«Чекаємо рішення сесії»: чи буде в Буші заказник «Гора Лисківка»?

«Чекаємо рішення сесії»: чи буде в Буші заказник «Гора Лисківка»?
На маківці гори Лисківка ростуть червонокнижні рослини. Їх дослідили науковці Уманського педагогічного університету і Ботанічного саду імені Гришка, тому вирішили створити природний заказник «Гора Лисківка»
  • Проєкт рішення про створення ландшафтного заказника місцевого значення «Гора Лисківка» схвалили на засіданні комісії облради.
  • Щоб документ набрав чинності, його мають підтримати депутати на сесії.
  • Як сприйняли таке повідомлення мешканці Буші, які  ініціювали створення заказника?

Учасник ініціативної групи із захисту гори Лисківка у селі Буша Ямпільської громади Кузьма Федченко каже, що про рішення комісії йому повідомили одразу після її засідання. Журналіст «20 хвилин» запитав, чи задоволений він таким результатом? 

—Поки що це тільки рішення комісії, — каже співрозмовник. — Щоб документ набув чинності, його мають схвалити депутати на сесії облради. Як вони голосуватимуть, ми не можемо це передбачити. Розмови з приводу створення заказника тривають уже не один місяць.

Співрозмовник нагадав, що наукове обґрунтування про необхідність створення заказника підготовлено ще у вересні 2024 року. Цю роботу виконала Асоціація захисників довкілля із залученням науковців. У жовтні минулого року Вінницька обласна військова адміністрація та благодійний фонд «Миролад» звернулися з клопотанням до облради про необхідність вирішення питання створення заказника. Далі було оприлюднено проект рішення облради про оголошення об’єктом природно-заповідного фонду ландшафтний заказник місцевого значення  «Гора Лисківка».

Відео дня

Співрозмовник ще раз повторює, що сесія облради має ухвалити рішення, тільки тоді можна буде говорити, що заказник офіційно створено і депутати підтримали нашу громаду,  поки що…

900 листів на підтримку громади

Запитую співрозмовника, коли спілкувалися з представниками компанії «Сі Еволюшн». Нагадаю, саме ця компанія виграла тендер на розробку родовища корисних копалин на горі Лисківка. У підприємців є документ про перемогу у тендері, але нема дозволу на використання землі. Його мала б надати Ямпільська міська територіальна громада. Земельна ділянка перебуває у комунальній власності громади. Втім, такого дозволу «Сі Евольшн» не отримала.

 

Для того, щоб розпочати роботи, потрібен ще один документ — оцінка впливу на довкілля майбутнього кар’єру. Його видає Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. За словами Кузьми Федченка, такого дозволу підприємці також ще не отримали.

— Так, вони приїжджали до нас у село, — говорить пан Федченко. — Було це наприкінці минулого літа, невдовзі після того, як на горі сталася пожежа. Приїжджав той самий чоловік, який раніше називав себе технічним директором компанії, тепер каже, що він фінансовий директор. Як тільки він з’явився у селі, люди одразу повідомили мені. Ми пильнуємо за приїжджими. Люди одразу інформують, якщо хтось з них з’являється у селі або прямує на Лисківку. Так було і того разу.

Як пояснив співрозмовник, з представником «Сі Еволюшн» розмовляли у центрі села. У розмові брала участь директор історико-культурного заповідника «Буша» Ірина Захарчук, активіст, місцевий історик, ініціатор створення заповідника і його перший директор Олександр Пірняк.

— Ми відверто сказали приїжджим, що їм нема тут що робити, що вони даремно витрачають час і кошти на дорогу, бо громада за жодних умов не дозволить розробляти кар’єр, — каже Кузьма Федченко.

До речі, Міндовкілля отримало 900 листів і звернень, зокрема, і від міжнародних структур про захист гори Лисківка.

— Такої кількості звернень з приводу одного й того ж питання міністерство не отримувало ніколи, — уточнив співрозмовник. — Це ж на кожне з тих звернень треба відповісти…

Суд розгляне позов про недійсність аукціону

Щоб аргументовано і кваліфіковано протистояти компанії «Сі Еволюшн», бушанці залучили до цього юридичну компанію. Уклали з нею угоду і тепер упевнені в тому, що є надія на позитивне вирішення питання.

Так, 11 лютого 2025 року, у Господарському суді Києва розглядатимуть питання про визнання недійсним аукціону на надання спеціального дозволу компанії «Сі Еволюшн» на розробку кар’єру корисних копалин у Буші.

— Нам стали відомі ще деякі факти, які працюватимуть на нас, на громаду, — продовжує співрозмовник. — Документи 2007 року про дозвіл на розробку родовища на горі Лисківка були сфальсифіковані.

Пан Федченко звернув увагу на ще одне порушення. Каже, що перевіркою встановлено, що проби корисних копалин на місці майбутнього кар’єру підприємці брали незаконно. У них не було на це дозволу власника земельної ділянки. Такі дії правоохоронці визнали порушенням чинного законодавства.  

Перший заступник голови облради Володимир Кістіон зазначив, що у 2007 році Державна служба геології та надр України видала ліцензію на видобуток корисних копалин у Буші на горі Лисківка. Відтоді минуло майже 20 років. Процес від прийняття рішення і проведення досліджень розтягнувся у часі. Змінилися позиції, думки і прагнення мешканців громади.

— Ми не повинні споганити територію через виробничі інтереси, — каже Кістіон. — Так, виробництво потрібне, надходження до бюджету потрібні, але маємо ставити на вагу цінність двох позицій та вже зараз думати, що буде в майбутньому і що залишимо нашим дітям. Точку зору поширила прес-служба облради на сайті.  

Два мільйони за перемогу у торгах

Юрист компанії «Сі Еволюшн» Олена Павленко під час розмови з журналістом «20 хвилин» неодноразово повторювала, що компанія отримала на законних підставах спеціальний дозвіл на розробку родовища. Компанія діяла згідно з чинним законодавством. Не допустила жодних порушень. Сплатила велику суму коштів за участь в електронних торгах, це понад два мільйони гривень. Торги проводила державна установа.

Зрозуміло, що створення природного заказника не дасть можливість здійснювати розробку родовища.

На думку юристки, ухвалювати рішення про створення заказника у той час, коли тривають судові провадження.

Нагадаємо, аукціон на отримання спецдозволу на розробку родовища у Буші відбувся 26 березня 2024 року. Ціна лота становила понад два мільйона гривень
 

Читайте також:

Хто ловив убивцю композитора Леонтовича: нові факти загибелі автора «Щедрика»

Хочуть до своїх. Хто із засуджених вінничан прагне поїхати до росії?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up