«Мій девайс може вибухнути?» — питають вінничани після заборони електронних сигарет

«Мій девайс може вибухнути?» — питають вінничани після заборони електронних сигарет
  • Легальний продаж електронних сигарет і рідини до них почав зворотній відлік, бо у липні наступного року їх в магазинах не буде. 
  • Вулиці міста і відкриті тераси закладів навряд стануть від того менш ароматними.
  • І шкода здоров’ю залишається. Чи навіть наслідки у вигляді вибуху акумуляторів, про які ходять чутки. Чи то правда?

Ще жоден науковець або лікар не довів, що пропускати через дихальні шляхи щоськрім О2 — це природно і безпечно. На цьому і грунтується анти-кампанія відносно паріння (вдихання пару за допомогою вейпу, електронних цигарок…), тому що відповідних досліджень про вплив поки що немає (на відміну від звичайних цигарок). Адже на це потрібен певний час. Втім, час на заборону: продажу, реклами і спонукання до вживання тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин для них — настав 11 липня 2023 року.

Ще один привід?

Тоді на фб сторінці вінницької лікарні швидкої допомоги з’явився пост з жахливими картинками. На них були понівечені обличчя, кінцівки і такий текст:

«Багато хто зараз обговорює заборону електронних сигарет. Не приймаємо участі в суперечках, просто покажемо травми внаслідок вибухів електронного «курева».

Відео дня

Цей пост, багато хто позабирав до себе, як класну ілюстрацію до прийнятого закону — і тим самим спровокував запитання: Мій вейб може вибухнути?

Тому журналістка «20 хвилин» написала на сторінку лікарні швидкої питання: чи дійсні ці фотографії людей, з якими мала справа лікарня, чи це просто фото з інтернету.

Справа в тому, що після спілкування з лікарями, як і з людьми, що не один рік користуються цими девайсами, виявилося, що ніхто не стикався з такими ситуаціями. Говорили про можливу шкоду для організму — всі, і курці, і лікарі. Зокрема, терапевтка Лариса Тищенко каже, що вейпи, електронні цигарки та всяке інше за своїмі шкідливими наслідками прирівнюються до звичайних цигарок.

— Хоча будемо відверті, вейпи ще не досить вивчені, але те, що вони шкодять, можна сказати однозначно. Точно так, як звичайні цигарки, вони викликають подразнення дихальних шляхів, — каже лікарка і додає, що на рахунок цього існують різні думки, зокрема, дослідження, які проводили в Англії та Америці, показали, що пари куріння пошкоджують легеневу тканину і клітини. І це провокує ризик отримати хронічні хвороби легень, астму та захворювання серцево-судинної системи.

Але про випадки травмування від самого девайсу — лікарка не чула.

Але ж воно є?

Так от стосовно фото покалічених поціновувачів електронного курива була наступна відповідь з лікарні:

«Ці фото з бази хірургічного чату. Ніхто з продавців, звісно, вам про це не говоритиме. Вибухають китайські девайси зі слабкими батарейками. Хтось з вінницьких промоутерів у минулому пояснював це в деталях під постом. Попаде на очі — перешлю».

Згодом з лікарні переслали посилання на телеграм чат, але той був приватним. Тож ми вирішили запитати про це в людей, які торгують, які багато років користуються електронними сигаретами, вейпами — що там може вибухнути?

— Я багато років цим займаюсь і сам користуюсь цими девайсами, не чув жодного разу про такі випадки, — говорить Володимир, власник одного з вейб-шопів міста. — Знаєте, що є? Є одноразові сигарети — одноразки їх називають, і є люди, які мають мало грошей. То вони ті одноразки розбирають, розбирають батарейку і напряму через 220 пробують їх перезарядити. Тоді ця батарейка, звісно, може зірватися, але так, щоб воно горіло і травмувало — маячня.

Не все погане, що Китай

— В принципі, такі історії з’являються через те, що люди лізуть туди, куди лізти не потрібно, той самий приклад з одноразками: якщо там немає отвору для підзарядки, бо так вирішив завод — не потрібно його там робити самотужки, — розповідає Олексій, хлопець користується електронними сигаретами вже 10 років, як тільки вони з’явились в Україні, в 2012-му.

Вінничанин зазначає, що небезпечними для себе також є люди, які не вміють користуватися, наприклад, мехмодом (це залізна трубка, в яку вставляється акумулятор, і за рахунок замикання здійснюється паріння).

— Якщо ти новачок, то потрібно брати плату (звичайний вейп), тому що там є захист від всього, від низького опору, від перегріву, — говорить Олексій. — В мехмоді цього немає — це просто залізяка, і якщо ти її перегрів, або якщо дав надто низький опір, є шанс, що акумулятор вибухне, тому що постійно буде в короткому замиканні.

При чому хлопець зазначає, що не варто говорити тут саме про вибух, насправді вибухають акумулятори дуже рідко. Це просто може бути «п-ш-ш-ш» — акумулятор випустить газ, з нього вийде літій. Хоча людина може отримати опік, тому що літій має високу температуру випаровування.

— І окремо про Китай, — говорить Олексій. — Вони всі робляться в там. Просто є оригінали і є дешева підробка.

Що робити з 24-го року?

Дуже гарний бізнес на вейпингу — почав занадто конкурувати з тютюновими компаніями, тож його прибрали за допомогою поправок до закону №1978 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», вважають хлопці (та кого не спитай, так вважають, — авт.).

Згідно цих змін все, що зараз є в Україні, буде в продажу до кінця року. А що робити величезній армії прихильників цих девайсів з 2024-го?

— Давайте будемо відвертими, хто палить цигарки буде їх палити, хто парить вейп буде продовжувати, в тому числі це стосується підлітків, навіть якщо закон прийняли задля збереження їх здоров’я, — говорить Олексій і додає, що не варто розраховувати на глобальні зміни. Просто девайси і рідини будуть ввозитися з-за кордону, а магазини стануть, напевне, пунктами видачі онлайн замовлень.

— Тому що я, наприклад, не збираюсь покидати вейп, я хочу палити, але не хочу смердіти і витрачати купу грошей на цигарки, — каже хлопець. — Проста математика, чому прикрили вейпінг: пачка цигарок коштує в середньому — 100 грн і 3000 грн на місяць. Девайс нормальний 1000 грн — ти його купив і можеш користуватися роками. Основна стаття витрат — рідина, яка в середньому на ринку коштує 220 грн, якщо хочеться чогось смачненького — 970 грн за 120 мл, і її вистачає на місяць. І два-три рази на місяць я міняю картридж за 115 грн. Тобто моя звичка коштує мені набагато дешевше і при цьому від мене не смердить не зна чим.

Ще один рік

Продавці мають право розпродавати залишки, тому поступово, але не пізніше, ніж через рік
ароматизовані сигарети або рідини до е-сигарет зі смаками повністю зникнуть з продажу. З 11 липня 2024 року в Україні буде повністю заборонений продаж цих товарів.

Такі нововведення покликані захистити здоров’я дітей, уберегти їх від початку куріння та зменшити поширеність куріння серед молоді.

«Саме внаслідок ароматичних добавок та агресивної реклами електронних пристроїв для куріння в Україні кожна п'ята дитина у віці від 13 до 15 років курить е-сигарети. Це катастрофічні цифри», — наголошує Дмитро Купира, експерт антитютюнового руху, виконавчий директор ГО «Центр громадянського представництва «Життя».

У МОЗ пояснили, які зміни передбачають заборону продажу:

  • тютюнових виробів з ароматичними добавками (це енергетичні добавки, вітаміни, кофеїн, таурин; добавки, які роблять викиди диму кольоровими), які могли вводити споживачів в оману щодо наслідків вживання тютюну.
  • сигарет та тютюну для самокруток (зокрема, фільтр, папір, капсула яких містить тютюн або нікотин, або смако-ароматичні добавки).
  •  рідин з нікотином чи без, які містять смако-ароматичні добавки (зокрема, зі смаком фруктів, ментолу чи кофеїну).
  • Законом передбачено штраф за їхню реалізацію особам, які не досягли 18 років, у розмірі 1020 грн, а у разі повторного порушення — 10 200 грн

  • Також під заборону підпадає реклама тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин до них. Заборона включає рекламу як у точках продажу, так і в мережі «Інтернет». Також передбачена заборона реклами такої продукції на телебаченні чи як спонсорства на публічних заходах, — підкреслюють у МОЗ.


Читайте також:

Рада підтримала законопроєкт про медичний канабіс. ОПИТУВАННЯ

Пересадили нирки і серце. Лікарня Пирогова увійшла в ТОП-10 за кількістю проведених трансплантацій

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Karabas Barabas
    Ну понятно главное-кричащий заголовок. где про полный запрет?!вижу только ограничения
  • Увы и Ах
    Плохо быть тупым и нелюбознательным. Плохо не читать исследования (в частности, на иностранных языках) и не общаться с врачами и компетентными людьми. Плохо пытаться писюкать статейки, не будучи хоть мало-мальски осведомлённым. Увы и ах.

keyboard_arrow_up