«Хочете диплом — заплатіть». Конфлікт між випускниками і дирекцією найстарішого училища області

«Хочете диплом — заплатіть». Конфлікт між випускниками і дирекцією найстарішого училища області
В.о. директора Віталій Самборський: «Я за попередника не відповідаю»
  • Випускники вищого профтехучилища у Заболотному розповіли про скандал з дипломами.
  • Вчилися три роки, а дипломів не дали. Чому так сталося?

Фермер з Козятинського району Микола Крищук розповів про те, як їх обдурили у державному навчальному закладі.

— Три роки провчилися, а диплом не видали, — каже він. — Замість диплома державного зразка вручили свідоцтво. Гарно заламінували, аби папірець мав хоч якийсь вигляд… Але ж на ньому нема серійного номера. Є номер від руки написаний. В якийсь зошит у клітинку вписали ці свідоцтва, от і вся реєстрація. У державній базі цей документ не значиться. Для чого було тоді стільки часу марнувати? Що вчився, що не вчився. Таким документом освіту не підтвердиш.

Відео дня

Після розмови з випускником училища журналіст спілкувався з директором навчального закладу Віталієм Самборським. Свою думку з цього приводу висловив керівник обласного департаменту освіти Володимир Буняк. Училище у підпорядкуванні згаданого департаменту.  

Департамент буде виясняти, чому так сталося. Тільки ж Миколі Крищуку і його навчальній групі це не допоможе — свідоцтва на дипломи не замінять. Хоча їм пропонували, як кажуть, оформити все «заднім» числом.

Пан Микола на таке не погодився. Чоловік звик жити по закону. Як вчинили інші з їхньої групи? Ті, з ким у близьких стосунках, теж відмовилися. Про інших не знає.

Про гроші заговорили після навчання

Микола Крищук розповів, що має свій пай. Є наділи у рідні. Вирішили самотужки обробляти землю. Люди в селі завбачливі. До чоловіка дійшла інформація, що дозвіл на самостійний обробіток землі будуть надавати тим, хто знає, як це робити. Тобто, хто має аграрну освіту. У Крищука інший фах: він закінчив Фінансово-економічний університет. Його спеціальність ніяким чином не має стосунку до аграрного сектора.  

— Знання в аграрній сфері потрібні у першу чергу для того, аби знати, як обробляти землю, мати в цьому хоча б мінімальні поняття, — розповідає чоловік. — Від знайомого дізнався, що у Заболотному в училищі є така спеціальність як «робітник фермерського господарства». На базі шкільного атестата можна за два роки отримати диплом, ну, і певні знання. Менше потрібно для себе.

На сайті училища чоловік знайшов умови прийому на навчання. Одразу зверну увагу, що навчання в училищі безкоштовне. Цей рядок виділено великими літерами, під ним у дужках зроблено уточнення: «За державний кошт».

— Знаю, що здобувати освіту за державний кошт можна тільки один раз, — каже пан Микола. — В університеті вчився на контракті, тобто за власні кошти. З цього приводу питань не мало виникати. Про гроші в училищі все одно заговорили. Не при вступі. Коли закінчили вчитися.

Це помилка — вчитися треба не два, а три роки

Микола Крищук, як і вся їхня група, обрали заочну форму навчання. Коли починали вчитися, а було це 1 вересня 2017-го, у групі нараховувалося 30 учнів.

— Нам одразу пояснили, як саме буде відбуватися процес навчання, — продовжує співрозмовник. — До училища викликатимуть по телефону. Приїжджати будемо окремими групами. У перший рік навчання нас запрошували в училищі кожні два тижні. На другий рік з нами проводили заняття в училищі один раз на місяць. З такою періодичністю приїжджали в училище.

Минуло два роки — і учні чекали випуску.

— «Вам треба вчитися ще один рік». Такі слова сказав класний керівник Віталій Мошун, — розповідає Микола Крищук. — Коли стали запитувати, чому ще рік додали на навчання, він відповів, що при вступі нам помилково сказали. То була помилка, вчитися треба не два, а три роки.

Чоловік говорить, що така інформація обурила всіх. Хотіли піднімати шум. Потім передумали. Мовляв, все одно нічого не зміниться. Тим більше, навчаються заочно.

За весь третій рік їх майже не запрошували.  

— На початку року викликали, а потім про нас забули, — каже співрозмовник. —  Розумію, що був карантин, але ж він закінчився. Після карантину в училищі, мабуть, почалися відпустки. Вирішили самі дізнаватися, в чому справа.

У вас контрактна група

За час їхнього навчання змінився директор училища. Той, при якому поступали на навчання, на жаль, помер. Вияснити причину з негараздами в навчанні, прийшли до нового директора Віталія Самборського. Точніше, він виконувач обов’язків.

— У вас контрактна група, ви мали платити за навчання, — почули у відповідь.

Як стверджує Микола Крищук, до зустрічі з новим в.о. директора, жодного разу їм ніхто не говорив, що навчання платне.

— Якщо це справді так, то чому ніхто не нагадував, що маємо заплатити за всі семестри, коли ми вчилися? — говорить чоловік. — В інших навчальних закладах за несплату коштів не допускають до подальшого навчання. Студентів відраховують. Нам навіть не нагадували, що треба платити.

Після дискусії з в.о. директора той запропонував заплатити «заднім» числом.

— Самборський назвав нам суму — 2,5 тисячі гривень за весь час навчання, — каже Микола Крищук. — Якщо внесемо кошти, тоді отримаємо дипломи.

Крищук звернувся до департаменту освіти. Там порадили знову їхати в училище. В училищі видали свідоцтво. Він запитав: «І це все?» — «Так, все», — почув у відповідь.

Було це в листопаді місяці. На свідоцтві значиться інша дата — 30 червня.

— Виходить, якби ми не добивалися документа, то нам би й у листопаді його не видали, — говорить чоловік. — Якщо на свідоцтві стоїть число 30 червня, то чому після того ніхто не повідомив, що треба приїхати забрати документ. Виписали у червні, а видали у листопаді? Щось тут не так.

Журналіст запитав Крищука, з якою метою він звернувся до редакції.

— Щоб опублікували, як нас жорстоко обманули у державному навчальному закладі, — каже він. — Не тільки тому, щоб інші про це знали. Можна припустити, що в училищі не все чисто з оформленням документів, з організацією навчання, з набором учнів… Хтось має це перевірити. Якщо вони так легко пропонують оформити документи «заднім» числом, це як називається?

«Я за попередника не відповідаю»

Віталій Самборський приблизно рік на посаді в.о директора Заболотненського вищого профтехучилища №31. Особливого бажання спілкуватися з журналістом у керівника закладу не було. Зрештою, він кинув слухавку, аби не продовжувати розмову.

Перед тим сказав: «Я не відповідаю за попередника, не знаю, як набирали групу на державну форму навчання, якщо вона контрактна», — сказав Самборський.

Ще він підтвердив, що дійсно пропонував оформити виписку дипломів «заднім» числом у тому випадку, якщо учні внесуть кошти за весь період навчання.

Почути відповідь на ще одне питання — чому контактна форма навчання не обумовлена в умовах прийому в училище — не вдалося. Співрозмовник сказав, що не зобов’язаний відчитуватися і припинив розмову.

«Направимо комісію для перевірки»

Володимир Буняк, директор обласного департаменту освіти:

— Я доручу направити комісію в Заболотненське училище для перевірки наведеного факту, щоб встановити, чому після навчання випускники не отримали дипломи.

Зобов’яжемо керівника училища відобразити в умовах прийому на навчання всі вимоги, аби кожен охочий навчатися знав, на що йому розраховувати.

Прикро, що у найстарішому навчальному закладі виникла така ситуація. Цей випадок  стане предметом обговорення на одній з нарад нашого департаменту, аби запобігти його повторенню, як у Заболотному, такі в інших навчальних закладах.

 

Читайте також:

Чому ялинок може не стати? Дві версії всихання хвойних у різних місцях Вінниці

«Перед цим його побили»: що з хлопцем, якого нещодавно переїхав потяг під Козятином

Затягнув за магазин та познущався. Затримали підозрюваного у зґвалтуванні вінничану

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Светлана Клонцак

    Якщо питання стоїть у вимаганні коштів, то тут вже не відділ освіти має розбиратися, а правоохоронні органи, та дати правову оцінку діям і прозвітувати перед громадськістю.
  • Серёга Пономарьов

    Все вірно розписано. Я також навчався в цьому закладі, (як казали спочатку безкоштовно,) на цю професію, але диплома так і не отримав (навіть такого ж свідоцтва не видали), без причин продовжили навчання на 1 рік (тобто 3 роки загальне навчання). Після смерті колишнього директора училища, В.О новий директор Віталій Самборський з незрозумілих причин змінив правила і стало навчання платне, краще сказати перед отриманням дипломів нам сказали що навчання платне і якщо ви не заплатите (правда конкретну суму не сказали, приблизно від 3500-5000грн. Сказали коли приймуть рішення, про точну суму повідомлять, а зараз збирають дані хто готовий заплатити) то ніяких документів Вам не видадуть, тобто 3 роки навчання ……на вітер. Одним словом свавілля Віталія Самборського.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
14:45 З’явився білий бенгальський тигр. Чим ще здивує Подільский зоопарк у новому сезоні? photo_camera 13:45 У Вінниці чоловік з сокирою накинувся на контролера обленерго 13:32 «Колосівські» тхеквондисти здобули дві бронзи на турнірі «Hereya open» в Болгарії 13:20 Де смачно пообідати на Вишенці: огляд бізнес-ланчі і не тільки (партнерський проєкт) Від читача 13:03 EPAM Україна та ГО «Загартовані серця» передали Силам оборони 100 автомобілів 12:45 За вбивство продавця трактора хмільничанин сидітиме 15 років 12:21 «Коли в темну пору йшли по траві, іскри сипалися з-під ніг». Спогади про аварію в Чорнобилі photo_camera 12:00 Адреси, де у Вінниці 26 квітня тимчасово не буде світла чи води 12:00 Як знайти роботу в Польщі: поради для українців (Новини компаній) 11:45 Знайшли військових, які переховували вбивць поліцейського з Вінниччини 11:00 Ліквідували ще 950 окупантів. Зведення Генштабу на ранок 26 квітня 10:00 Сьогодні день пам'яті Чорнобиля. Історія та прикмети 26 квітня 09:44 Чи знаєте історію Чорнобильської катастрофи? Тест від 20minut.ua 09:00 Конференц-зали та коворкінги у Вінниці: де орендувати та за скільки? (партнерський проєкт) 21:00 Поліція Вінниччини затримала двох наркоторговців: їм загрожує до 10 років ув'язнення 20:08 «Жирна ціль»: Як військові з вінницьких міні-градів знищили генерала рашистів 20:00 Вінниччина готується до сильного вітру: оголосили жовтий рівень небезпеки 19:00 Воїнам з бригади «Червона калина» передали 20 FPV дронів 18:44 Тест: 10 каверзних питань з історії Вінниці, які змусять вас подумати 18:00 «На війні найважче – бачити дітей на лінії фронту». Історія поліцейського, який пішов на війну
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up