На дерева та кущі витратять понад 26 мільйонів. Що ще варто знати про озеленення Вінниці?

- Десятки мільйонів гривень — саме стільки Вінниця витратить цього року на дерева, кущі та зелені зони. Висаджуватимуть, дуби, магнолії, лавровишню, сакури та інші рослини.
- А ще у місті вже облаштовують сквери, встановлюють вуличні кашпо й поступово прощатимуться з березами, які більше не витримують наших кліматичних умов.
Озеленення — не просто прикраса міста, а стратегія його майбутнього. Принаймні про це журналісту «20 хвилин» розповіли у КП «Вінницязеленбуд», що спеціалізується на питаннях озеленення, а також у департаменті житлового господарства Вінницької міської ради.
Які основні цілі та масштаби весняної кампанії озеленення 2025 року?
— У першу чергу, кампанія спрямована на підвищення якості міського простору та покращення якості повітря. Через висадку дерев і кущів, формування затінку, зменшення запиленості, шуму та перегріву. Також ми поставили ціль покращити естетичний вигляд міста, покращити психологічний стан містян та створити комфортне середовище для громадських зон.
Скільки дерев і кущів планується висадити, і в яких районах міста?
— Планується висадити 390 дерев по всьому місту та 1 435 кущів, з яких 1 075 — на Сабарівському кладовищі, а 360 — по інших локаціях міста.
Основні місця — центральні та периферійні вулиці, транспортні розвʼязки, алеї, сквери та громадські простори. У планах охопити всі райони міста, особливу увагу приділяємо новим мікрорайонам і територіям, де зелень відсутня або виснажена.
Які переваги має встановлення вуличних кашпо?
— Це мобільний спосіб озеленення місць із твердим покриттям: тротуарів, площ, зупинок. Кашпо не потребують складних земляних робіт, зручні в догляді, швидко надають простору зеленого вигляду та можуть змінювати місце розташування за потреби.
Скільки їх планується встановити?
— Ми вже завершили встановлення. Всього встановили 81 вуличне кашпо в різних частинах міста. Основну увагу приділили пішохідним зонам, зупинкам громадського транспорту, площам та територіям з інтенсивним пішохідним рухом. Встановлення проводили з урахуванням особливостей кожної локації та технічних можливостей.
Яка вартість кожного з тих, що вже встановлені?
— Зараз ми не закуповуємо кашпо. Виготовлялися вони із залишкових матеріалів, що використані під час виконання поточних робіт з благоустрою міста за попередні періоди.
маленьке кашпо
Одне зі вже встановлених кашпо — це шовковиця. Чи матиме вона плоди?
Так, у кашпо висаджено шовковицю, яка буде плодити.
(Тут варто додати, що це дерево знаходиться прямо на зупинці, над місцями для очікування транспорту. Яким чином плоди не забруднюватимуть зупинку з лавочками — невідомо, — авт.)
Який бюджет виділили на озеленення цього року?
— Загальний бюджет на озеленення міста, на 2025 рік, становить 26 428 240 гривень. Озеленення фінансується в межах програми благоустрою міста. Це включає закупівлю рослин, підготовку територій, посадку, догляд за насадженнями, заміну пошкоджених дерев і кущів, а також облаштування елементів підтримувальної інфраструктури — таких як опори, захисні конструкції та матеріали для мульчування.
Скільки в середньому коштує одне дерево або кущ, і які джерела фінансування використовуються?
— Середня вартість одного дерева — 9 523 гривні. Вартість залежить від виду, розміру та специфіки посадки. Основне фінансування — з міського бюджету.
Додатково залучаються позабюджетні ресурси: підтримка бізнесу, грантові програми, благодійні ініціативи.
Які породи дерев і кущів висаджуються цього року?
— Цього року висаджуємо види, які адаптовані до кліматичних міських умов: клени, платани, граби, дуби, магнолії, сакури, ліквідамбри, ялини, ірга, липи, горобини, катальпи. Серед кущів — форзиція, спірея, лавровишня, ялівець, самшит.
Як нові насадження адаптовані до змін клімату?
— Усі зелені насадження вирощені в Україні й пристосовані до нашого клімату. Вони витривалі, не шкодять інженерним мережам, формують тінь, покращують мікроклімат і мають високу декоративність. Такі зелені насадження є стійкими до міських стресів: посухи, загазованості, вітру та температурних коливань.
Адаптивність до змін клімату — це один з основних та головних критеріїв відбору зелених насаджень. Перевагу надаємо тим видам дерев, які швидко відновлюються після стресів та не потребують інтенсивного догляду у складних умовах.
Чи є породи дерев, які більше не підходять для нашого клімату?
— Так, деякі традиційні види втратили стійкість в нинішніх умовах. Вони частіше хворіють, погано переносять спеку, нестабільну вологість, потребують частих замін.
Про які саме види йдеться, і чим вони замінюються?
— Менше використовуємо такі вразливі види, як береза, через їхню чутливість до посухи та загазованого повітря. Їх замінюємо дубами, гледичіями, катальпами, платанами та іншими стійкими міськими породами.
Яка стратегія озеленення міста на найближчі роки?
— Стратегія розвитку Вінницької міської територіальної громади до 2030 року — Стратегія 3.0. Ціль — Зелене місто.
Який пріоритет та особливості цієї стратегії?
— Відповідно до Стратегії розвитку Вінницької міської територіальної громади до 2030 року — Стратегія 3.0, пріоритетом є доступне, безпечне та екологічно чисте середовище. Забезпечення можливості для громадян жити в екологічно чистому середовищі, взаємодіяти із живою природою, мати повсякденний доступ до рекреаційних зон.
Скільки та яких нових зелених зон плануєте створити в місті?
— Плануємо облаштувати нові зелені простори у місцях, де їх не було або де відбулися зміни. Це оновлення скверів, озеленення вулиць, створення затінених маршрутів і нових публічних просторів. Наразі облаштовується сквер на Юності.
Нові зелені зони створюємо як на жвавих вулицях, так і на прибудинкових територіях в районах із недостатньою кількістю насаджень. Це сприяє покращенню якості повітря, зменшенню рівня пилу й шуму, охолодженню міського середовища в спекотний період та підвищенню біорізноманіття.
Чому на Соборній так часто замінюють дерева?
— Соборна є однією із найзавантаженіших вулиць міста, де постійний інтенсивний рух, забруднення та обмежений простір. Дерева постійно піддаються стресам, їхня коренева система ушкоджується, що спричиняє обмеження росту та призводить до засихання.
Які проблеми виникають, і як вони вирішуються?
— Основні проблеми: дія піскосоляних сумішей, загазованість, ущільнення ґрунту, обмежене місце для коренів, механічні пошкодження. У даній ситуації єдиним виходом є висадка більш стійких порід, застосування спеціальних ґрунтових сумішей, встановлення захисних конструкцій, постійний догляд та спостереження.
Як забезпечуєте догляд за новими насадженнями?
— Проводиться регулярний полив, підживлення, мульчування, обрізка, огляд на наявність шкідників і хвороб. Особливу увагу приділяємо молодим деревам і кущам у перші роки після посадки.
Що робите, щоб зберігати та розвивати нові насадження?
— Встановлюємо захисні огорожі, використовуємо спеціальні ґрунтові суміші, проводимо профілактичні обробки, захищаємо від механічних пошкоджень, забезпечуємо простір для коріння. Також застосовуємо рейки та ремені для фіксації стовбурів і правильного формування кореневої системи.
Читайте також:
Зрадники й герої, реформатори й кати: якими були мери Вінниці першої половини ХХ століття
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Альона ХімичЗамість того щоб купити дрони чи те що хлопцям потрібно вони гроші відмивають дерева садять позор державі
-
Nina KardashНіяк не можуть нажертися.вже супер зупинки зробили, що не можна сховатися людям від дощу, особливо на жд. вокзалі. Тепер "озеленять" місто. Позорисько, нема ні совісті ні честі в такий важкий час. Для нашої влади- це час збагачення, це кайф.
-
Лариса КорибутНе стільки «озеленять»як вкрадуть,а на цій площі,що на фото можна ноги зламати,бруківка розбита.Але все б нічого якби не війна.Краще б ці мільйони пішли на дрони.
-
Alona Ellie TsiunkoЯ знайшла рішення не дякуйте: не треба було лишне вирубувати.