Хочуть до своїх. Хто із засуджених вінничан прагне поїхати до росії?

Хочуть до своїх. Хто із засуджених вінничан прагне поїхати до росії?
  • Люди, які отримали вироки за співпрацю з окупантами або за держзраду, можуть обмінятися на українців, які перебувають в полоні росії.
  • Дані про них регулярно публікують на сайті «Хочу к своим». З Вінницької області наразі там представлені шестеро. Що про них відомо?

«Хочу к своим» — публічний проєкт органів держвлади, де представлені засуджені за співпрацю або допомогу російським окупаційним силам. Ці люди дали згоду на обмін на військовополонених українців. Серед таких охочих поїхати до росії є вінничани.

То не я писав, бо мій акаунт зламали

67-річний уродженець села Безводне Ямпільського району Вінницької області Володимир Наконечний, який проживав у Вапнярці, засуджений до п'яти років ув’язнення за поширення проросійських матеріалів у «Однокласниках».

Вирок про визнання його винуватим за «виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників» (частини друга та третя статті 436-2 Кримінального кодексу України) ухвалив Томашпільський райсуд ще 12 березня 2024 року.

Захист подав апеляцію, але Вінницький апеляційний суд залишив вирок без змін. З матеріалів справи читаємо, що Володимир Наконечний систематично поширював публікації та відеоматеріали, які виправдовували російську агресію, прославляли окупантів і звинувачували українську сторону у злочинах. Зокрема, це матеріали про «звільнення» Мелітополя, про «жорстоке ставлення» до полонених в Україні росіян, а також дописи, що заперечували ракетний удар по ТЦ у Кременчуці.

@vn20minut Зрадили Україну і «хочуть до своїх». Дізналися, хто з засуджених вінничан прагне поїхати до росії ▶️ #вінниця #вінницькаобласть #україна #війна #зрада #тюрма #зрадникиукраїни #обмін ♬ оригінальний звук - Новини Вінниці

Наконечний не визнав своєї провини, заявляючи, що його акаунт зламали. Це ж заявляв захисник чоловіка і посилався на те, що зібраних слідством доказів недостатньо для притягнення до відповідальності. 

Однак апеляційний суд підтвердив законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції. Судді зазначили, що Володимир Наконечний усвідомлював протиправність своїх дій і навмисно поширював матеріали, які виправдовували російську агресію.

Дали реальний строк за небажання виправлятись

42-річний Віталій Чемерецький ув’язнений на строк три роки шість місяців. Ладижинський міський суд визнав його винним за «посягання на територіальну цілісність і недоторканність України» (частина перша статті 110 Кримінального кодексу).

За матеріалами справи, уродженець Чернівецької області в період з 2014 по 2017 роки неодноразово публікував у «Вконтакте» та «Одноклассниках» фотографії та відео із закликами до створення «народних республік» у Вінницькій, Запорізькій, Херсонській та Одеській областях. Експертиза підтвердила, що ці публікації містили прямі заклики до порушення територіальної цілісності України.

Слідство встановило, що Чемерецький діяв умисно, а його дії спричинені обуренням щодо суспільно-політичної ситуації в країні, яке він висловлював у своїх дописах.

Чоловік уклав угоду з прокурором про визнання винуватості, і через щире каяття суд звільнив його від відбування покарання з випробувальним терміном на два роки. Однак 22 грудня 2022 року Ладижинський міський суд скасував умовне засудження Віталія Чемерецького. 

Причиною стали систематичні порушення громадського порядку та адміністративні правопорушення. У період з червня 2021 року по вересень 2022 року Чемерецький 11 разів притягувався за домашнє насильство, появу в нетверезому стані в громадських місцях, дрібне хуліганство та неповагу до суду.

Представник органу пробації заявив, що така поведінка підсудного свідчила про його небажання виправлятися. Водночас аргументи захисту щодо наявності у Віталія Чемерецького п’ятьох дітей на утриманні та його заяви про намір виправитися були визнані судом недостатніми.

Засудив діяльність «біолабораторій» у Вінниці

74-річного пенсіонера зі Жмеринки, уродженця міста Алчевськ Луганської області, Миколу Михайліченка у квітні 2023-го визнали винним у держзраді. Жмеринський міськрайонний суд засудив його до 15-ти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

У вироку читаємо, що восени 2022 року Михайліченко збирав і передавав представникам гру рф інформацію військового характеру: координати розташування військових об’єктів, органів влади, лікарень, де лікувалися українські військові, а також об’єктів критичної інфраструктури. 

Крім того, він знімав відео пошкодженої ракетним обстрілом тягової підстанції «Жмеринка Подільська». За ці дії Михайліченко отримував грошову винагороду.

На суді Михайліченко частково визнав провину, підтвердивши, що всі дії, описані в обвинувальному акті, були здійснені ним. 

Але також він заявляв, що був спровокований працівниками СБУ і діяв нібито з метою «самостійного розкриття цієї справи». Він також пояснив, що все життя служив у збройних силах Радянського Союзу, був під контролем КДБ і вважає себе вірним присязі, яку прийняв ще в радянські часи. 

Також він говорив, що має негативне ставлення до «англосаксів, які захопили владу в Україні» та до діяльності біолабораторій на території країни, зокрема, у Вінниці.

Суд встановив, що Михайліченко діяв свідомо, виконуючи завдання російських спецслужб. А його твердження про провокацію від СБУ і намір розкрити цю справу самостійно суд визнав спробою уникнути відповідальності. Аргументи захисту про похилий вік обвинуваченого також відхилили, через високу суспільну небезпеку його дій.

Крім призначення ув’язнення на 15 років суд конфіскував авто Mercedes-Benz 240 Миколи Михайличенка; мобільні телефони та комп’ютер, які використовувалися ним для передачі інформації. Вінницький апеляційний суд залишив вирок першої інстанції без змін.

Познайомився з фсб під час відпочинку в Криму

62-річний львів'янин Володимир Кузнєцов, який проживав у Кременчуці Полтавської області, значиться як уродженець Вінниччини.

Він був засуджений Крюківським районним судом Кременчуку до 12-ти років позбавлення волі за державну зраду, хоча на згаданому сайті його термін чомусь вказаний як п'ять років.

У матеріалах справи читаємо, що Володимир Кузнєцов у 2014 році під час відпочинку в окупованому Криму встановив контакт зі співробітниками фсб рф. У період з 2014 по 2019 роки він передавав їм інформацію про суспільно-політичну, соціально-економічну та військову ситуацію в Полтавській області й Україні загалом.

Для передачі даних Кузнєцов використовував електронну пошту, створюючи чернетки з текстовими повідомленнями та прикріпленими файлами. Такий підхід дозволяв його кураторам із фсб отримувати необхідну інформацію без відправлення листів.

Особливу увагу привернув епізод у квітні 2019 року, коли Кузнєцов передав списки працівників ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна», які перебувають на військовому обліку, зокрема, учасників бойових дій. Також він надав дані про офіцерів запасу, солдатів і сержантів із мобілізаційними розпорядженнями.

На суді Володимир Кузнєцов повністю визнав свою вину та розкаявся. Суд це врахував як обставини, що пом’якшують вирок. Але з огляду на тяжкість злочину, спрямованого проти основ національної безпеки України, суд не міг застосувати умовне покарання. У результаті Кузнєцов отримав 12 років ув’язнення.

Хотів «викрити» російського куратора

31-річного Володимира Калачика, мешканця Вінниці та уродженця села Голодьки Хмільницького району, засудили до 15-ти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Вирок про держзраду ухвалив Вінницький міський суд. У ньому йдеться, що у травні-червні 2023 року Володимир Калачик, працюючи комірником у ТОВ «ІТЦ Енергооблік», збирав та передавав ворогу інформацію військового характеру: фотографував стратегічні об’єкти, зокрема, «45 експериментальний механічний завод» та казенне науково-виробниче об’єднання «Форт» МВС України.

Калачик фіксував розташування військових патрулів, бойової техніки та блокпостів, збирав дані про точки доступу Wi-Fi та мобільні вишки. Уся інформація передавалася російському куратору, ймовірному співробітнику фсб, через Telegram.

Під час судового засідання Калачик заперечував свою вину, стверджуючи, що насправді він мав намір «викрити» свого російського куратора, якого нібито вважав громадянином України. За його словами, він навмисно надавав застарілу та загальнодоступну інформацію. 

Але для суду такі аргументи були недостатніми. Мовляв, передані Володимиром Калачиком дані були актуальними та мали чіткий військовий характер. Ба більше, листування між підсудним та російським куратором свідчить про те, що вінничанин був обізнаний про справжню особу свого співрозмовника та його приналежність до російських спецслужб.

Тож Вінницький міський суд визнав дії Калачика державною зрадою в умовах воєнного стану. Вінницький апеляційний суд залишив вирок без змін.

Шукав позиції ЗСУ та рив окопи для окупантів

39-річний Валентин Білієнко був засуджений за колабораціонізм (частина сьома статті 111 Кримінального кодексу України). Строк ув’язнення — п’ять років.

Оскільки у його заяві на обмін був прихований номер, за яким справа була внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань, через судовий реєстр не вдалося знайти вирок Білієнку. Маємо тільки коротку характеристику на сайті «Хочу к своим».

«В період часу з 15 березня по 30 березня 2022 року, знаходячись на тимчасово окупованій території Іванківської ТГ Вишгородського району Київської області, за попередньою змовою із невідомою групою осіб допомагав окупаційним військам країни-агресора рф. А саме: надавав ворожим військам допомогу у пошуку місць розташування у веденні бойових дій проти ЗСУ, показував місцезнаходження адмінбудівель та навчальних закладів у Іванкові, брав активну участь у спорудженні окопів та інших захисних споруд для збройних сил країни-агресора», — йдеться в описі.

 

Читайте також:

Цих людей з Вінниччини внесли у реєстр держзрадників: дізналися, чи покарали якось їх

Або невинні, або штраф: дізналися, які вироки найчастіше виносять хабарникам на Вінниччині

У Вінниці суд забрав квартиру в прихильниці «руського мира» — Ми дізналися, які були підстави

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (9)
  • Ілаб
    Перед відправкою каструвати
  • Эксперт Сливов
    Заберіть мене звідси, швидше!
  • Кариша ( интим в профиле)
    Мальчики, кому помочь кончить?❤️
  • Анжела Киричук Пиньковская
    Вінничина... Що у головах тих істот?  Зазвичай тільки й пишуть про тих, хто зі Сходу чи Півдня накликав "освободітєлєй". Намагаюся нікому нічого не доводити, не пояснювати, що люди різні є кругом... Просто тим регіонам, куди не дійшли рашисти, пощастило більше, ніж людям з півдня чи зі сходу... Тут через таке решето доля всіх пересіяла. Багато хто відкрився з такого боку, що й не думати не могла (я і про позитивне, і про негативне...). Не дай Бог, пережити всім те, що багатьом українцям довелося пережити під час  окупації.  Але якщо б раптом життя поставило в такі умови   й тих, хто живе далеко й більш-менш безпечно.....?  Скільки "випливло б"  ще таких істот? Чужа душа - темний ліс.

keyboard_arrow_up