Дали прихисток, а його хочуть «віджати»? Чи посягав Харківський університет на приміщення ВНАУ

Дали прихисток, а його хочуть «віджати»? Чи посягав Харківський університет на приміщення ВНАУ
Студенти ВНАУ виступили поти рейдерського захвату приміщень
  • Днями розгорнувся черговий скандал навколо Харківського національного університету внутрішніх справ.
  • Вінницький національний аграрний університет публічно виступив із заявою про рейдерство: харківські поліцейські нібито прибрали до рук гуртожиток вінницьких аграріїв та навчальний корпус.
  • Чи насправді це так — ми дізнались у представників двох сторін конфлікту.

У Вінниці розгорнувся освітянський скандал. Харківський національний університет внутрішніх справ, якого через війну три роки тому прихистила Вінниця, тепер відібрав гуртожиток і навчальний корпус у Вінницького національного аграрного університету.

Керівництво аграрного університету оприлюднило у соцмережах лист до колег з вимогою звільнити орендовані приміщення та компенсувати завдану державному майну шкоду. Більше того, вінницькі аграрії кажуть про «рейдерське захоплення».

Відео дня

«Колектив ВНАУ повідомляє! Рейдерського захоплення — не допустимо», — зазначають у університеті. Ректор аграрного університету Віктор Мазур звернувся до ректора відомчого вузу Валерія Сокуренка з листом «щодо порушень використання орендованого майна та приміщень». Повний текст з переліком порушень та претензій чималий і розміщений у соцмережах.

У документах зазначається, що управління північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області та регіональне відділення ФДМУ виявили недостачу переданого від ВНАУ до ХНУВС майна на 700 тис. грн.

Нагадаємо, три роки тому між університетами підписали договір про оренду, за яким ВНАУ передавав харків’янам, які стали вимушеними переселенцями, навчальний корпус №3, гуртожиток №3 і двоповерхову їдальню.

@vn20minut ВНАУ вимагає виселення ХНУВС #освіта #скандал #новини #рейдерство ♬ оригінальний звук - Новини Вінниці

Тепер у ВНАУ кажуть про «цинічну нелюдську невдячність» з боку орендарів. Також в аграрному університеті говорять про самовільне перепланування приміщень, нанесену шкоду майну тощо. І нагадують, що 1 червня 2025 року сплив термін договору щодо безоплатного користування приміщень завершився, а виселятися «гості» не бажають.

Зайняли корпус, спортивний і актовий зали, їдальню

Ми завітали до Вінницького національного аграрного університету і побачили, що студенти Харківського вишу та викладацький склад продовжують перебувати у приміщенні корпусу аграрного. На будівлі досі висить вивіска аграрного, проте там навчаються курсанти іншого закладу. Це при тому, за словами молодих аграріїв, що орендний договір закінчився два тижні тому.

Ми поспілкувалися зі студентами аграрного університету, і ті розповіли, як таке сусідство впливає на їх навчальний процес.

— У 2022 році ми прийняли до себе Харківський університет, як рідних, дали всі умови,  — каже голова первинної профспілкової організації студентів ВНАУ Богдан Лупіна. — Але договір, який тривав три роки, минув 1 червня цього року. Тривалий час наші студенти страждають через те, що зменшився аудиторний фонд наших приміщень. Також згадуємо велику, комфортну їдальню на понад 400 місць, тепер вона нам не належить. У нашій спортивній залі студенти не можуть займатися, вони тренуються на вулиці.

— Я професійно займаюся спортом, для цього необхідні умови, в першу чергу — спортивна зала, зараз такої змоги немає, — зазначає голова студради Павло Андрущенко. — Ми з розумінням ставимося до ситуації, яка зараз в нас в країні, ми всією студентською родиною долучаємося до допомоги всім університетам, в яких сталося горе. От нещодавно допомагали Харківському національному медичному університету, корпуси якого були пошкоджені внаслідок влучання ворожої ракети. Спільними зусиллями студентів, викладачів, працівників університету вдалося зібрати 100 тисяч гривень, які студентство Вінницького аграрного передали студентській делегації Харківського медичного. Але потрібно і нас зрозуміти.

— Центр культури і дозвілля теж знаходиться в орендованому корпусі, де кожен студент міг проявити таланти, — говорить членкиня студентського самоврядування Ольга Петрівська. — Відколи тут з'явився Харківський університет, ми такої можливості не маємо. Ми все розуміємо, що в країні війна, і ми з розумінням ставимося, що Харківський університет тимчасово перебуває на базі ВНАУ. Проте, після завершення орендного договору ми мріяли повернутися до наших приміщень.

— Також студенти обурені тим, що більше немає доступу до їдальні, — говорить студент Євгеній Шахніяров. — В нас є новостворений буфет, в якому не поміщаються всі студенти.

— Вже два роки я навчаюся в стрімкому режимі, коли у нас по п'ять-шість пар, — каже студентка Ангеліна Довгалюк. — Ми всією групою розуміємо, що це вимога сьогодення, адже зменшений аудиторний фонд в університеті зумовлений тим, що станом на  сьогодні у третьому корпусі перебуває Харківський університет. Але разом і з тим, договір підписаний до червня цього року. Тому дуже просимо правоохоронців виконувати норми чинного законодавства і дозволити нам з нового навчального року перейти до стабільного графіку навчання в аудиторіях і на практичних базах нашого університету. Тим паче, що три роки — це достатньо часу, щоб знайти постійне місце. 

Забрали гуртожиток на 300 місць

Як зазначають в вузі, в третьому корпусі гуртожитку ВНАУ до орендарів проживало понад понад 300 студентів ВНАУ. В 2022 році, коли почалася велика війна, вони роз'їхались по домівкам. Коли повернулися, змушені були швидко переїжджати, бо тут будуть мешкати курсанти Харківського вузу. Тоді майбутні аграрії почали шукати квартири по Вінниці та тіснитися по четверо-п'ятеро у наявному гуртожитку.

— Зважаючи на те, що Україна в умовах війни потребує значно більше працівників аграрного господарства, ми маємо забезпечити їх належним проживанням, — зазначають представники аграрного. — Основний набір та контингент студентів з сільської місцевості або інших міст. Тому ми зобов’язані молодь забезпечити гуртожитками. Це все стало проблематично, оскільки приміщення й досі займає Харківський національний університет внутрішніх справ.

— Коли почалася війна, ми зібрали речі і з'їхали з гуртожитків додому, і сюди пустили наших друзів з Харкова, — ділиться студентка Марина Шинкарук. — Три роки пройшло, хочеться вже, щоб наші студенти тут проживали. Я особисто знімаю однокімнатну квартиру, а це вартує моїм батькам біля 10-ти тисяч гривень. Діставатися до університету мені потрібно годину. Моя сім'я витрачає багато зусиль, для того аби я отримала гарну освіту. Декілька моїх однокурсників залишили навчання через неспроможність платити за оренду квартир.

За словами молоді, проживаючи в гуртожитку вони знайомилися з новими людьми, вчилися налагоджувати комунікацію. Особливо важко студентам із соціально незахищених родин, оскільки оренда квартир б'є по кишені.

— Я зараз знімаю квартиру за 10 тисяч гривень, а міг би кімнату в гуртожитку за 800 грн, погодьтесь, це значно менші кошти, — розповідає студент Володимир Сулима. — Але не можу цього зробити, оскільки тут знаходяться інші студенти.

— З 1 червня наше керівництво планувало починати ремонтні роботи, так як ХНУВС переробив кімнати гуртожитків на свій лад, — каже студентка ВНАУ Анна Ковчук. — Ми вже з вересня мали туди поселитися і проживати.

Відомо, що Харківському національному університеті внутрішніх справ пропонували альтернативні місця розташування. Але вони відмовилися від пропозицій.

— Їм були запропоновані приміщення училищ а також і університетів Вінниці, — зауважують представники аграрного університету. — Направду, вони знаходяться в гіршому стані, ніж наші. Але можна було зробити ремонтні роботи і розмістити особовий склад. Тим більше їх фінансує профільне міністерство, а це значно більші кошти, ніж виділяє держава для нашого навчального закладу. Ми не просимо Харківський університет віддати щось своє, ми вимагаємо віддати те, що споконвіку належало ВНАУ — і в фактичній, і в юридичній площині.

Крім обурення ситуацією  представників Вінницького національного аграрного університету, ми б хотіли дізнатися думку орендарів, тобто представників Харківського національного університету внутрішніх справ стосовно даної конфліктної ситуації. 

Журналісти «20хвилин» зв’язалися з вузом, вони обіцяли дати свою відповідь. Сподіваємось почути точку зору адміністрації ХНУВС, який виховав не одне покоління представників правопорядку. Щойно отримали відповідь.

Коментар ХНУВС  

За словами представників харківського університету, дійсно в умовах дії правового режиму воєнного стану та враховуючи нагальну потребу МВС України у підготовці фахівців для підрозділів Національної поліції ХНУВС було частково передислоковано до Вінниці. 

«На підставі наказу МВС за погодженням Міністерства освіти і науки України на період дії воєнного стану два інститути розміщено на матеріально-технічній базі Вінницького національного аграрного університету, де на сьогодні навчається більш ніж 60 відсотків дітей з Вінницького регіону, які разом з іншими курсантами несуть службу на вулицях міста по забезпеченню публічної безпеки та порядку» — повідомили в університеті.

Також харків'яни підтверджують, що у червні 2022 року в користування ХНУВС передали навчальний корпус та гуртожиток. Строк дії договорів становив три роки з дати набрання чинності.

«Відповідно до договору оренди нерухомого майна, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях, Харківським національним університетом внутрішніх справ та Вінницьким національним аграрним університетом, а також договору тимчасового безоплатного користування нерухомим державним майном, укладеного між двома державними закладами вищої освіти», — зазначають в ХНУВС.

Також у харківському університеті запевняють, що «орендовані приміщення використовуються за призначенням, орендарем за власні кошти проведено поточний ремонт, перепланування приміщень не проводили». 

Перевірка була проведена Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій області. Порушень не виявлено

За словами представників Харківського національного університету внутрішніх справ, рейдерського захвату навчальних приміщень Вінницького національного аграрного університету з їх боку не було.

Попри те, що термін оренди закінчився, представники ХНУВС свою присутність в стінах аграрного пояснили тим, що згідно постанови Кабміну «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану.

Таким чином, договори оренди державним майном, що укладені між ФДМУ, ХНУВС та ВНАУ  продовжуються ще на чотири місяці. Така позиція навчального закладу, який просять звільнити приміщення.   

«Керівництво ХНУВС висловлює щиру вдячність колективу ВНАУ за проявлену державницьку позицію щодо підготовки кадрів для Сил безпеки та оборони України та надану можливість користування орендованими будівлями навчального корпусу та гуртожитку, та принагідно повідомляє, що докладає максимальних зусиль щодо якнайшвидшого вирішення питання для переміщення особового складу до іншої навчальної бази, а після закінчення дії правового режиму воєнного стану Харківський національний університет внутрішніх справ продовжить свою діяльність на основній навчальній базі у Місті-Герої Харків», — повідомили у Харківському університеті.

 

Раніше, нагадаємо, ми розповідали, що ХНУВС претендує на приміщення сьомого училища, але там після звернення у МОН та розголосу у пресі ситуація наче вирішилася миром. Про це ми писали тут: 

 

Читайте також:

На честь п’ятнадцяти героїв: у ліцеї №27 відкрили стелу Пам’яті загиблим випускникам

Навчання школярів з особливими потребами: як працюють асистенти дитини у Вінниці

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (141)
  • Алла Васільєва
    Можливо представників ВНАУ потрібно на тиждень перевезти до Харкова, щоб зрозуміли чому переїхав ХНУВС. Може представники ВНАУ тоді згадають що це державний університет, а не приватна контора.
  • Олена Миколаївна Крамчанінова
    Курсанти ХНУВС з радістю повернулись би до Харкова але нажаль вони не можуть це зробити. І велика подяка вінницькому закладу за бруд і подяка усім вінницьким студентам які приймали участь в цій акції, сподіваюсь, що у вас і далі все буде добре як ви це і заслуговуєте.
  • Viktor Matyshchuk
    Шановний Народ , в цій ситуації винні лише дві людини, які ПІДПИСАЛИ ЦЕ НЕАДЕКВАТНИЙ ДОГОВІР ОРЕНДИ !!!! А все остальне то з пустого в порожнє , щоб Ви мали де випустити ПАР!
  • Світлана Горбова
    Ви не повинні це скидати в інтернет!!!!!

keyboard_arrow_up