«Майно та активи — державі»: як вінницькі церкви перевірятимуть на підлеглість центрам впливу у росії?

«Майно та активи — державі»: як вінницькі церкви перевірятимуть на підлеглість центрам впливу у росії?
УПЦ мп у Вінниці / фото ілюстративне
  • Невдовзі спеціально створена комісія перевірятиме релігійні громади УПЦ мп на предмет звʼязку з росією. Що загрожує у разі доведення провини?

Після початку повномасштабного вторгнення, питання російської церкви в Україні загострилося. Навіть у тилових регіонах на кшталт Вінниччини траплялися гучні скандали з духівниками УПЦ московського патріархату. Чого вартий тільки проросійський митрополит Тульчинський і Брацлавський Іонафан, який підтримав вторгнення росії в Україну, був за це засуджений і майже одразу обміняний на українських військовополонених. Опісля він записував відео з патріархом рпц кірілом у москві. 

Схожі історії фіксували, й фіксують досі, в інших областях країни. Священники мп регулярно стають фігурантами розслідувань та спецоперацій СБУ. Очевидно, що це не подобається суспільству, про що свідчать, зокрема, результати соціологічних досліджень. За квітневими результатами соцопитування, проведеного КМІСом, 63% українців виступали за повну заборону УПЦ мп. Попри усе це, ця структура досі існує у незмінному вигляді. 

Вже у травні цього року нардепи домовилися розглянути законопроєкт про заборону мп у другому читанні (у першому читанні за заборону проголосували ще 19 жовтня 2023-го). Однак чимало народних обранців не мали наміру робити цього. 

Відео дня

Наприкінці липня група депутатів заблокували трибуну, вимагаючи колег таки розглянути заборону УПЦ московського патріархату. Вони навіть пригрозили, що поки не відбудеться голосування, вони не допустять розгляду інших законопроєктів у Раді. 

У серпні прокоментував ситуацію й президент Зеленський, заявивши про підготовку рішення, яке, за його словами, «зміцнить нашу українську духовну незалежність». Врешті, 20 серпня Верховна Рада ухвалила закон про заборону релігійних установ, пов’язаних із росією.

Закон передбачає врегулювання діяльності релігійних організацій й має унеможливити діяльність церков, що керуються державою, яка здійснює агресію проти України, себто — росією.

Релігійні організації, які підозрюються в співпраці з російською православною церквою, мають перевірятися відповідною експертною комісією. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Якщо комісія зафіксує порушення — ДЕСС видасть припис церкві на виправлення ситуації.

— За поданням органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи громадських об'єднань, ДЕСС перевірятиме наявність афілійованих з росією релігійних громад, — розповідає начальник обласного управління у справах національностей та релігії Ігор Салецький. — На сьогодні у нас нараховується понад 500 релігійних громад УПЦ в єдності з московським патріархатом, що зареєстровані офіційно. Ще близько 250 громад УПЦ мп діють поза реєстрацією. Спеціальна комісія перевірятиме, чи не повʼязані вони з росією. Якщо такий звʼязок виявляють, вони отримають припис про його усунення. Якщо у зазначений термін і цього не буде зроблено, починатимуться суди щодо припинення діяльності цих громад, як юрособи.

У разі, якщо суд ухвалить заборонити діяльність громади, буде створюватися ліквідаційна комісія. Її члени фіксуватимуть активи та релігійне майно громади, яке надалі передаватиметься державі або іншій релігійній громаді. 

— У разі заборони вони зможуть збиратися хіба що по хатах, — продовжує Ігор Салецький. — Практична частина усіх цих процесів розпочнеться з червня 2025 року. До того часу буде проводитися підготовка необхідних документів. Суди також у цих справах не тягнутимуться безконечно, оскільки у законі прописано, що вони можуть тривати не більше 90 днів.


Читайте також:

«Отримують 15 мільйонів за загиблого — не можуть дати кілька тисяч на флагшток?»

Врятували лебедя, якого нажахав обстріл у Луці-Мелешківській. У птаха тепер нова родина

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (52)
  • Алла Шевченко

    Я вважаю,що не треба шукати чорну кішку в темній кімнаті,тим більше, що її там немає.Зараз в нашій країні стільки нагальних проблем ! Не треба створювати ще додаткові ! Хай люди самі вибирають свою віру,яку вони давно вже вибрали.В ній є заспокоєння для душі.Наші люди мають на це право..Що стосується ворогів держави,то вони зовсім в іншому місті! Бути розуму та добру.Все буде Україна!
  • Ольга Бірюкова

    А по яким критеріям будуть оцінювати наявність чи відсутність зв'язків?Є якісь нормативні акти, чи чисто суб'єктивно?
  • Elizaveta Plonskaya

    Чи не є в Україні на законодавчому рівні свобода віросповідання? Чи в нас вже давно порушуються права віруючих? Знову брехливі звинувачення. Храм- Це Церква Христова, Небо на Землі. Місце, де звучить Слово Боже, молитва, відбуваються Таїнства. Знов це заборонити під різними соусами, як і в Радянські часи? Це комунізація, а не декомунізація. Хто може людині диктувати, як і де їй молитись? В чому свобода віросповідання?
  • Читач16

    А по яким критеріям будуть оцінювати наявність чи відсутність зв'язків?Є якісь нормативні акти, чи чисто суб'єктивно?

keyboard_arrow_up