Кредити для військовослужбовців. Чому в пільгах для ЗСУ не зацікавлені банки?

Кредити для військовослужбовців. Чому в пільгах для ЗСУ не зацікавлені банки?
  • У той час, коли військовослужбовці захищають територіальну цілісність України, їх права за кредитними зобов’язаннями можуть бути порушені.
  • Вінницька адвокатка Мар'яна Слізяк розповіла, чому банки не хочуть надавати пільги захисникам.

У зв’язку з особливим характером військової служби, яка пов’язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Зокрема, за кредитними зобов’язаннями. Чому банки досить часто відмовляють захисникам у наданні кредиту?

— А все тому, що для військовослужбовців під час дії особливого періоду, зокрема для тих, які призвані на військову службу по мобілізації, діє певна гарантія: вони звільнені від сплати відсотків за користування кредитом, — пояснює адвокатка Мар'яна Слізяк. — Також у випадку порушення договірних зобов'язань перед банком — звільнені від сплати штрафних санкцій. Відповідно, банку просто не вигідно надавати кредит такій особі.

Таким чином, військовослужбовці — з початку і до кінця особливого стану, а резервісти та військовозобов’язані — з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого стану, мають такі пільги:

Відео дня
  • звільнення від сплати відсотків за користування кредитом;
  • звільнення від сплати штрафів/пені за несвоєчасну сплату платежів по кредиту перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами (частина п’ятнадцята статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей»).

На час служби захисники взагалі можуть звернутись в банк із заявою-проханням, не контактувати з ними на час дії пільгових обставин.

Небанківські установи

Також військовослужбовці звільняються від сплати штрафних санкцій, відсотків за користування кредитом не лише стосовно до банків, але і небанківських фінансових установ,

— Зокрема, це можуть бути кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, — каже правозахисниця.

Пільги з погашення основного боргу за кредитною заборгованістю (тіла кредиту) та пільги зі сплати комісій по кредиту — наразі законодавством України не передбачені.

— Однак, щодо погашення тіла кредиту можна звернутись до банку з письмовою заявою про проведення реструктуризації та додати документи, що підтверджують проходження військової служби, а також скрутне матеріальне становище заявника (наприклад, довідка про доходи, розмір заробітної плати тощо).

Звільнення від штрафів, пені та відсотків

Які документи потрібні для звільнення від штрафів, пені та відсотків?

— Документами для звільнення військовослужбовців від нарахування штрафів, пені та відсотків за користування кредитом є: військовий квиток, у якому в відповідних розділах здійснюються службові відмітки, або довідка про призов військовозобов’язаного на військову службу, видана військовим комісаріатом або військовою частиною, а для резервістів — витяг із наказу або довідка про зарахування до списків військової частини, які видаються військовою частиною, — зазначає Мар'яна Слізяк. — Зазначені документи можуть видаватися родинам військовозобов’язаних та резервістів для пред’явлення їх за місцем вимоги.

Таким чином, для звільнення військовослужбовців від нарахування штрафів, пені та відсотків за користування кредитом необхідно письмово повідомити банк про проходження військової служби та надати підтверджуючі документи.

Порушені права за кредитними зобов’язаннями

Що робити, якщо порушені права за кредитними зобов’язаннями?

— Військові, звільнені від сплати відсотків та штрафних санкцій, а також належать до захищеної категорії осіб, — наголошує адвокатка. — У разі порушення прав військовослужбовця за кредитними зобов’язаннями необхідно:

  1. Звернутись до банку з вимогою провести звірку зобов’язань та отримати довідку із сумою залишку заборгованості по тілу кредиту, а також процентах, комісіях, штрафах тощо.
  2. Звернутись до банку із заявою про звільнення від сплати процентів, комісій, штрафів за кредитним договором та про надання кредитних канікул.
  3. У разі незадоволення банком зазначених у заяві вимог — звернутись до керівництва банку з аналогічною заявою, у якій навести відомості про попереднє листування з банком.
  4. У разі незадоволення або часткового незадоволення банком зазначених у заяві вимог — звернутись до суду з позовом до банку. У якості заходів забезпечення позову також можна просити суд тимчасово припинити нарахування платежів за кредитним договором.

 

Читайте також:

Чи має право цивільна дружина загиблого військового на виплати чи спадщину? Запитали в адвоката

З якими запитами військові звертаються до правозахисників? Розповіла вінницька адвокатка

Як оскаржити рішення військово-лікарської комісії? Рекомендації адвоката

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (8)
  • Людмила Решетник

    Жах таке ставлення до тих хто захищає .
  • Тая

    В наших людей такі поняття, що потрібно більше стягнути, якщо ти військовий, особливо з тих, що на війні 😥 неповага у всьому, зате хочуть , щоб військові їх захищали..

    Ann reply Тая

    У якому сенсі «неповага»?
    Суть не в стягнені,суть к випадку загибелі військового хто виплачувати буде суми позичені.
  • Таня

    Давно пора їх на передову
  • Георгій

    Ще ж питання хто буде віддавати кредит у випадку загибелі військовослужбовця.

keyboard_arrow_up