Ідея відкриття водного туристичного маршруту виникла випадково. Керівник ГО «Туристична Ямпільщина» Мирослава Марченко познайомилася з кораблебудівником за фахом Юрієм Побережним. Нині він проживає у Вапнярці. Під час розмови дізналася, що чоловік теж захоплюється туристичними мандрівками. Ще більше вразило, що пан Юрій власноруч виготовляє невеликі човники.
-А що якби на вашому невеликому човні пройти по невеликій річці, - запропонувала пані Мирослава.
Як саме це відбувалося, розповіла Мирослава Марченко.
-Подорож по воді завжди викликає більший інтерес, ніж маршрути по суші, - говорить пані Мирослава. – Тому шукати ентузіастів, які б погодилися взяти участь у прокладанні маршруту, довго не довелося.
Новий проект організації підтримали у відділі культури та туризму райдержадміністрації. Її представник також був присутній. Юрій Побережний приїхав до Ямполя разом з дружиною Оксаною. Привіз човна.
У нього по черзі сідали по двоє охочі пройти по Мурафі. Серед них – місцева молодь: Сергій Тьорло, Валентин Михайліченко, Михайло Деркач, Валентин Спринчак.
Всі вони проживають у селі Петрашівка. Саме звідти стартували. Чому з Петрашівки?
Бо поруч Буша. У це село постійно приїздять туристи. ГО «Туристична Ямпільщина» пропонуватиме охочим набратися вражень від водного шляху.
Ранок, коли стартували, видався туманним. Довелося трохи зачекати. Надалі день був, мов на замовлення. Аж видзвонював осіннім золотом. Краса така – словами не передати!
-Малі річки дають не менше гарних вражень, ніж їхні старші, - говорить пані Марченко. – Ми в цьому переконалися особисто.
Юрій Побережний провів з групою невеликий інструктаж, як поводитися у човні. Поділився певними секретами керування плавзасобом. У нього є немалий досвід. Найдовший шлях, який він пройшов на своєму кораблику, становив 50 кілометрів. Здійснив він його по Південному Бугу.
Відтак учасники групи по черзі сідали на весла і проходили певну ділянку шляху. Інші супроводжували їх берегом пішки.
-Перші хвилини на воді були захоплюючими! – розповідає співрозмовниця. -Сергій Тьорло швидко навчився впевнено та вправно працювати веслами, човен не йшов, а летів і всі ті , що залишились на березі, кинулись його наздоганяти.
Біля садиби Тамари Бурдейної на учасників проекту чекав приємний сюрприз. На берег вийшли сусіди, будинки яких неподалік від річки. Вони пригостили мандрівників хлібом, спеченим у домашній печі на дровах, розстелили яскраві , ткані власноруч килими, доріжки, рушники. Гості із задоволенняи оглянули такі роботи.
Ганна Машталяр, Надія Бурдейна, Олена Титомир говорили про килимарство у Петрашівці.
-Навіть пісень зспівали разом з жителями Петрашівки, - говорить Мирослава Марченко. – Вони так цікаво розповідали про історію свого села, що хотілося на довше залишитися у Петрашівці. Зрештою, так воно й сталося.
Нам показали старий млин, історію якого розповів Валерій Терлецький.
До мандрівників прийшов сільський голова Ігор Константинів. Під час розмови виникла думка робити невеликі човники в їхньому селі і пропонувати їх туристам Буші сплавлятися пор Мурафі.
Сільський голова сказав, що пропозиція йому сподобалася. Реалізувати її міг би їхній житель Анатолій Болгарський. Голова назвав його майстром золоті руки. Будь-якої складності столярну справу чоловік може зробити.
Тим часом молодь пропонувала свої ідеї. Одні вважають, що захоплюючою акцією могла б бути «Ніч у млині». Адже колись млин працював і вночі. Інші казали, що класно було б показувати туристам найвищу точку села. Провести їх мальовничим місцем, що має назву Деркачів яр. Там є старовинні хрести…
Далі подорож тривала не тільки по воді. Траплялися місця, де доводилося переносити човен вручну. Це там, де зустрічалися кам’яні пороги, мілина.
Закінчився маршрут у селі Гальжбіївка, неподалік від того місця, де Мурафа впадає у Дністер.
-У Гальжбіївці нас чекала місцева активістка туристичної справи Галина Собко, - каже Мирослава Марченко. – Разом з нею оглянули експонати музею народних промислів.
Учасники акції відверто говорили: хочуть ще раз пройти по водному шляху. Мала річка зі своїми берегами вразила кожного своєю красою. До красивого хочеться прихилятися ще і ще…
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер