«Гора Лисківка» отримала статус заказника: природний ландшафт врятували від видобутку корисних копалин

- Депутати Вінницької обласної ради оголосили Гору Лисківку ландшафтним заказником, захищаючи територію поблизу Буші від потенційної шкоди. Це рішення стало відповіддю на продаж родовища корисних копалин та можливість відкриття кар’єру для видобутку.
- Тепер будь-які роботи з видобутку корисних копалин на території заказника будуть незаконними.
— Депутати Вінницька обласна Рада ухвалили важливе для Вінниччини рішення! Гору Лисківку оголосили ландшафтним заказником. Вона також отримала статус об'єкта природно-заповідного фонду місцевого значення!, — повідомив голова Вінницької обласної Ради Вячеслав Соколовий.
Таким чином захистили територію поблизу Буші, що є, фактично, музеєм, від дій, які можуть нівелювати її цінність.
— Буша, «Гора Лисківка» — це магніт для митців зі всієї України та закордонних країн. Успіх цієї місцини — це розвиток екотуризму й історичного туризму. Це можливість проведення непересічних мистецьких заходів. Це наша історія, без якої важко уявити наше майбутнє!, — каже Вячеслав Соколовий.
Саме на горі Лисківка колись виявили родовище корисних копалин. Державна служба геології та надр України в квітні минулого року виставила цей об’єкт на аукціон, лот якого мав назву «Спеціальний дозвіл на користування надрами родовища «Бушанське». Аукціон організовувала Українська енергетична біржа. Переможець аукціону отримав дозвіл на відкриття кар’єру для видобутку двох видів вапняку, трепелу та кремнистої крейди.
Потім, у вересні, мешканці Буші проводили громадські слухання, збирали підписи, зустрічалися з інвесторами, які мали намір фінансувати видобуток корисних копалин. Нічого не допомогло, гору тоді продали. Територію біля заповідника викупило ТОВ «СІ-ЕВОЛЮШН», засноване 19 лютого 2024 року, з установчим капіталом 1000 гривень. За гору товариство заплатило понад два мільйони гривень.
У Господарському суді Києва 11 лютого 2025 року розглядатимуть питання про визнання недійсним аукціону на надання спеціального дозволу компанії «Сі Еволюшн» на розробку кар’єру корисних копалин у Буші.
Юрист компанії «Сі Еволюшн» Олена Павленко під час розмови з журналістом «20 хвилин» неодноразово повторювала, що компанія отримала на законних підставах спеціальний дозвіл на розробку родовища. Компанія діяла згідно з чинним законодавством. Не допустила жодних порушень. Сплатила велику суму коштів за участь в електронних торгах, це понад два мільйони гривень. Торги проводила державна установа. Зрозуміло, що створення природного заказника не дасть можливість здійснювати розробку родовища. Тож тепер можна сказати, що після оголошення Гори Лисківки ландшафтним заказником будь-які роботи по видобутку корисних копалин будуть незаконними.
Читайте також:
У Вінницькому ліцеї №4 відкрили перший у місті безбар’єрний майданчик «Єпростір»
Борщу не буде? Метеоролог розповіла про наслідки аномальної зими для агросектору України
Лютневі активності: для вінничан підготували нові тури та творчі майстер-класи
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Катерина Катанаш