Нові правила бронювання від мобілізації. Що зміниться для вінничан з 1 грудня?

- Отримати бронь стане важче.
- Кабмін вніс зміни до правил, за якими для отримання відстрочки військовозобов’язаним треба буде платити більші зарплати. А такий рівень потягнуть далеко не всі компанії, що критично важливі для економіки.
- Які ще зміни в бронюванні від мобілізації почнуть діяти з грудня?
З початку грудня будуть діяти нові критерії бронювання від призову та критерії критичності підприємств, повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Підставою для внесення цих змін були результати аудиту.
Усе почалося з перевірок
До 15 листопада тривав аудит підприємств та організацій, які мають статус критичних та можуть бронювати співробітників. Його призначили тому, що на початок осені в Україні було понад 1 мільйон заброньованих, що на думку військових керівників забагато.
Тож перевірили близько 20 тисяч підприємств, які визнані критично важливими. В підсумку скасували бронювання для близько 3% військовозобов'язаних.
Аудит показав, що підприємства найбільше зловживали зарплатним критерієм: щоб стати критично важливим для економіки потрібно, щоб розмір середньої зарплати на фірмі становив не менше розміру середньої зарплати по області за четвертий квартал 2021 року.
Зловживання із цим полягали у наступному: компанія могла підвищити розмір винагороди працівникам напередодні визнання критичності, а після отримання цього статусу продовжувати виплачувати нижчі офіційні зарплати (зокрема, сплачуючи частину в конвертах), розповіли в матеріалі «Економічної правди».
Поширеними були й зловживання додатковими критеріями критичності підприємства для тергромади. Деякі міста встановлювали десятки відповідних критеріїв, що дозволяло їм бронювати працівників для великої кількості підприємств.
Ще один вид порушень стосувався «роздуття» штатів працівників. Зокрема, цим займалися компанії, які працюють у сфері енергетики. За старим варіантом постанови про бронювання, енергетики мали право бронювати 100% своїх військовозобов'язаних працівників.
Зарплата не нижче 20 тисяч
Крім скасування броні для 3% військовозобов’язаних, уряд вніс зміни до постанови №76 щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час. Станом на 22 листопада ці зміни ще не опубліковані. Хоча прем’єр Шмигаль розказав, в чому вони полягають:
Для бізнесу зарплатний критерій та відсутність податкових боргів — тепер обов'язкові пункти для бронювання працівників. Зокрема, нарахована середня зарплата на підприємстві й у заброньованого працівника повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат (тобто, 20 тисяч гривень).
Важливо! Для державних та комунальних підприємств зарплатний критерій не змінився. Забронювати до 50% військовозобов’язаних можна, якщо їм виплачують зарплату не менше середньої по області (для Вінниччини — це від 13 тисяч 851 гривні)
Усі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через «Дію». Не через застосунок, а через веб-сайт.
Статус критично важливого підприємства надаватимуть:
- Мінекономіки;
- компаніям в галузі енергетики — Міненергетики;
- оборонно-промисловим підприємствам — Міноборони;
- малому і середньому бізнесу — комісії з представниками обласних військових адміністрацій і ТЦК.
Але. Усі місцеві критерії критичності підприємств тепер будуть погоджуватись із Міноборони та Мінекономіки.
І ще — після отримання цього статусу на установи та організації очікує щомісячний моніторинг, щоб вони відповідали всім критеріям критичності.
«Додали елемент несправедливості»
Ігор Мунтяну, адвокат з об'єднання «Актум»
— Зараз ми маємо лише загальну інформацію. Адже до постанови №76 ще не внесені остаточні зміни. Очікуємо, що їх опублікують до 1 грудня. А з 1 грудня до 28 лютого триватиме перехідний період: діючі бронювання будуть продовжені, а всі підприємства, що визнані критичними, мають підтвердити цей статус протягом цього строку.
Щодо зарплатного критерію — щоб отримати бронювання треба, аби працівник отримував зарплату не менше 2,5 «мінімалок» або майже 20 тисяч гривень. З одного боку це зменшує зловживання, але з іншого боку — додається елемент несправедливості. Бо, наприклад, у Києві не проблема платити працівникам 20 тисяч гривень зарплати. Але для регіонів, де теж знаходяться важливі для економіки підприємства, такий рівень зарплат буде непідйомним.
Раніше, нагадаємо, розповідали як захиснику звільнитися з військової служби після полону.
Читайте також:
Чому військові йдуть в СЗЧ? Проаналізували судові справи у Вінницькій області
Процедура звільнення з військової служби: адвокатка називає підстави та перелік документів
Мобілізація замість в'язниці: як уникають покарання хабарники?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.