У вівторок, 27 жовтня, стало відомо, що Конституційний Суд (далі — КСУ) визнав низку положень антикорупційного законодавства «неконституційними». Повністю рішення суду опублікували учора, 28 жовтня.
Зокрема, КСУ визнав неконституційними:
І також КСУ «врізав» повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК): агентство не може отримувати повідомлення про можливі порушення антикорупційного законодавства та направляти до суду протоколи, а до органів влади висновки про корупційні правопорушення. Рішення остаточне й оскарженню не підлягає.
«Щоб ви собі розуміли навіть в Росії є публічне декларування чиновників. У нас від сьогодні уже немає. Тепер ви не знатимете ні про їх маєтки, ні про їх дорогі годинники та елітні авто. Ми повернулись до вихідної точки 2013 року», — пише автомайданівка Таїса Гайда.
«Народ, не дивуйтесь рішенню КС. Результат був зрозумілим і прогнозованим. А чи РЕАЛЬНО працювали е-декларації? Переслідувалися незаконні збагачення? Працювало НАЗК? Тепер не буде діяти те, що і так не діяло. Депутати приймають, а народ любить, щоб було, а не працювало. Так всі закони в нас не працюють. Тому не дуже і розчаровуйтесь. Змін не було, змін немає, змін не планується», — стверджує адвокат Олександр Білошкурський.
«Стежу за рішеннями Конституційного суду вже багато років. Підписана на їх сторінку, щоб нічого не пропустити. То в мене вже кілька днів око сіпається. Уявляю, як себе почувають юристи та представники антикорупційних органів.. На черзі — скасування безвізу, адже всі передумови його надання скоро буде знищено. Коли суд витирає ноги об закон, то воно завжди так виходить», — пише журналістка Ірина Басенко.
«Конституційний суд позбавив НАЗК багатьох прав. Зокрема мати доступ до реєстрів, складати протоколи про адміністративні правопорушення, вносити приписи про порушення вимог антикорупційного законодавства, проводити «антикорупційні» перевірки в державних органах (зокрема щодо захисту викривачів), звертатися до суду із позовами (заявами) щодо визнання незаконними нормативно-правових актів тощо. RIP. Конституційний суд вбиває НАЗК та декларування чиновників.», — пише громадський активіст Віталій Павловський.
На виконання рішення Конституційного Суду закрили публічний доступ до електронного реєстру декларацій.
Це рішення не зачіпає сторонні ресурси, які використовували дані з державного реєстру: декларації чиновників можна дивитись на сайті declarations.com.ua, однак чи будуть там опубліковані декларації нових посадовців, яких обрали на місцевих виборах-2020, наразі невідомо.
У Національному антикорупційному бюро (НАБУ) повідомили, що через скасування покарання за неправдиві дані в деклараціях будуть закриті 110 кримінальних справ проти чиновників.
У НАЗК кажуть, що рішення Конституційного Суду робить не можливим призначення органів місцевої влади та, фактично, заблокував реалізацію результатів місцевих виборів. Оскільки призначення кандидатів обраних на посади, зокрема голів обласних, районних рад та їх заступників, можливе лише після проходження ними спецперевірок.
У Офісі президента України зазначили, що президент Володимир Зеленський обов’язково використає своє право на законодавчу ініціативу, щоб відновити сталу та максимально ефективну роботу системи е-декларування.
«Українські посадовці та депутати продовжать декларувати своє майно та доходи, а антикорупційні органи матимуть необхідні повноваження для їхньої перевірки та притягнення порушників до відповідальності. Закон в Україні – один для всіх. Навіть для тих політичних сил і діячів, яким кортить підірвати систему електронного декларування», — йдеться у повідомленні.
За п’яну їзду, нагадаємо, півтора дня діяла кримінальна відповідальність.
Схвалюєте рішення Конституційного суду щодо е-декларування?
Читайте також:
«Наша країна стане «містом гріха». Вінничани про легалізацію грального бізнесу
«Руки геть від мови». У Вінниці провели акцію захисту української в школах
Як Окружний суд відмовився скасувати е-квиток у Вінниці. Опублікували повне рішення
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер