і компенсуються матеріальні витрати на ритуальні послуги та спорудження надгробків у розмірі п’яти прожиткових мінімумів у розрахунку на місяць на одну особу, установлених законом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця. Розмір допомоги визначається виходячи із показника прожиткового мінімуму на дату смерті (загибелі).
Є також інструкція від ветеранської організації, яка звучить наступним чином: «Пам’ятка щодо організації поховання загиблих військовослужбовців, які мають особливі заслуги перед батьківщиною, учасників бойових дій, постраждалих учасників революції Гідності та осіб з інвалідністю внаслідок війни».
І зокрема, там є пункт про організацію поховання бійця, яка має бути за рахунок військової частини:
Під час організації поховання загиблого (померлого) військовослужбовця за рахунок військової частини закуповуються такі предмети ритуальної належності:
- труна,
- труна оцинкована (за потреби),
- подушка,
- похоронне покривало,
- санітарний (патологоанатомічний) мішок (за потреби),
- надгробний хрест,
- транспортувальний ящик (за потреби),
- ритуальний вінок,
- державний прапор, який після поховання передається близьким родичам загиблого (померлого).
І всюди йдеться про мінімальний набір необхідного. Флагшток, вочевидь, — це вже предмет розкоші, тому що мови про нього ніде немає. І тому, відповідно, витрати на нього, як і на його встановлення, лягають на плечі рідних загиблого бійця.
А чи є узагалі на це гроші?
— Вінницька міська рада виділяє на поховання 25 тисяч гривень, за цю суму люди можуть або купити труну на всі 25 тисяч, або купити труну за 10 тисяч, найняти транспортні послуги і купити флагшток, — говорить начальник Комунального підприємства міської ради «Комбінат комунальних підприємств», яке відповідає за вінницькі кладовища, Дмитро Науменко. — Тому що одні люди хочуть один флагшток, інші інший, але якщо міська рада дає 25000, обласна рада 70000, то, думаю, можна за 95000 грн купити і флагшток, і зробити захоронення.
За словами Дмитра Науменка, якщо потрібно, людям дають телефони напряму на Ксаверівку, там найдешевше можна придбати флагшток — 3500 грн за чотири з половиною метра, плюс доставка. Є люди, які замовляють їх з Калинівки на фірмі «Ларіс», там доставка дорожче, тому і флагшток може коштувати 5000 грн.
— Установку флагштока безкоштовно проводять працівники кладовища, — каже Дмитро Науменко. — Так само безкоштовно ми надаємо зал прощання для військових, намет, по бажанню родини загиблих безкоштовно даємо сінгуматор… Відповідно і догляд за могилами проводиться, якщо хтось звертається. За кошти підприємства можемо купити прапор. Якщо хочуть прапор військової частини, або з портретом воїна, то це вже індивідуальне замовлення, ми цим не займаємось, можемо допомогти лише встановити його. Так само займаємось благоустроєм на могилах, доки пам’ятник не поставлять — для військових це безкоштовно.
Читайте також:
Місце пам’яті біля Краєзнавчого музею обійшлося у три мільйони гривень. Що найдорожче?
У Вінниці відкрили новий ліцей для дітей захисників України: які особливості навчання?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Александр Вовковинский
Держава виділяє кошти саме на ці витрати.
Алла
Света
Читач70