Хочуть зварити 100-кілограмовий вареник. Де і коли?

- Дві тисячі вареників приготували у селі Стодульці Жмеринського району.
- У суботу, 24 липня, тут відбулося десятий раз поспіль свято вареників.
- Після того вирішили готуватися до рекорду. Про що йдеться?
З усіх попередніх свят нинішнє, ювілейне, було найбільш масове і тривало найдовше. Про це розповіла 20minut.ua одна з організаторок Леся Оранська.
Раніше його готувала тільки громада села. Нинішнього року головну роль в організації взяла на себе Северинівська ОТГ, до складу якої входять Стодульці. Безпосередню участь у святі взяв заступник керівника громади Євген Власюк. Прибули представники з декількох населених пунктів Жмеринського і колишнього Барського районів. Крім вареників, привезли художню самодіяльність, а дискотека не змовкала до опівночі.
Так це ж торт!...
Уперше на святі працювала польова кухня. Крім вареників, готували юшку. Більше, ніж раніше, було зон для розваг. Охочі мали можливість проїхатися на коні або на поні. Дітей тішили стрибки на батуті. Працювала виїзна торгівля. Майстри народної творчості представили свої вироби.
Традиційно свято відбувалося на площа біля сільського Будинку культури, або, як у селі кажуть, під липою. Столітнє дерево дає гарну тінь, створює прохолоду. У попередні роки його ще й наряджали до свята. У фартушках, з качалкою й іншими атрибутами, воно нагадувало сільську господиню. Чіпляли також торбинку, до якої кожен міг покласти записочку зі своїми бажаннями. Напис на торбині свідчив: «100-літня липа виконує усі бажання!».
Для кожної громади відвели окремий столик для презентації своєї продукції. Кулінарне журі оглянуло представлені страви і визначило переможців у різних номінаціях. Про деякі з них розповіла журналісту член журі завідувач Будинку культури Настя Пересада.
Найбільший вареник зліпили місцеві господині з села Стодульці. Їхній вареник був у вигляді… торта. Його розрізали на частини ножем, як ріжуть торт. Ініціатива виготовлення у такій формі належить Софії Пальонко. Неспроста дехто з учасників говорив: «Так це ж торт, а не вареник!..»
У номінації «Найкраща презентація» перевагу віддала господиням з села Олександрівка. «Найсмачніший вареник» вдався представницям з села Сербинівка. І це ще не всі номінації!..
З раковими шийками і… цукерками
Найбільше страв представили стодулинецькі хазяйки. До речі, так було кожного року.
«У нас внук захворів, дочка з чоловіком повезли дитину в лікарню, а я вареники ліплю, — розповідає Любов Голубенко. — Жодне свято не обійшлося без моїх вареників. Дочка каже, мамо, може, вже досить? Розумію, що треба зупинитися, а руки все одно до роботи з тістом просяться».
Цього разу фантазія пані Любові підказала їй начинити тісто раковими шийками. Прикрасила вареники справжніми раками. Готувала за власним рецептом. Таку страву, як вітром здуло — вмить розійшлася. І раки, зрозуміло, теж смакували не менше, ніж вареники.
Леся Оранська відповідала за художню самодіяльність свята. Клопотів мала багато. Незважаючи на це, вареники встигла приготувати. Каже, робила це разом з донькою. Вона, Настя Пересада, завідує будинком культури. Так само, як і мама, не мала вільного часу. Але вареники вдалися незвичні.
«Начинили їх… цукерками, — каже Леся Оранська. — Використали цукерки рачки. Зверху посипали цукровою пудрою, натертим шоколадом. Вийшов смачний десерт».
2000 вареників готували 45 господинь
Господарі свята, як і в попередні роки, проявили свою гостинність. Щоб ніхто не повертався зі Стодулець не спробувавши вареників. Таке у них хлібосольне правило.
«Ми приготували дві тисячі вареників, — розповідає Леся Оранська. — Постаралися 45 наших сільських господинь. Ліпили їх у дитячому садку. Всі вареники були з картопляною начинкою. Подавали приправленими шкварками. З’їли всі до одного — аж облизалися».Тк само "підмели" ті вареники, що представляли на конкурс.
Для підсилення гостям апетиту, пані Оранська підготувала низку цікавих фактів про наші українські вареники. Наприклад, присутні дізналися від неї, що у 1999 році для кулінарів запровадили нагрудний знак з промовистою назвою «Золотий вареник».
У Буковелі у свій час створили партію любителів вареників. Колишній президент Америки Білл Клінтон після того, як побував в Україні, попросив додати у своє меню вареники з вишнями. Саме така страва неабияк вразила його під час застілля у нашій країні. Ще один цікавий факт — у Черкаській області у свій час зліпили вареник вагою 70 кілограмів!
Підемо на рекорд
Свято вареників у Стодульцях започаткувала згадана вище Любов Голубенко. Каже, ідея виникла у 2010 році. Тоді вони їздили на свято борщу до Ганни Секрет. Відбувалося воно у селі Правилівка тодішнього Оратівського району.
«Ми поверталися додому, а я кажу своїм, дівчата, давайте, щось придумаємо таке у себе, — згадує Любов Голубенко. — Вони одразу: «А що тут думати? Де ще стільки вареників готують, як у нас у Стодульцях»? І вже наступного року, 2011-го, перший раз винесли на люди свої вареники. Навіть торік, у ковідний час, все одно провели свято. Щоправда, збиралися у вузькому колі, серед своїх, з інших сіл нікого не запрошували».
«Недавно у Чернятині встановили рекорд пирога з малини, — розповіла журналісту Леся Оранська. — Вийшов такий великий, що зафіксували у Книзі рекордів України. От я й подумала, чому б нам не піти на рекорд? Якщо в Черкасах відзначилися 70-кілограмовим вареником, то може, нам вдасться, вийти на більш «круглу» цифру —100 кілограмів? Вже обговорювали це з ініціаторкою нашого свята Любов’ю Голубенко. Будемо думати, як це зробити. Вірю, що з такими господинями, як наші, все вдасться».
Читайте також:
Подільські витинанки і писанки дивуватимуть німців. Їх повезли з Могилева до Німеччини
«Я просто хочу бути нормальною». Відверта історія вінничанки з обсесивно-компульсивним розладом
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Don SergiiРеволюцiя Гiдн✡️стi, нарештi показуе своi досягнення😱☢️😱
-
Vladislav ShafranskiyНаварри милая, моя чорнобрывая
-
Сергій РомановІ для чого? Це результат коронавірусі?
-
Наталья ГорошкоКакая тупая шароварщина.Vladimir reply Наталья ГорошкоДурочка. Ти точно з України? Мені здається що ти з росії...Наталья Горошко reply VladimirЕсли "кажется" - крестись. Или сходи к психиатру. "Умник"