«Часом треба тицяти носом в очевидне» — митець склав календар діагнозів, з однієї лікарні, за рік війни

«Часом треба тицяти носом в очевидне» — митець склав календар діагнозів, з однієї лікарні, за рік війни
  • «Стан після вибухової травми. Ампутаційна кукса н/3 правої гомілки стегна. Внутрішньосуг.» — це запис від 13.01.22 року, він один за той січень.
  • І саме ним розпочинається «Календар пам’ятних дат на 2022 рік», який зібрав лікар і фотохудожник Вадим Козловський.
  • Його виставку можна побачити в Краєзнавчому музеї.

Дванадцять аркушів А4, кожен відповідає за певний місяць. Числа місяця, з поміткою того чи іншого діагнозу військового після отриманих травм на війні.

Січень має один запис, а кожен новий день наступних місяців все більше рясніє рядками: «стан після вогнепального поранення», «мінно-вибухова травма з відривом нижньої кінцівки», «вогнепальне поранення, ампутаційна кукса правого плеча»…

Всі ці виписки справжні. За ними живі люди. І це історії лише за один рік, однієї лікарні з Вінниці. В ній працює лікарем ортопедом Вадим Козловський — фотохудожник, організатор і куратор виставок, член національної спілки фотохудожників України.

Відео дня

Що на часі, а що — ні

— Рік я думав і сумнівався, чи варто показувати цю виставку, — говорить Вадим Козловський. — Тому що вона травматична, і ще, я наче тицяю носом глядачів в очевидні речі.

Тим не менш виставка відкрилась до 10-ї річниці війни, і 2-ї річниці війни повномасштабної. І коли це сталося, виявилося наступне — все не настільки очевидно.

— Тому що, наприклад, в річницю війни, в Вінниці відкривають нічний клуб і це просто на голову не налазе, — каже фотохудожник. — І дуже засмучує, що частина суспільства до війни не готова. Хоча вона йде вже 10 років, а люди досі не розуміють, де вони живуть, на якому вони світі. Тож, певно, потрібно час від часу тицяти під носа такі речі.

Якби були фото до рядків?

— Тоді це був би вже не календар, — говорить фотохудожник і додає, що формально там все дуже елегантно витримано саме у вигляді календаря — абсурдного. Тому що замість того, звичайного, який показує нам майбутній рік — цей спрямовує погляд в минуле.

— Я відкрию таємницю, проект мав складатися з двох частин, перша — календар, друга — фотографій людей, тих хто відмічений в тому календарі, — говорить Вадим Козловський. — Але я зрозумів що фото не можна показувати, тому що тут стрічка на білому папері — вже травматична, а фото конкретної людини — взагалі зносить з ніг.

І так все зрозуміло

За словами Вадима Козловського, календар пам’ятних дат був зроблений виключно на 22-й переломний рік і продовжувати його немає сенсу, бо і так все зрозуміло.

— Можна взяти уявну людину, яка прийшла на виставку, — розповідає фотохудожник. — Вона подивилась один листок з датами за місяць. Потім підійшла до другого. Потім відійшла на п’ять метрів і побачила, що собою являє людська доля за рік, і що відбувається.

Адже це рядки про постраждалих від війни лише з одного лікувального закладу, одного невеликого міста. Це рядки про людей, з якими безпосередньо мав справу Вадим Козловський, як лікар. І як дослідник він зібрав ці рядки з діагнозами в один календарний рік.

— Я хотів щоб ми збагнули ціну, яку заплатив хтось інший за те, щоб дитина могла піти в кіно, сім’я сходити в торгівельний центр, а більшість могла жила нормальним життям, І що все те, що ми звикли приймати як належне, сьогодні не дається даром.
Знаєте нам задарма дісталась незалежна Україна, просто по факту розвалу радянського союзу, і ми це не оцінили. Країну почали розкрадати, продовжували це робити протягом 30-ти років, і кінця-краю цьому не видно.
Тепер маємо все відробити, щоб не було повтору. Але люди не готові до того, що за свободу і незалежність потрібно боротися і проливати кров. Зрозуміло що всі воювати не можуть, але всі повинні щось робити задля перемоги, бо не буде такого: «Я тут тихо посижу, а хтось там для мене ту війну виграє. Може не сьогодні, то завтра».

Довідка: Вадим Козловський — фотохудожник, організатор та куратор виставок, член Національної спілки фотохудожників України з моменту її заснування у 1989 році. Член Художньої Ради спілки. З 1980-х років Вадим Козловський взяв участь у понад 150 фотоконкурсах у 35 країнах (у третині став лауреатом). В 1991 році організував перший в історії незалежної України міжнародний конкурс творчої фотографії «Вінниця — 91», а в 1997 році митець нагороджений почесним званням художника Міжнародної федерації фотомистецтв при ЮНЕСКО

Побачити виставку «Календар пам’ятних дат на 2022 рік» можна в Краєзнавчому музеї до 26 травня. 


Читайте також:

Наша честь і гордість. Розповідаємо про захисників з Вінниччини, які нині боронять країну

«Листи від рідних — це мої обереги»: історія аеророзвідника з бригади «Червона Калина»

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up