Зрівняні з землею хрести занедбаного старообрядного кладовища викликали чимало запитань у вінничан та родичів похоронених тут. Вони впевнені, що тут зроблять сквер. У міській раді запевняють, що жодних забудов та скверів тут не планується, а бульдозери допомагають розрівняти землю. На фото видно, що разом з надгробками.
Частина кладовища на Привокзальній сьогодні, 31 травня, нагадує звалище: порізані та накладені купами гілки дерев та кущів. Навезена земля майже зрівняла з собою деякі хрести. Різати гілки почали тут у лютому.
- До паски почали землю завозити. Наші пішли до міської ради, там їм сказали, що тут буде сквер. З лавочками та газоном, - каже Настоятель вінницького храму протоієрей Федір Говоров. Але є родичі, які досі відвідують ці могилки. Найкращий варіант зробити там генеральне прибирання, щоб люди могли провідувати своїх родичів.
Останнє поховання тут було у 61 році. На кладовищі захоронено багато відомих православних старообрядників. Серед них священноієрей отець Ісидор Кобзін и священнопротоієрей отець Петро Кобзин.
Вінничанка, яка не захотіла називатись, розповідає, що тиждень тому дізналась, що на кладовищі похоронений її прадід. Він загинув у 1941 році під час бомбардування Вінниці.
- Ми не могли пройти нікуди. Половина території перекопана, кладовище в жахливому стані, - каже жінка. Відшукати надгробок було неможливо через навалену землю та порізані гілки. Жодних громадських слухань ніяких публічних не було. В понеділок я ходила в міську раду, там написано в проекті, що вони збираються зробити сквер. Це місце потрібно впорядкувати, але це кладовище і називати його сквером недопустимо. Хто може гарантувати, що після трьох проходів бульдозером там залишиться хоча б один хрест.
В міській раді запевнили, що жоден сквер чи будь-яку забудову на цьому місці не планують, а проводять капітальні ремонтні роботи.
- Жодної могили не буде знищено, частина зруйнованих могил вже були такими. Було прийняте рішення відновити кладовище. Для того, щоб доглядати за цим кладовищем, необхідно створити рівну поверхню. Обламки могил ніхто з кладовища виносити не буде. Землю розрівняють і посіють траву. Це не буде ні сквером, ні парком, - каже Андрій Дмитрієнко з департаменту комунального господарства та благоустрою Вінницької міської ради.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Там-же захоронены мои предки. Я категорически против. Надеюсь там хоть построят мемориальный комплекс. Да и в конце концов обидно,что город не чтит память коренных жителей.
Щодо "нє чтіт памяті", то чи знаєте ви, що у Вінниці лише за 20-те століття існувало до ста кладовищ.
Три - в Пирогово, три - в Сабарові, два - в районі Калічі, три - на П'ятничанах, центральний парк - це суцільна братська могила репресованих.
Київська - три,
тяжилів - більше одного, але точно не скажу. Старе місто - не менше семи. Малі Хутори - три чи чотири.
Чи були свої кладовища на слов'янці і в тому селі, яке зараз стало приватним сектором в кінці Стахурського, я не знаю, але впевнена, що так. Щось було на хуторі Шевченка, але не можу сказати, чи одне
До цього додаємо ще сквер козицького, з десяток тих кладовищ, на які ще зараз ходять вінничани, "мощі" церкви коло архіва, а також численні кладвища на Замості, на місці яких зараз стоять будинки.
Отже, третина всієї території міста Вінниці стоїть на кістках, до яких ще у 20-му столітті хтось носив квіти. А якщо копнути за 2-3 століття, то майже вся Вінниця - на кістах! Якби всі ці кладовища досі не закрили - де б ми жили?