Як фахівці соцслужб повертають до цивільного життя ветеранів і демобілізованих

- Програма соціального відновлення — так називається проект, який здійснюють фахівці соціальних служб для ветеранів і їх сімей.
- Щоб потрапити у цю програму, потрібно залишити заявку в ЦНАП або на Порталі Дія.
Ця програма спрямована на відновлення ментального здоровʼя, налагодження та розвиток сімейної взаємодії, підтримуючих стосунків у подружжі.
Тож вже другий рік поспіль на базі оздоровчого центру в Хмільнику з ветеранами та їх дружинами працює команда психологів та фахівців соціальної роботи. Протягом тижня учасники мають індивідуальні психологічні та соціальні консультації, беруть участь у групах взаємопідтримки для ветеранів та їх дружин, у спільних заходах — арт терапевтичних та творчих активностях, спрямованих на стабілізацію психоемоційного стану, покращення сімейної комунікації та розвиток стійкості до наслідків травматичних подій.
Усі родини ветеранів налаштовані на те, що після повернення додому вони будуть продовжувати отримувати послуги соціальної адаптації ветеранів та членів сімей та підтримку на шляху переходу ветерана до цивільного життя.
Надання соціальної послуги включає два етапи:
- соціальна послуга в рекреаційному закладі,
- індивідуальна соціальна адаптація.
Для отримання соцпослуги за рахунок бюджетних коштів потрібно подати заяву в ЦНАП за місцем проживання. Заяву також можна подати в електроній форму через «Портал Дія». Підставою для надання безкоштовної соцпослуги є рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
Директорка Вінницького обласного центру соціальних служб Олена Стоялова каже, що фахівці центру постійно підвищують свій фаховий рівень, тому психологічну і соціальну допомогу можуть отримувати різні категорії населення. ʼ
— Зокрема, фахівці можуть працювати з дітьми та сімʼями в кризі, з родинами ветеранів, захисників і захисниць, з внутрішньо переміщеними особами, — розповідає директорка центру. — Психологи, яких ьогодні 58, працюють разом із фахівцями з соціальної роботи, соціальними педагогами та іншими спеціалістами.
Чим це відрізняється від звичайної консультації?
— Звичайна консультація — це разова інформування або розʼяснення, аке зазвичай має короткий характер, — говорить Олена Стоялова. — Психологічна допомога в центрі — це комплексна підтримка, яка може включати індивідуальні чи сімейні консультації, психодіагностику, корекційні заняття, роботу над травмами, розвиток емоційної стабільності тощо. Така допомога грунтується на довірі, проводиться системно і спрямована на глибинні зміни у психологічному стані людини.
Наскільки тривалою може бути допомога?
— Тривалість допомоги залежить від складності ситуації. Іноді достатньо кількох зустрічей, щоб стабілізувати емоційний стан. В інших випадках, наприклад, при роботі з дітьми, які пережили втрату, насильство або інституційний досвід — робота може тривати кілька місяців або навіть більше року. Головне — щоб допомога була безперервною, поетапною і відповідно до потреб конкретної людини чи сімʼї.
Які фактори вказують, що людина здорова?
— Фактори, які свідчать про психологічне здоровʼя людини — це не сукупність емоцій чи труднощів, а здатність справлятися з ними конструктивно. Є ключові ознаки, за якими можна вважати, що людина ментально здорова, — розповідає директорка обласного центру соціальних служб. — Це коли вона вміє усвідомлювати, приймати та виражати свої емоції, не придушує почуття, але й не дозволяє їм неконтрольовано керувати поведінкою. Може стримувати імпульси і приймати зважені рішення, вміє будувати довірливі стосунки, здатна змінювати погляди, визнавати помилки, підтримує інших і дозволяє підтримувати себе, не перекладає відповідальність на інших, здатна до співпереживання, вірить у власні сили і позитивно сприймає майбутнє.
Це ознаки — не ідеал, вони орієнтовані. Загалом можна сказати, що здоровʼя — це вміння справлятись із викликами життя, зберігаючи стійкість, гідність і внутрішню рівновагу.
Читайте також:
Реабілітація у Вінниці: які є послуги, кому і де їх надають?
Ветерани грають виставу та озвучують «На вушко–2»: розмова з директором Барського МХАТу Григор’євим
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.