Меморіальна дошка лицарям Зимового Походу буде в Ольгополі: 105 років тому з селища вибили більшовиків

Меморіальна дошка лицарям Зимового Походу буде в Ольгополі: 105 років тому з селища вибили більшовиків
Учасники автопробігу Віталій Кучинський (на передньому плані) та Олександр Масний розповідають про лицарів Зимового Походу учням ліцею Ольгополя
  • Автопробіг на спомин про лицарів Першого Зимового походу армії УНР здійснили активісти Вінниці.
  • Вони проїхали за маршрутом Ольгопіль — Чечельник — Крижопіль — Ободівка  — Нова Ободівка.
  • Як відгукнулися на подію в селищі Ольгопіль?

Перший Зимовий Похід військових підрозділів армії Української Народної Республіки тривав з 6 грудня 1919-го до 6 травня 1920 року. Підрозділи української армії пройшли за цей час шлях у 2500 кілометрів і здобули перемоги у понад 50-ти боях з більшовиками. Він пролягав територією Київської, Житомирської, Вінницької, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської областей.  Неспроста його називають переможним. Частина цього бойового шляху пролягла територією нашої області.

Автопробіг приурочили  до 105-ї річниці завершення рейду частин армії УНР тилами більшовиків, який називають Зимовим Походом.

Відео дня

Журналіст «20 хвилин» розмовляв з одним з учасників автопробігу. Це — історик, завідувач відділу українознавства Вінницької академії неперервної освіти Володимир Лазаренко.

Подякував за урок історії і…

— Свій маршрут ми розпочали з селища Ольгопіль, — розповідає Володимир Лазаренко. — Символічно, що 1 травня 1920 року тут відбувся бій лицарів Зимового Походу з більшовицькими військами. На той час вони окупували Ольгопіль. Саме під час того бою вояки армії УНР вибили більшовицьких армійців з цього населеного пункту.

За словами співрозмовника, з архівних матеріалів відомо про ще один факт. До Ольгополя приїжджав керівник Уряду УНР часів Директорії Ісаак Мазепа. Тут він зустрічався з командирами підрозділів української армії, які брали участь у рейді. Здійснював планування, узгоджував напрямки маршруту і дій підрозділів армії УНР.

Наведені факти зацікавили не тільки учнів місцевого ліцею, з якими спілкувалися учасники автопробігу. Вони викликали інтерес у голови Ольгопільської громади Миколи Савченка. З цікавістю вислухав розповідь гостей також керівник агрофірми «Ольгопіль» Павло Каленич. Об з історії їхнього селища.

Павло Каленич подякував гостям за урок історії, що стосується Ольгополя. Відтак зауважив, що цей факт варто було б відобразити на меморіальній дошці. Щоб нинішнє і майбутні покоління знали про події, що відбувалися на теренах населеного пункту у роки Української Революції.

Гості подякували керівнику господарства за намір донести історичний факт до громади.

— Домовилися, що історики підготують текст меморіальної таблиці, можливо, доповнимо його зображенням лицарів Зимового Походу, і передамо макет в Ольгопіль на погодження з представниками громади, — каже Володимир Лазаренко. — Голова тамтешньої громади разом з керівництвом ліцею та агрофірми  визначать місце встановлення пам’ятної дошки. Пам’ятати героїчні сторінки нашого минулого особливо важливо у нинішній час, коли українці протистоять тому самому агресору, що і сто років тому.

Хто організував автопробіг?

Ініціативу про проведення патріотичного заходу подав Олександр Масний, директор школи села Уладівка Хмільницького району.

Олександр Масний домовлявся на місцях про аудиторію, прокладав маршрут. Освітянина підтримали Віталій Тучинський, доцент факультету історії і міжнародних відносин педагогічного університету імені Коцюбинського, Володимир Лазаренко, завідувач відділу українознавства Вінницької академії неперервної освіти, Володимир Воловодюк, голова обласного Товариства козацького полку імені Івана Богуна.

Під час зустрічей зі старшокласниками у школах Ольгополя, Чечельника, Крижополя, Ободівки та Нової Ободівки розповідали про лицарів Першого Зимового Походу. Інтерес до такої події підсилювався тим, що говорили про події, які відбувалися у їхньому населеному пункті.

Коли понад сто років тому більшовицькі війська прийшли на нашу землю, українці чинили опір. Робили це у боях. Звільняли від них частину населених пунктів, вибивали з них червоних окупантів.

Про цю героїчну сторінку нашої звитяги, на жаль, не розповідають у підручниках історії. Не дивно, що про неї знає мало людей.

Учасники автопробігу ставили за мету донести до нинішнього покоління, особливо молоді, невідомі або маловідомі для них історичні факти.

Зате учнівська молодь  обізнана про нинішні події, каже Володимир Лазаренко. Приємно було чути від них інформацію про те, що одній з бригад ЗСУ присвоєно ім’я лицарів Зимового Походу. Юнаки і дівчата знають імена земляків, які нині боронять країну від російських окупантів. Пам’ятають тих, хто загинув на полі бою.

Учасники автопробігу зустрічалися також з працівниками двох музеїв: у селищі Ольгопіль зустріч з колективом закладу організувала директорка Валентина Бондар, у Новій Ободівці — її колега Ольга Кучер.

— Лицарі Зимового Походу понад сто років тому громили російських окупантів так само, як нинішнє покоління українців сміливо громить того ж ворога, написав у Фейсбуці після автопробігу Віталій Тучинський.

 

Читайте також:

«Якщо загину, поховайте разом з хлопцями на Алеї Слави»: які ще дві заповіді залишив доброволець

За 45 мільйонів гривень мерія Вінниці купує дрони на дроті — подробиці

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up