Конфлікт на площі Героїв: від “протистояння” пам’ятників до антисемітських закликів

Конфлікт на площі Героїв: від “протистояння” пам’ятників до антисемітських закликів
Перший день мітингів: серед активістів пройшли чутки про штурм паркану о 17.00. Проте його не відбулося, і о восьмій годині вечора протестуючі більш-менш мирно розійшлися
  • Демонтаж гіпсового погруддя Шевченка, що на площі Небесної Сотні та початок встановлення меморіалу на честь загиблих майданівців спровокували два мітинги та побиття активістів
  • Мер міста написав лист-звернення у СБУ та управління нацполіції щодо антисемітських закликів. Чи дійшов до них документ?
  • Журналісти RIA/20minut опитали вінничан. Більшість із них виявилась не в курсі протистоянь

У понеділок, 29 січня, біля паркану на площі Небесної Сотні майже немає людей. Тиша іноді порушується гавкотом службового собаки десь по ту сторону огорожі. Площу обгородили, бо почалися роботи із встановлення пам’ятника Героям Небесної сотні “Дерево свободи”. Його ініціатори, два благодійних фонди, обіцяють завершити його до 20 лютого, до четвертої роковини розстрілів на Майдані. 

За парканом, що на площі Героїв, зварювальники працюють із залізною конструкцією

У паспорті об’єкта написано “Реконструкція частини площі Майдан Небесної сотні зі встановленням скульптурної композиції”. За паркан нікого не пускають: охоронець на прохання журналіста пройти відповідає, що фотографувати все, що діється на огородженій ділянці, можна тільки через огорожу.

— За пропуском звертайтеся до міськради, - каже він.

Відео дня
blockquote>

Ще кілька днів тому цей паркан був епіцентром конфлікту, який розгорнувся довкола гіпсового погруддя Шевченка та пам’ятника Небесній сотні.

Суть конфлікту

Рішення про встановлення “Дерева свободи” на площі імені Героїв Небесної Сотні ухвалили ще восени, на 23-й сесії міськради – 48 голосів депутатів «за», і 2 «утримались». Хоча вже тоді були невдоволені голосуванням депутатів. І от вночі, 24 січня, бюст Шевченка, який встановили під час вінницького Євромайдану в 2014 році, був знятий, а територію навколо постаменту обнесли огорожею.

Зранку біля свіжозбудованого паркану з’явились активісти, невдоволені тим, що погруддя Кобзаря демонтували, а на його місці збираються почати роботи по встановленю “Дерева свободи”.

У першій половині дня з’ясувалося, що гіпсовий бюст Шевченка вже передано до музею Революції Гідності та АТО у школі №22.

Мітинг за повернення погруддя тривав весь день, і завершився - відносно мирно - близько восьмої години вечора. У неділю, 28 січня, протести розпалилися з новою силою: на площі одночасно відбувалося два мітинги із протилежними цілями. Одна група активістів хотіла бачити бюст Шевченку на колишньому місці, іншу влаштовувало те, що на площі Небесної Сотні встановлюють однойменний же пам’ятник. Ця зустріч закінчилася штовханиною і побиттям активістів, які висловлювались за меморіал Героям Небесної сотні.

Два кримінальні провадження через побиття

Одразу після завершення мітингів 28 січня, побили двох членів громадської ініціативи “Чорний комітет” Владислава Дороша та Дениса Котова, які активно висловлювалися на захист пам’ятника Героям Небесної сотні. Хлопцям нібито подзвонила журналістка з метою взяти коментар, але вже на місці до них підійшли п’ятеро чоловіків, які дістали газові балончики та бейсбольні бити і почали бити хлопців.

Фото журналіста Романа Ковальського

Версій щодо побиття у “чоркомівців” дві. Перша стосується їх діяльності щодо перешкоджання роботі нелегальних казино, друга - активної позиції захисту пам‘ятника Небесній сотні. Після заяви постраждалих, у поліції відкрили два кримінальних провадження. Більше про інцидент читайте за посиланням https://goo.gl/PBLpTb.

Не всі городяни в курсі протистоянь

Журналісти RIA/20minut запитали вінничан про те, що вони думають щодо конфлікту. А також про те, який постамент на площі Небесної Сотні хотіли б бачити вони.

Четверо із восьми опитаних містян виявилися не в курсі проблем.

— Ну і що мені потрібно говорити? Нічого я не знаю, перший раз про протистояння чую. Я тільки цим (Центральним - авт.) парком гуляю, а більше — ніде, - відповів  журналісту  сімдесятирічний пенсіонер Анатолій.

Із восьми опитаних троє підтримали встановлення монументу на честь Героїв Небесної сотні, один висловився нейтрально, і троє сказали, що хотіли б залишити гіпсове погруддя Шевченка на місці.

Антисемітизм та заява до СБУ

У п’ятницю, 26 січня, на черговій сесії міської ради вінницький міський голова Сергій Моргунов прокоментував ситуацію, що склалася навколо демонтажу гіпсового погруддя Шевченку та підготовки до встановлення пам’ятника на честь Героїв Небесної сотні. Нагадав, що у місті до 200-річчя Кобзаря вже встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку на площі Шевченка (колишня Музейна – авт.). Прибічників повернення бюсту Шевченка він назвав псевдоактивістами, сказавши, що через них у Вінниці роздмухується міжнаціональна ворожнеча, прояви антисемітизму та ксенофобії. А тому пообіцяв звернутися до Служби Безпеки України з цього приводу.

Пам’ятник Тарасу Шевченку на площі Шевченка (колишня Музейна) у Вінниці

Імовірно, звинувачення “прошевченківських” активістів у антисемітизмі викликали кілька дописів у Фейсбуці, зокрема Таїси Гайди. У своєму Фейсбук-акаунті вона написала, що так звані вінницькі “Zиdи” “по-злодійськи знесли пам'ятник Шевченку”. Правда, потім цей допис було видалено, а активістка вибачилась за свої попередні висловлювання, зазначивши, що “не можна гніватись і узагальнювати за весь народ через одного українофоба”.

Скрін допису Гайди, який пізніше був видалений
Допис на сторінці Таїси Гайди із вибаченнями

У юридичному відділі міськради все-таки підготували лист-звернення від міського голови Сергія Моргунова на адресу головного управління національної поліції Вінниці, області, а також міської прокуратури та Управління СБУ у Вінницькій області. Як зазначили у прес-службі міської ради, документ повинні були передати адресатам ще 29 січня. У прес-службі Головного управління національної поліції Вінниччини повідомили, що документи до них не надходили.

— Станом на 11 годину 30 січня листа-зверненя до управління Служби Безпеки України у Вінницькій області не надходило. У разі надходження він буде розглянутий відповідно до вимог чинного законодавства, - сказали журналісту у прес-службі СБУ.

Протистояння: точки зору обох сторін барикад

“Не можна ставити питання “або, або”

Андрій Бондаренко, один із засновників “Правого сектору” на Майдані.

— Ця ситуація вже стосується іміджу України у світі. Не можна ставити питання "або Шевченко, або Небесна сотня". Єдине що: пам'ятник Героям Небесної сотні має стояти. Годі вже захищати Шевченка - він геній і пророк, йому захист не потрібен. Але під час війни нам необхідно ставити якраз саме такі пам'ятники, які присвячені нинішнім героям. Будемо захищатися, якщо не буде розуміння, що це не вінницьке, а всеукраїнське питання.

“Погруддя Кобзаря в часи Майдану ставили самі майданівці”

Світлана Бевз, учасниця бойових дій та голова координаційної ради "Вінниччина"

— Той пам'ятник, котрий зараз хочуть поставити на місці Шевченка - то просто ганебний покруч. Іншого, на жаль, слова я підібрати не можу. Поруч із картою України випнуті штирі, паля, і на тій палі насаджені душі Героїв Небесної сотні. Цвіт з того покруча - вишні то чи сакури - опадає на штирі і прогнозовано увесь цвіт нації опадає. Отаким чином прогнозується доля народу. Ми виступаємо за те, аби був гідний пам'ятник Героям Небесної сотні. Має бути пам'ятник і Шевченку. Але має бути діалог, громадські слухання, а не отак підло вночі зносити пам'ятник. Тим паче, що погруддя Кобзаря в часи Майдану ставили самі майданівці.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (13)
  • Олексій

    Любителям Шевченка, якого прибрали з площі: може переіменувати парк Горького у парк Леонтовича? У Нижньому Новгороді, звідки він родом, так парк називається і хай вони цим гордяться, а до Вінниці Горький відношення ніякого немає. Ніхто, окрім нас, нашу історію не буде шанувати. Леонтович тільки однією мелодією став впізнаваний у всьому світі, навіть там, де про  Горького не чули.
  • Жора

    Что такое Правый Сектор....  А вообще в США говорят так...."Где бы нам найти таких тупых,чтобы воевали вместо нас с Россией, да еще за свои деньги"

    https://antikor.com.ua/articles/3710-kto_takoj_jarosh_i_kto_sozdaval_pravyj_sektor_na_ukraine

  • Олексій

    Висновки повинна зробити ВМР — громадські обговорення чи голосування, а не тихо вночі. Це публічне місце, тобто, публіку бажано залучити у обговорення хочаб номінально, ну хоча б попередити. Впевнений, було би без перкану із попереднім оголошенням у ЗМІ — ніхто б і не поцікавився, що роблять. Думка «експертів», що памятники потрібно сумістити — це цирк. Перемішались люди, коні, різні століття...

    Жора reply Олексій

    Возле драм театра ,да и вообще на  театральной площади парни и девушки всегда назначали свидания. А сейчас что будут назначать свидания возе памятника небесной сотни ?  Так может на кладбище  еще свидания назначать?

     Этих людей убили, но в чем их геройство, что они помогли скинуть власть Яныка?  И потом  по всей стране развешивать фото Бандеры который  убивал русских и евреев. Да и вообще идеология Бандеры это фашизм. Не зря Бандера и все что с ним связано запрещены в Изралие, Польше,в России  и в других странах.... Если в Польше пройтись с фагом Правого Сектора и с фото Бандеры.... То  это равносильно самоубийству.... Да и сейчас  там будет принят закон  который  даст пояснения что такое  Бандера....

    Про то как  бандеровцы помогали убивать людей в Бабьем Яру всем известно. Также известно кто сжигал людей в белоруской деревне Хатынь.  Про  то  сколько людей убили в Волыни, а это были в основном поляки  ,то тоже известно.....

    Олексій reply Жора

    Образ "Кровавого фашиста Бандеры" це те саме, що образ "Русскоязычного мальчика распятого на доске объявлений" , тільки століття різні, а автор один — СРСР (НКВД) / Росія (Путінська пропаганда). Ну, у мальчика, якого розіпяли, здається, вже самі автори цього абсурду не вірять.

    Ви наче розумна людина, почитайте хоч щось про Бандеру написане не у стилі російської пропаганди.
  • Василий Иванченко

    Да всем насрать
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
14:45 З’явився білий бенгальський тигр. Чим ще здивує Подільский зоопарк у новому сезоні? photo_camera 13:45 У Вінниці чоловік з сокирою накинувся на контролера обленерго 13:32 «Колосівські» тхеквондисти здобули дві бронзи на турнірі «Hereya open» в Болгарії 13:20 Де смачно пообідати на Вишенці: огляд бізнес-ланчі і не тільки (партнерський проєкт) Від читача 13:03 EPAM Україна та ГО «Загартовані серця» передали Силам оборони 100 автомобілів 12:45 За вбивство продавця трактора хмільничанин сидітиме 15 років 12:21 «Коли в темну пору йшли по траві, іскри сипалися з-під ніг». Спогади про аварію в Чорнобилі photo_camera 12:00 Адреси, де у Вінниці 26 квітня тимчасово не буде світла чи води 12:00 Як знайти роботу в Польщі: поради для українців (Новини компаній) 11:45 Знайшли військових, які переховували вбивць поліцейського з Вінниччини 11:00 Ліквідували ще 950 окупантів. Зведення Генштабу на ранок 26 квітня 10:00 Сьогодні день пам'яті Чорнобиля. Історія та прикмети 26 квітня 09:44 Чи знаєте історію Чорнобильської катастрофи? Тест від 20minut.ua 09:00 Конференц-зали та коворкінги у Вінниці: де орендувати та за скільки? (партнерський проєкт) 21:00 Поліція Вінниччини затримала двох наркоторговців: їм загрожує до 10 років ув'язнення 20:08 «Жирна ціль»: Як військові з вінницьких міні-градів знищили генерала рашистів 20:00 Вінниччина готується до сильного вітру: оголосили жовтий рівень небезпеки 19:00 Воїнам з бригади «Червона калина» передали 20 FPV дронів 18:44 Тест: 10 каверзних питань з історії Вінниці, які змусять вас подумати 18:00 «На війні найважче – бачити дітей на лінії фронту». Історія поліцейського, який пішов на війну
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up