Або невинні, або штраф: дізналися, які вироки найчастіше виносять хабарникам на Вінниччині

Або невинні, або штраф: дізналися, які вироки найчастіше виносять хабарникам на Вінниччині
  • Часто можна почути про те, що затримали посадовця, який взяв хабар. Але не завжди дізнаємося, яке покарання він отримав.
  • Тож ми переглянули вироки в судовому реєстрі та перевірили, які покарання отримали хабарники на Вінниччині протягом останніх кількох років.

Нещодавно поліція Вінницької області повідомила про те, що на хабарі взяли чергового посадовця. Це наштовхнуло автора на те, щоб проглянути реєстр судових рішень та подивитися, які вироки суд виносив людям, котрі намагались дати хабар або ж навпаки брали чи навіть вимагали.

Звернемо увагу, що далі буде іти мова про вироки першої інстанції: Вінницький міський та районні чи міськрайонні суди. 

Покарання у вигляді штрафів

Зазвичай такі дії кваліфікують статтею 368 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за прийняття пропозиції, обіцянки або отримання неправомірної вигоди. Карається цей злочин позбавленням волі до 10 років із забороною обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Відео дня

Також переглянули справи, в яких посадовців викрили у зловживанні впливом. Цей злочин визначений статтею 369-2, і карається він позбавленням волі на строк до восьми років.

Проте, за нашими спостереженнями, більшість таких справ закінчуються штрафом та відстороненням від посади на один рік. Наприклад, саме так було у наступній справі.

Лікар-невролог неврологічного кабінету поліклініки КНП «Хмільницька ЦЛ», яка є членом військово-лікарської комісії, вимагала 300 доларів США за підтвердження нею діагнозу для визнання військовозобов'язаного непридатним до військової служби.

Суд призначив лікарці легке покарання, оскільки вона визнала свою вину: штраф у розмірі 34 тисячі грн. з позбавленням на рік права обіймати посади у військово-лікарських комісіях. Крім того жінці повернули попередньо арештоване майно, де були 20 тисяч грн.

Таке ж покарання чекало на майстра лісу Погребищенського лісництва. Чоловік незаконно продавав деревину. Замість того, щоб сплачувати суму на рахунок лісництва, зароблені кошти він клав собі в кишеню.

Брав лісничий 7000 гривень за один завантажений лісовою продукцією автомобіль, таких завантажили три. Таким чином, як сказано в справі, він отримав 21 тисячу 500 грн. Людина, яка закупляла деревину, була у змові з правоохоронними органами, тому лісничого затримали на місці злочину.

Чоловік одразу визнав свою вину і отримав у покарання штраф 35 тисяч 700 грн. з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на строк рік.

В одній лікарні два скандали

Натрапила також на дві справи, які трапилися в одному й тому ж медичному закладі з різницею в декілька місяців.

Майор медичної служби Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону запропонував пацієнтові, який проходив у цьому закладі реабілітацію, за 300 доларів США перевестися до лікарні Ющенка, щоб продовжити термін стаціонарного лікування і не повертатися до служби.

Після виконання домовленостей майору повідомили про підозру. Чоловік свою провину визнав. Тож суд обрав покарання у вигляді штрафу в розмірі 68 тисяч гривень з позбавленням права обіймати посади на один рік. Крім того, обвинувачуваному повернули конфісковане майно, серед якого були грошові кошти у сумі 2166 гривень та 200 доларів США.

Ще один випадок стався з лікарем-статистом медичного пункту військової частини. Він пообіцяв за 2500 доларів США вплинути на прийняття рішення про непридатність солдата працівниками Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону. Кошти передавали чоловіку частинами: спочатку 500 доларів США, далі 1500 і пізніше ще 500 доларів США.

Після виконання домовленості чоловіку повідомили про підозру. Своєї вини він не заперечував та розкаявся. В результаті суд визнав його винним та засудив до штрафу в розмірі 93 тисячі 500 гривень.

Визнали невинуватими

Натрапили також на ряд справ, в яких посадових осіб визнали невинними. Для огляду вибрали найцікавішу, розгляд якої почався у 2020 році, а завершився у 2023-му.

Мова піде про головного державного ревізора-інспектора ГУ ДПС у Вінницькій області та головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників Гайсинського та Тростянецького управлінь ГУ ДПС області, яких звинуватили у вимаганні 15 тисяч доларів США.

Хабар посадовці хотіли від представників підприємства ТОВ «Виробник-Агро». Аргументом, як свідчив один з працівників, було те, що після перевірки нібито зафіксували багато порушень. Тож податківці висунули пропозицію з хабарем, чим обіцяли зменшити штрафи для підприємства. 

У день передачі суми посадовців затримали та вилучили у них 9800 доларів США (сувенірні), 5200 доларів США (з різними серіями і номерами), 14 300 гривень, 1015 євро та 8635 доларів США.

Проте, в ході розслідування підозрювані заперечували факт вимагання коштів. Вони не знали, як деякі гроші з'явилися в портфелі одного з чоловіків. Ніхто з них не визнав вини.

Щоб переконати суд у своїй невинуватості, підозрювані надали ряд доказів: великі суми, які один з посадовців мав при собі, він планував у найближчому часі витратити на купівлю нового авто. Там була частка його дружини.

У цій дивній справі були відео та аудіо записи з дня, коли передавали кошти. Але їх не взяли до уваги, бо не були зафіксовані моменти, які б довели факт злочину. Свідки, які могли б щось підтвердити, також сказали, що нічого про це не знають.

Тож Теплицький суд виніс вирок, яким ухвалив визнати підсудних невинуватими у пред'явлених обвинуваченнях.


Читайте також:

Від фінансистів, інженерів та медиків до дизайнерів: п'ять історій молодих людей, які не бояться змін

Хтось у розшук, а когось без повістки не пускають: репортаж з одного з ТЦК Вінниці

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up