Окрім водонапірної вежі, світломузичного фонтану, садиби Пирогова та ще кількох пам'яток, Вінниця славиться швейцарськими трамваями. Перші вагони з'явилися у нас ще в 2007 році, після підписання Меморандуму «Цюріхські трамваї для Вінниці». Усього як гуманітарну допомогу місто отримало 110 «швейцарців», які пройшли капітальний ремонт.
А починаючи з 2012 у Вінниці курсують трамваї, в яких можна безкоштовно підключитися до інтернету використовуючи з'єднання Wi-Fi. Для доступу до сервісу необхідно мати девайс, який підтримує бездротове підключення до мережі. За п'ять років правила підключення не змінилися, а ось кількість «швейцарців» з інтернетом з 5 вагонів зросла до 96. До того ж, покращилася і якість послуг – у трамваях працює безкоштовний 3G. Принаймні, про це йдеться на табличках у салонах електротранспорту.
Приходимо на зупинку, сідаємо в перший-ліпший трамвай, у нашому випадку прямуючий за маршрутом №2. Намагаємося підключитися до мережі. На екрані смартфона показує, що точка доступу у нашого «швейцарця» є. Але підключення не відбувається. Сподіваємося, що кондуктор знає, в чому справа.
– Може він у відпустку пішов або вихідний? – припускає кондукторка. – Але Wi-Fi у нас буває.
– А зараз-то його немає, – каже журналіст.
– А ви введіть 241 (номер трамвая - авт.) і може він буде.
– І як часто він у вас у відпустку ходить? – запитуємо після чергової невдалої спроби підключення.
– Як захоче, – продовжує жартувати жінка. – Люди з цього приводу не скаржаться, просто запитують: а де ваш Wi-Fi? «Не знаю», — говорю. У більшості випадків він у нас працює. А зараз його немає, може тому, що він втомився і хоче відпочити. Від нього ж дуже багато інформації хочуть отримати.
Читайте також: Чому не працюють USB-розетки на Космонавтів
Перевантаженість роутера означає, що на даний момент до нього підключена велика кількість людей. Пробуємо знайти завзятих користувачів у салоні трамвая. Однак їх у ньому не виявляється. Тоді шукаємо тих, хто взагалі користується послугами безкоштовного Wi-Fi.
– Не користуємося, бо він поганої якості, – говорить один з пасажирів. – Я взагалі не розумію, навіщо його встановили в громадському транспорті, якщо інтернет на телефоні набагато якісніший?
Пересідаємо в трамвай, який прямує за маршрутом №3. Знаходимо людей з телефонами в руках. І також запитуємо про вай-фай: «У мене є свій безлімітний 3G інтернет на соцмережі, ось я ним і користуюся», – говорить один вінничанин. «Як правило, в транспорті працює 50/50 або навіть 70/30. Мене це не влаштовує, адже на це виділяються гроші», – обурюється другий користувач смартфона.
Для роз'яснення ситуації з вартістю послуг провайдера – у Вінниці таким є «Інтертелеком» – відправили інформаційний запит КП «Вінницька транспортна компанія». Звідти отримали відповідь, що послуги надаються по соціальній пропозиції для КП "ВТК". Вартість послуг становить 0,01 грн за кожну рухому точку (одиницю транспорту - авт.) Сумарно 1,36 грн/місяць.
Копійчана вартість послуг викликає ряд питань, відповіді на які ми сподіваємося отримати у генерального директора «ВТК».
– «Вінницька транспортна компанія» в першу чергу зацікавлена, щоб у місті був Wi-Fi. Адже в тому, що наші пасажири користуються безкоштовним інтернетом, є свої переваги. А «Інтертелеком» зацікавлений в цьому тому, що це їх ноу-хау, – розповідає Михайло Луценко. – Низька швидкість інтернету в транспорті через велику кількість людей, які ним користуються. Це призводить до перевантаженості. Але ми вже працюємо над цим питанням, і думаю, що разом із провайдером знайдемо якесь рішення.
За даними транспортної компанії, вай-фаєм на сьогоднішній день обладнано 40 тролейбусів і 96 трамваїв, що становить 70% від усього парку електротранспорту Вінниці, який щодня обслуговує городян і гостей міста. Однак підключитися вдалося тільки до однієї з семи перевірених журналістами точок доступу до інтернету.
Вікторія Яремчук, начальниця центру обслуговування «Інтертелекому»
– На сьогоднішній день звернень щодо поганої якості роботи послуги Wi-Fi у громадському транспорті не було. На всі звернення, які до нас поступали раніше, ми одразу реагували і в найкоротший термін усували несправності (перепрограмовували обладнання, проводили його заміну). Цим займаються наші фахівці. Востаннє такі роботи проводилися десь два роки тому. Теоретично, швидкість інтернету може досягати до 14,7 Мбіт/с, але на швидкість впливає багато факторів. Щоб дізнатися, яка швидкість у громадському транспорті наразі, нам потрібно його протестувати.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
* Видалив всі SSID з телефону, бо ідеш по місту, телефон до них присмоктується, але виходу в мережу у 70% немає.
* Не травіть тюльку про перезавантаженість роутера прошитого в DD-WRT, сам мав декілька хотспотів, до 50+ людей може тримати, нічого не глючить. У трамваї їх максимум 10, раніше можна було зайти на роутер подивитись.
* Ввиду поширення 3G, з Інтертелекомом, який зовсім не дбає за роботу обладнання, пора розривати договір (або нехай плотять за рекламу у вагонах) бо вайфай нікудишній.
Ви чули слово "Відкат"?