Президент України Володимир Зеленський пропонує Верховній Раді прийняти закон про збільшення з 1 вересня мінімальної зарплати до 5000 гривень. Про це повідомляють у прес-службі Президента.
«Впевнений, що депутати проголосують законопроект, поданий від Президента України, за збільшення мінімальної заробітної плати до п'яти тисяч гривень. Потім другий етап цієї програми — збільшення з 2021 року до шести тисяч гривень. І впродовж 2021 року буде третя частина — ми збільшимо до шести з половиною тисяч гривень», — йдеться в повідомленні.
Чіткий графік підвищення мінімальної зарплати раніше склав Кабмін:
Президент Зеленський вважає, що після підвищення «мінімалки» зростуть доходи бюджетників — вчителів, медиків, соцпрацівників, бо їхні оклади розраховуються за тарифною сіткою, прив’язаною до мінімальної зарплати.
У Мінфіні вважають, що через збільшення мінімалки до 5000 гривень збільшаться надходження з податків до бюджету: додатково 1,7 мільярда отримає Пенсійний фонд, і ще 1,2 мільярда розподілять між собою місцеві та державний бюджет.
І на думку міністра фінансів Сергія Марченка, бізнес, який легально платить офіційну зарплату набагато вище мінімальної, ніяких змін не відчує.
Інвестиційний банкір Сергій Фурса нагадує про причини двократного зростання «мінімалки» у 2017 році: тоді мінімальна зарплата «наздогнала» зростання середньої зарплати після інфляції та девальвації у кризові 2014-2015 роки, коли гривня знецінилася втричі. Тобто, по суті, відбулася відкладена індексація.
«Вже за рік мінімальна зарплата має стати 6500 гривень. Що таке в принципі зростання мінімальної зарплати? З одного боку, це зростання витрат бюджету. Тому що зарплати бюджетників треба підвищувати. І це під час кризи та на тлі рекордного дефіциту бюджету. Значить гроші треба позичати. Але це різке зростання боргового навантаження, яке й так у нас в цьому році значно зросте, з 50% до 67% від ВВП», — пише Фурса.
Ще один аргумент, який одночасно є і «за», і «проти» — детінізація доходів населення.
«Дуже часто в Україні мінімальна зарплата — це офіційна зарплата. Усе інше платять в конверті. Коли ми різко збільшуємо мінімальну зарплату, то просто росте та прозора частина. «Плюс» від цього — чим менше зарплат в конвертах, тим краще. «Мінус» — в кризовий рік це більше навантаження на бізнес, який і так під ударом від карантину і падіння купівельної спроможності населення. Чи потрібна така форсована детінізація саме зараз? Питання відкрите», — вважає інвестбанкір.
Директор з комунікацій проекту, який аналізує бюджет та податки «Ціна Держави» Микола Малуха вважає, що адміністративне підвищення мінімалки веде до зростання безробіття.
Він також розрахував, що в липні 2021 року, коли мінімалка зросте до 6,5 тисяч гривень, то на кількасот гривень збільшиться податок ЄСВ.
«Якщо зараз ФОП (3 група) платить ЄСВ у 1039 гривень на місяць, то при мінімалці 6,5 тисяч як хоче президент буде вже 1430 гривень. З 2022 року нам обіцяють ЄСВ на рівні 2100 грн в місяць. А це призведе до того, що люди позакривають ФОПи, бо якщо в тебе 10 тисяч місячний оборот, то немає доцільності його тримати. Простіше кешем отримувати гроші», — вважає Микола Малуха.
Підставами для зростання мінімалки має бути реальне зростання економіки
«Щоб доходи підвищилися — повинна зростати економіка. Щоб росла економіка — повинні прийти інвестиції, причому бажано прямі зовнішні інвестиції. А щоб вони прийшли, їм необхідно відчувати себе в безпеці. А значить повинна зберігатися макроекономічна стабільність і бути проведена справжня судова реформа і реформа силовиків. І тоді так, зарплати почнуть рости», — зазначив інвестиційний банкір Сергій Фурса.
«Мінімалка» впливає на розмір пенсій. Так, законодавством (частина 2 статті 28) встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком — це 40% від мінімалки. Тобто, якщо парламент ухвалить збільшення мінзарплати до 5000 гривень, то це призведе до збільшення мінімальних пенсій за віком з 1889 гривень до 2000 гривень.
Збільшать розмір пенсії «чорнобильцям», які отримали інвалідність під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та евакуації населення — вони отримують п’ять мінзарплат на місяць (стаття 57 закону).
Зростуть зарплати чиновників та працівників бюджетної сфери. Законопроектом Зеленського хочуть встановити, що оплата роботи працівника 1 тарифного розряду складатиме 2 тисяч 225 гривень. А це через коефіцієнти потягне підвищення окладів ще для 24 розрядів у тарифній сітці.
Зросте податкове навантаження. Збільшаться суми податків ЄСВ, ПДФО, податок на нерухоме майно, оподаткування транспорту, який коштує понад 375 «мінімалок»; туристичний збір тощо.
У тексті до законопроекту №3963, яким хочуть прописати нову мінзарплату, є пояснення звідки на це братимуть гроші:
Головне науково-експертне управління Верховної Ради у своєму висновку до проекту закону зазначило, що «запропонований розмір мінімальної заробітної плати не досягає навіть величини фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який за даними Мінсоцполітики складає 5149 гривні та, таким чином, не передбачає забезпечення базових потреб працюючого населення».
Президент Зеленський пропонує нардепам розглянути проект закону на позачерговому засіданні парламенту 25 серпня, після Дня Незалежності України.
Через велику субсидію, нагадаємо, можна залишитися без соцдопомоги. Уряд зробив новий порядок
Схвалюєте ініціативу підняти мінімалку до 5000 гривень?
Читайте також:
Президент Зеленський підписав закон про гральний бізнес. Що зміниться?
«Продавці поступаються в питаннях ціни». Як карантин змінив ринок нерухомості Вінниці
Що таке «чорний ящик» та чому інтернет інколи — це зло? 8 порад з безпеки у кіберпросторі
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
277/30 = 9,23