Про туристичну новинку у маленькому наддністрянському селі розповіла 20minut.ua керівниця ГО «Ямпільщина Туристична» Мирослава Марченко.
За її словами, відкриття такого маршруту стало можливим завдяки тому, що у село переїхав жити професійний альпініст.
Павло Бодруга тривалий час займався промисловим альпінізмом. Здавна захоплюється справою підкорення висоти.
Чоловік був вражений тим, у якому місці розташоване село з жіночим ім’ям — Оксанівка.
Круті схили Дністра привертають увагу скелями, що мають незвично білий колір.
І це ще не все. У них багато печер. Печери рукотворні. Колись давним-давно у них знаходили прихисток люди. Загалом тут 27 печер. Добратися до них можуть тільки скелелази. Коли їх досліджували науковці Камянець-Подільского університету, їм допомагали скелелази.
—Мало хто знає, що в Оксанівці в одній зі скель є залишки печерного храму, — розповідає Мирослава Марченко. — Про Лядівський скельний монастир, що у сусідньому Могилів-Подільському районі, багато говорять, пишуть, туди проклали маршрут паломники.
У нас теж могло це бути. Потрібні кошти для відновлення храму. Незважаючи на це, все одно показуємо його туристам.На відміну від печер, до храму можна добратися пішки.Схил дуже крутий, тому туристів щоразу попереджають про те, щоб залишалися уважними.
Втім, Оксанівка також набуває популярності серед туристів. Тут уже побували не лише мандрівники з різних областей нашої держави. Приймали зарубіжних гостей.Недавно зустрічали бразильця.
Родзинкою туристичної Оксанівки є те, що місцеві мешканці влаштовують для приїжджих покази народних свят і обрядів. Частують їх стравами, які готують у печі.
У приміщенні місцевого клубу обладнали декілька готельних номерів. Охлчі залишитися мають можливість заночувати.
Торік проклали водний маршрут. Пропонували спуск на човні порічці Мурафа, що є притокою Дністра.
У нинішньому році організували заняття з підняттям на білі скелі.
Павло Бодруг, оселившись в Оксанцівці, поринув у давню стихію скелелазіння.
Спершу сам випробував облюбований маршрут. Відтак став навчати охочих азам цього непростого уміння. Альпініст готовий і надалі навчати скелелазінню. І туристів, і місцевих. Від Оксанівки до Ямполя, як кажуть, рукою подати. Поруч села Біла, Гальжбіївка.
Молодь завжди цікавилася незвичним захопленням. Карабкатися по скалах з допомогою спеціальних пристроїв — це одне з тих захоплень, що приваблює найперше юнаків. Але й дівчата уже спробували себе, одягали спорядження альпініста.
В один із осінніх днів Павло Бодруг демонстрував, як підніматися на скелі. Разом з ним робив це Руслан Беспалько. За їхніми діями внизу спостерігали ті, кому цікаво було подивитися, як долають скелі. Серед них були двоє сміливих дівчат — Діана Шиян і Світлана Созанська. Вони перші з представниць жіночої статі вирішили підкорити білі скелі.
Як стверджує Мирослава Марченко, підніматися на кручі Дністра можна і туристичними стежками. Їх проклали активісти організації «Ямпільщина Туристична».
Скелелазіння потребує спеціального спорядження. Туристів необхідно забезпечити спусковими механізмами, «карабінами», засобами захисту, звичайно, спеціальними мотузками, що їх використовують альпіністи.
Якщо знайдуться такі, хто має можливість і виявить бажання допомогти нам у цьому, тобто у наданні такого спорядження, будемо вдячні їм. На знак подяки, радо зустрінемо в Оксанівці. Організуємо екскурсію. Покажемо родзинки, одна з яких памятний знак... мідії. Ними рятувалися у роки Голодомору.
З Вінниці можна їхати двома шляхами. Один з них через Могилів-Подільський, по так званій сталінській трасі (М-21). До речі, траса на більшому відрізку, відремонтована. Далі прямувати у бік Ямполя. Але до самого міста не доїжджати. Біля села Біла звернути праворуч — Оксанівка буде поруч. Цей шлях зручний для тих, хто захоче побувати ще й у Буші. Село знаходиться на відрізку дороги між Могилевом і Ямполем.
Другий шлях до Оксанівки через Тиврів, Шпиків, Томашпіль, Ямпіль. З Ямполя їхати у бік Могилева.За мостом через річку Мурафу невдовзі буде поворот ліворуч, це дорога на Оксанівку.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер