Професор Могилянки Сергій Квіт розповів як вишам стати кращими

Професор Могилянки Сергій Квіт розповів як вишам стати кращими
  • У коворкінгу ДонНУ імені Стуса прочитав лекцію Сергій Квіт.
  • Колишній міністр освіти нині займається питанням забезпечення якості освіти в Києво-Могилянській академії, є радником президента Порошенка.
  • У Вінниці він розповів яким чином підвищувати та контролювати освіту в вишах та дав кілька порад як це можуть робити й самі студенти.

З 2014 до 2016 міністром освіти в Україні був Сергій Квіт. Його діяльність насамперед запам’яталася Законом «Про вищу освіту», де одна з головних новацій — університети мають стати автономними, незалежними від держави.

До цього Квіт упродовж семи років (з 2007-го - авт.) пропрацював на посаді президента Національного університету «Києво-Могилянська академія». Нині Сергій Квіт — професор Могилянки й радник президента Петра Порошенка.

І хоча чоловік більш не є міністром освіти, він продовжує займатися реформуванням вищої освіти. У Вінниці він прочитав лекцію яким чином потрібно забезпечувати якість освіти університетів.

Відео дня

На початку виступу він зізнався, що любить приїжджати в Донецький національний університет імені Василя Стуса, який знаходиться у Вінниці. Порахував, що це вже четвертий раз, коли він сюди приїжджає. До речі, у 2014 році Квіт був одним з ініціаторів перевезення Донецького національного університету з тимчасово окупованого Донецька.

Записали деякі тези його виступу, що тривав півтори години.

Про автономію вишів

Який університет може бути якісний? Певно, що автономний. Це автономія академічна, фінансова та організаційна. Тобто вищі навчальні заклади самі будуть вирішувати більшість питань, не звертаючись за дозволами до Міністерства освіти і науки України. І нині у вишів є академічна автономія: викладачі можуть складати авторські програми, кафедри — відкривати нові спеціальності.

А от через спротив політиків університети так і не отримали фінансової автономії. Тобто, виші досі залежні від держави, через що повинні доводити, що, для прикладу, нова кафедра чи новий фах — це дійсно буде потрібно. Через це страждає й організація автономія.

В Україні нині є 1446 різних навчальних закладів вищої освіти — це як приватні, так і державні виші. Переважно всі приватні університети надають неякісну освіту, адже в них немає зацікавленості розвиватися, проводити дослідження, вкладати в своїх викладачів та студентів. Але якщо є університет неспроможний самостійно вирішувати власну долю, то його потрібно закрити. Бо 1446 - це забагато.

Я прибічник того, що держава не повинна втручатися в справи університетів. Нам потрібно наслідувати досвід Великої Британії. Там держава займається лише фінансуванням університетів — вкладає кошти в нові освітні програми, нові дослідження. Для цього існують конкурси, програми відбору тощо. Якщо залишаються вільні кошти, то їх віддають Оксфорду чи Кембриджу. Держава зацікавлена у підвищенні якості освіти і її цікавить лише продукт — освічені фахівці, конкурентоспроможні на ринку праці.

Про важливість опитування

Питання якості освіти має вирішуватися не кимось з владних кабінетів, а самим університетом. Один з інструментів для цього є анкетне опитування. Варто зазначити, що учасниками опитування мають бути і студенти, і викладачі, і працедавці.

Таким чином, можна прослідкувати слабкі та сильні сторони освіти у вашому закладі з усіх сторін. Студенти пояснять, що їм подобається та не подобається у викладачах, педагоги роз’яснять чого їм не вистачає в освітньому середовищі, а працедавці оцінюють якість знань випускників, що є важливою інформацією для кафедр.

Головна проблема опитування — зібрати якомога більше учасників. Бо якщо відповість тільки, для прикладу, три студенти на курсі, то навряд чи результати опитування будуть об’єктивними.

У Могилянці ми змогли провести опитали 100% студентів. Ми робили так, що опитування було частиною навчального курсу. У нашій анкеті студенти виставляли оцінку тому чи іншому викладачу. І я звільнив так кількох викладачів, які мали низький рейтинг серед студентів. Бо якщо студент бачить корупцію або невеликий рівень знань в самого викладача, то він про це мовчати не буде. Важливий зворотній зв'язок: студенти мають розуміти, що їхня думка важлива.

Університет успішний тоді, коли більшість випускників розвиває науку. Але з працедавцями має бути плідна співпраця. Не тільки на рівні ректора, а й на рівні кафедр. У нас таких представників працедавців близько 200-х. Регулярний контакт має бути й з Центром працевлаштування.

Про викладачів

Треба враховувати, що треба викладачам. Виш має вкладатися в розвиток своїх педагогів, аби ті не навчали своїх студентів з листків, які писали ще за часів Андропова (чиновник, керував СРСР в 1982-1984 роках - авт.). Крім того, викладачів потрібно навчати цікаво розповідати свій предмет.

Для цього виш має вкладати у професійний розвиток викладачів: підвищувати у них викладацькі навички та враховувати думки викладачів щодо змісту освітньої програми.

Бо нові вимоги до якості освіти зумовлюють нові форми підвищення кваліфікації, такі як навчання роботи з аудиторією, уміння створювати команди, бути наставником, а не керівником; робота з голосом (викладач має бути гарним спікером), вміння аналізувати настрої студентів та запобігання емоційного вигорання.

Але найголовніше — викладач має налагодити ефективну комунікацію зі студентами. Бо студенти — це важлива частина навчального закладу. Без них не буде університету.

Поради студентам

Після семінару запитали у Сергія Квіта порад як абітурієнтам обрати виш та яким чином студенти можуть впливати на якість освіти в університеті?

— Вибрати виш не складно - треба звертати на той, який має найкращу репутацію та й все. Є багато гарних рейтингів, які проводять недержавні установи. Так, для прикладу, складають рейтинг закладів вищої освіти журнали «Деньги», «Корреспондент», «Фокус». Вони є об'єктивні та достовірні.

— Яким чином студентство може впливати на якість освіти у своєму виші?

— Студенти повинні вимагати від викладачів, гуртуватися. Студентське самоврядування має вплив, особливо якщо буде багато однодумців, які готові виступити разом. Вони можуть проводити й власне опитування, складати рейтинги викладачів. Чи буде в цьому сенс? Звісно, якщо є недоліки, які адміністрація переховує, то їм буде некомфортно, коли інформацію про недоліки оприлюднять самі студенти. Вони мають проявляти активність.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Задунайский Торонтуй
    == (чиновник, керував СРСР в 1982-1984 роках - авт.).

    Не "авт." а "муд."
  • Vladimir Sviridov
    головна біда українських вишів дуже низький рувень матеріально технічної частинини, теорії хоть ж..й жуй а толку від теорії без практики 0,знання не закріплені практикою не стоять нічого!!!!!!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
10:12 Оперативна інформація для вінничан: де і чому не буде світла та води 9 липня 09:28 Чоловік з Ямполя обіцяв переправити через кордон, але потрапив під домашній арешт 08:22 Понад 200 ракет та дронів одночасно. Вінниччина пережила шість годин повітряної тривоги 08:14 Вітаємо Михайла та Федора. Свято, іменини, заборони та прикмети 9 липня Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба ! 21:01 П'яний вінничанин на Volkswagen «літав» Немирівським шосе 20:12 Тріумф на Чемпіонаті світу. Вінницькі юніори здобули 8 медалей у спортивній радіопеленгації 20:12 «Чи здоровий сон у вінничан?»: професор б’є на сполох і радить, як приборкати шум у місті 19:15 «Дайте, я перевірю вашу сумку»: права споживачів, які найчастіше порушуються в магазинах 19:08 П'яне застілля закінчилося пограбуванням: чоловік побив жінку та забрав її речі 18:49 Стартує відкритий чемпіонат Вінниці з пляжного футболу серед чоловічих команд 18:23 Вінничанам із порушенням зору розповіли, як виявляти дезінформацію та фейки 18:05 НМТ-2025 у цифрах: що показали результати по Україні та як відзначилась Вінниччина photo_camera 18:04 У селі Гулі 14-річний мопедист потрапив у ДТП: його госпіталізували 17:17 У Вінниці зафіксували новий температурний рекорд. Про що варто памʼятати під час спеки? 17:17 Нашому малюку шість місяців — і він уже плаває!» Як у Вінниці з’явилися басейни Kinder SPA (Новини компаній) 16:40 Задушили та закопали: на Вінниччині винесли вирок за жорстокий розбій та вбивство 15:03 На Вінниччині п'яні хулігани побили 64-річного чоловіка палицями photo_camera 14:30 Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова: освіта майбутнього (Новини компаній) 14:13 Другий шанс на життя. Що планують зробити з колишнім санаторієм на Старому місті? photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up