«Обмежено придатні» захисники мають повторно пройти ВЛК до 5 лютого: адвокати пояснили деталі

«Обмежено придатні» захисники мають повторно пройти ВЛК до 5 лютого: адвокати пояснили деталі
Фото:РБК Україна
  • Військовозобовʼязані громадяни, які раніше мали статус «обмежено придатний», мають повторно пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Зробити це треба до 5 лютого 2025 року.

Вирішення питань придатності чи непридатності до військової служби починається з Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». 

4 травня 2024 року набув чинності Закон України № 3621-IX, який скасував статус «‎обмежено придатний» та визначив поняття  «придатний до військової служби», «придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, вищих військових навчальних закладах освіти», «тимчасово непридатний» та «непридатний до військової служби».

Закон передбачає низку змін для військових та військовозобов’язаних, які мали статус «обмежено придатний».

Відео дня

Військовозобовʼязані громадяни, які раніше мали статус «обмежено придатний» , мають повторно пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Зробити це треба до 5 лютого 2025 року. Деталі пояснює вінницька адвокатка Наталія Опольська.

Хто зобов’язаний пройти ВЛК до 5 лютого 2025 року?

— В законодавстві передбачено, що військовозобов’язані, які були визнані обмежено придатними до військової служби, підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Чи зобов’язаний обмежено придатний проявляти ініціативу щодо повторного проходження ВЛК?

— Ця норма створює обовʼязок для військовозобовʼязаного — пройти ВЛК, для ТЦК та СП — направити на ВЛК та для комісії ВЛК — провести медогляд. 

У Правилах військового обліку передбачено, що призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні прибути за викликом до ТЦК та СП у строки, зазначені в мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях для проходження медичного огляду. 

Чинним законодавством не передбачено, що військовозобов’язаний має проявляти ініціативу з проходження медичного огляду, а навпаки вказано, що це обов’язок ТЦК та СП направити на ВЛК. 

Однак, порушення немає тільки за умови, що ТЦК та СП не направляв обмежено придатного військовозобов’язаного на ВЛК, а військовозобов’язаний в свою чергу виконав всі вимоги законодавства щодо оновлення своїх даних. 

Чи зможуть притягнути до відповідальності обмежено придатного якщо він до 5 лютого 2025 року не пройде ВЛК?

— Притягнути до відповідальності обмежено придатних зможуть виключно у випадках, коли ТЦК та СП направляв військовозобов’язаного на ВЛК, однак останній таку вимогу проігнорував. 

Без направлення на ВЛК військовозобов’язаний не має можливості пройти медкомісію і медкомісія не має повноважень проводити огляд без направлення від ТЦК та СП.

Якщо ж направлення на ВЛК було вручено, особу може бути притягнуто до адміністративної чи кримінальної відповідальності, в залежності від обставин справи і причин неявки.

Як часто в період воєнного стану військовозобов’язані мають проходити ВЛК?

— Окрім обов'язкового оновлення військово-облікових даних, військовозобов'язані громадяни України під час дії воєнного стану мають раз на рік проходити військово-лікарську комісію, на відміну від мирного часу, коли проходження ВЛК є обов'язковим раз на п'ять років.

Якщо у військовозобов’язаного є відстрочка чи повинен він проходити ВЛК?

— Пункт 63 Постанови від 16 травня 2024 р. № 560 передбачає, що військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки,  військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

Отже, у випадку, коли військовозобов’язаний звертається із заявою про надання відстрочки, або якщо  строк дії відстрочки не завершився, на медичний огляд такі військовозобов’язані не направляються.

Якщо військовозобов’язаний не перебуває на військовому обліку чи має він проходити ВЛК?

— У разі, якщо військовозобов'язаний не перебував на військовому обліку — він повинен виконати всі передбачені законодавством етапи постановки на такий облік, у тому числі пройти ВЛК. 

Крім того, ВЛК повинні пройти особи, які змінюють статус призовника на військовозобов’язаного. У такому разі, проходження ВЛК - є обов’язковим. ВЛК також є обов’язковим для тих військовозобов’язаних, хто робив це востаннє більше року тому, висновок ВЛК в період дії воєнного стану дійсний 12 місяців.

Однак, як вже було зазначено, якщо військовозобов’язаний має право на відстрочку від мобілізації, то направлення його на проходження ВЛК — незаконне.

Як підготуватись до проходження ВЛК?

— Раджу кожному військовозобов’язаному вже готуватися до проходження військово-лікарських комісій, брати всі медичні документи, які у вас є та пройти додаткові обстеження завчасно. Особливо це стосується тих, хто має певні хвороби чи мав статус обмежено придатного. 

Необхідно звернутися до профільних лікарів уже зараз, оскільки безпосередньо під час проходження військово-лікарських комісій відводиться надто мало часу для якісної оцінки стану здоров’я громадян. 

Якщо ви впевнені, що для підтвердження діагнозу має проводитися додаткове дослідження — потрібно обов’язково наполягати на отриманні направлення до профільного спеціаліста. Для цього варто завчасно підготувати медичні виписки, щоб на ВЛК лікарі мали можливість надати об’єктивну оцінку стану вашого здоров’я. 

 

Читайте також:

Самовільне залишення військової частини: чи можна повернутись на службу і як?

Електронний чи паперовий? Що таке військово-обліковий документ і хто має право перевіряти

Чи обов'язково оформляти відстрочку в ТЦК, чи продовжується вона автоматично? Пояснюють адвокати

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (26)
  • Читач08

    Закон каже, що повинні пройти.  Постанова КМ каже, що заброньовані не направляються на ВЛК. Норми Закону вищі за Постанову. На ВЛК можеш йти тільки з направленням від ТЦК. ТЦК повинно викликати повісткою. Ніде в Законах не прописано, що повинен йти в ТЦК сам і просити направлення на ВЛК. Отже, поки заброньований і нема повістки живи і розважайся:). Закінчиться бронювання 28 лютого (або пізніше) і нема повістки живи і ховайся:) (якщо ти потенційний ухилянт:), бо спіймають і завезуть в ТЦк і на ВЛК. Якщо нема повістки/виклику - нема підстав для штрафу. Якщо є повістка (може бути в Резерв+) треба йти підготовленим зі всіма виписками і дослідженнями на ВЛК і відстоювати своє право на відповідну придатність до служби, згідно Постанови КМ 402 зі всіма змінами, а також бути готовим подавати заяву про незгоду з рішенням ВЛК, відповідно до Постанови КМ 560.
  • Cергій Пономаренко

    Сергій Нашого сина представникм ТЦК 9 листопада у Калуші зупинили, коли той повертався з роботи, теж обмежено придатний, перевіривши документи, які були оновлені, без повістки, без будь-яких пояснень відвезли на комісію(10 хв). Потім у Чортків, де зараз не знаємо. Тиждень немає зв'зку
  • Мельничук Андрей

    Закон зворотньої сили НЕМАЄ, як і хвороби..
  • Антонина Рудник

    Геноцид

keyboard_arrow_up